دستمزد کارگران چگونه تعیین می‌شود؟
کد خبر: 986606
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048f0
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۲:۴۵
عضو کمیته مزد شورای عالی کار درباره جلسات کمیته مزد گفت: در این جلسات در تلاشیم اقلامی را که در سبد معیشت خانوار‌های کارگری تأثیر ندارد، در محاسبه در نظر نگیریم.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: محمدرضا تاجیک در خصوص وظایف کمیته مزد در تعیین نرخ دستمزد کارگران اظهار کرد: اولین و مهم‌ترین وظیفه کمیته مزد مشخص کردن سبد معیشت خانوار‌های کارگری طبق تبصره ۲ ماده ۴۱ است. وی افزود: اعضایی که در جلسات کمیته دستمزد حضور دارند در ابتدا در تلاشند تا درآمد‌ها و هزینه‌های خانوار کارگری را در سال جاری بررسی کنند و در ادامه نسبت به تعیین نرخ دستمزد کارگران برای سال آینده اقدام کنند.

عضو کمیته مزد شورای عالی کار بیان کرد: تعداد نفرات خانوار‌های کارگری جهت محاسبات مزدی طبق آخرین بررسی‌های سازمان ملی آمار ۳/ ۳ نفر است و اعضای شورای عالی کار باید درآمد ماهانه کارگران را نسبت به مخارج آن‌ها بررسی کنند. تاجیک ادامه داد: در بررسی هزینه‌های یک خانوار کارگری، حداقل هزینه‌ها را در نظر گرفته‌ایم، یعنی فقط هزینه‌هایی که مورد نیاز افراد بتوانند زنده بمانند، نه زندگی کنند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال از سوی دستگاه‌های مربوط به غذا و دارو، یک سبد غذایی برای کمیته دستمزد تعیین شده که هر فرد در طول ماه به چه میزان غذا و خوراک نیاز دارد، این کمیته نیز بر اساس این معیار‌ها نسبت به بررسی سبد معیشتی اقدام می‌کند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار ابراز کرد: در جلسات اخیر کمیته مزد، نمایندگانی از وزارت صنعت، اقتصاد، رفاه و مرکز ملی آمار حضور داشتند و به اتفاق یکدیگر مؤلفه‌های تعیین سبد معیشت کارگران بررسی شد. وی گفت:گروه کارفرمایان، آمار‌های خوبی درخصوص سهم دستمزد در تولید ارائه نمودند، اما مورد انتقاد اعضای کمیته دستمزد قرار گرفت به این دلیل که وزن کارخانجات و تولیدی‌ها جهت احتساب میانگین رعایت نشده بود.

وی اظهار کرد: بر اساس معیار‌هایی که در سال گذشته در دست داشتیم، هزینه هر خانوار کارگری طی یک ماه ۳ میلیون و ۷۵۹ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد، امسال نیز تاکنون معیار‌ها را بررسی کرده و در جلسات آینده، اعداد نهایی را اعلام خواهیم کرد.

عضو کمیته مزد شورای عالی کار ادامه داد: پس از تعیین هزینه‌های سبد کارگری آن را با هزینه‌های سال گذشته مقایسه می‌کنیم که با این مقایسه نرخ تورمی که طی یک سال در هزینه‌های خانوار کارگری به وجود آمده، به دست آید.
برچسب ها: دستمزد کارگران
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار