معنای یک شلیک
کد خبر: 985690
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048QE
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۹
سرمقاله مدیرمسئول
ارزش شلیک موشک‌های سپاه به مواضع امریکا و واکنش‌های بعدی آن را باید در یک قاب دید و یک بار دیگر ایران شناسی را به نظاره نشست.
عبدالله گنجی
سرویس سیاسی جوان آنلاین: شلیک موشک‌های جمهوری اسلامی ایران از سوی فرزندان ملت به مراکز نظامی شیطان بزرگ مانند همه مسائل دیگر در کانون دو قطب تحلیلی مرسوم قرار گرفت؛ یک قطب افتخار و یک قطب تلاش برای کم‌اهمیت جلوه دادن آن. اما اگر بخواهیم بدون اغراق، حد واقعی این شلیک را بدانیم، باید جایگاه ایران معاصرِ قبل از انقلاب اسلامی را از ابعاد مختلف علمی، تکنولوژی، سیاسی و نظامی درک کنیم. اصولاً درک ارزش و جایگاه نظام جمهوری اسلامی بدون درک تاریخ معاصر ایران ممکن نیست. ارزش شلیک موشک‌های سپاه به مواضع امریکا و واکنش‌های بعدی آن را باید در یک قاب دید و یک بار دیگر ایران شناسی را به نظاره نشست. اما پیش از ورود به شمارش دستاورد‌های این شلیک این نکته را باید یادآوری کرد که انتقام موعود نظام جمهوری اسلامی تاکتیکی نبود (کشتن یک یا چند امریکایی)، از روز اول فرمانده سپاه بر «انتقام راهبردی» تأکید کرد و آنچه هم در عین‌الاسد انجام شد، در حد سیلی – نه حتی سیلی محکم – ارزیابی شد؛ لذا انتقام جمهوری اسلامی به معنای تحقق آرمان شهید سلیمانی در اخراج امریکا از جهان اسلام است. این انتقام بطئی، تدریجی و ابعاد آن سیاسی – نظامی و بین‌المللی است و لازمه درک آن صبوری در بستر زمان است. اما معنای آن شلیک چه بود؟

۱- اولین معنای شلیک اثبات مدعای پایان یافتن دوران بزن در رو از سوی ایران است. امریکایی‌ها متوجه شدند که این معنا را امروز و آینده باید خوب فهم کنند که با پدیده‌ای مواجه هستند که در ۳۰۰ سال گذشته ندیده‌اند.

۲- این شلیک دومین شلیک به امریکا در طول تاریخ است. شلیک اول را دریا‌سالار ژاپنی «یاما موتو» در ۱۹۴۱ انجام داد و دو سال بعد – یعنی ۱۹۴۳ – امریکایی‌ها وی را ترور کردند. ژاپنی‌ها از جواب صرف‌نظر کردند تا اینکه گرفتار بمباران اتمی با ۲۲۰ هزار کشته شدند. ایران دومین شلیک را کرد، اما در پاسخ به ترور بود. در آنجا امریکا وارد جنگ دوم جهانی شد، اما اینجا جسارت آغاز جنگ سوم جهانی را نداشت.

۳- این شلیک از سوی یک کشور جهان سومی به بزرگ‌ترین قدرت نظامی - اقتصادی جهان انجام شده است که احساس قدرت ملی و ایمانی یک ملت را به اثبات می‌رساند. اما مهم‌تر از آن اعلام قبلی این شلیک و پذیرش مسئولیت آن همزمان با اصابت موشک‌ها در محل مدنظر است. این جسارت در جهان سوم بی‌نظیر است.

۴- سلاح شلیک شده بومی است، یعنی ایران با سلاح شرق و غرب به پایگاه امریکا شلیک نکرده است بلکه مانور سخت‌کوشی فرزندان خود را در مقابل چشم جهانیان برگزار کرده است.

۵- از فردای این شلیک دو دسته در تنظیم نگرش، رفتار و روابط با ایران بازنگری و خود را تنظیم مجدد خواهند کرد؛ دسته اول قدرت‌های شرقی هستند که با امریکا گلاویز‌ند و دوم کشور‌های جنوبی خلیج فارس هستند که حساب کار دست‌شان آمد که هم نوکری امریکا امنیت ایجاد نمی‌کند، هم تحریم ایران صلابت و اقتدار این کشور را فرو نکاسته است و شما در برزخ موجود باید امنیت بومی را بر امنیت عاریتی ترجیح دهید.

۶- آنچه ایرانیان و ملت‌های در بند باید متوجه شوند، این است که اقدام نظامی ایران یعنی اقدام نظامی کشوری که از کاپیتولاسیون به اینجا رسیده است. بعد از اخراج ۴۳ مستشار نظامی امریکا به شلیک موشک‌های نقطه‌زن و دوربرد رسیده است و این از نظر مدت زمان طی شده چیزی شبیه معجزه است.

۷- اینکه یک ابرقدرت پاسخ چنین جسارتی را نمی‌دهد و سعی در کوچک نشان دادن آن دارد نیز برای فرار از فشار پاسخگویی در درون امریکا است، اما دولتمردان امریکا متوجه شده‌اند که هر واکنشی باعث حمله به ده‌ها نقطه دیگر خواهد شد و این خود شاخصی از قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی در مواجهه با قدرت‌های بزرگ است.

قطعاً شیب مواجهه با امریکا در غرب آسیا در شعاع همه جغرافیای آن شروع شده است و شلیک موشک از سوی ایران به مثابه افتتاح این پروژه و قیچی روبان آن بود، اما بمباران مرز بوکمال توسط صهیونیست‌ها نشان می‌دهد برای این فقره هم باید تصمیمی پشیمان‌کننده اتخاذ کرد تا صهیونیست‌ها نیز بسان پدر تنظیم مجدد شوند. سپاه برای انجام این مهم شورای عالی امنیت ملی را متقاعد نماید.
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
WQE
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
6
5
لطفا تحلیلی هم از ارزش به کشته دان شلیک موشک جمهوری اسلامی به هواهپیما ی خودی داشته باشید
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
4
4
جناب گنجی ماله کشی نکن برادر تو هم حداقل مانند روحانی بی صلاحیت یک غدر خواهی کنی کفایت میکند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
2
1
بعضی سیاسیون با همه شریک می شوند چه طرف دزد باشد چه دزد زده؟
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
4
5
بزرگترین پایگاه امریکا ۱۳ موشک تافات صفر
هواپیمای مسافری یک شایک ۱۷۶ کشته
بابا بروخجالت بکش بااین تفسیر ابگوشتی
ناشناس
|
Germany
|
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
1
این مقاله یک روز قبل از اعلام علت سقوط هواپیما بوده و ایشون هم مثل شما نامطلع پس نیازی به شماتت آدم بی خبر از همه جا نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
5
1
ما که کافریم ، فتنه گریم ، بی سوادیم، 9 تا شهید دورو برمون ندادیم. .. شما که مطلعی، مومنی ، باسوادی، 8 سال جبهه بودید، بدنتان پر از ترکش! است. شیمیایی هستید، وقتی هر روز این روزنامه را چاپ و منتشر میکنید و وفتی در این روزنامه مطلب مینویسید، پل صراط را یادتان باشد. قیام و قیامت را یادتان باشد. حق الناس را یادتان باشد. یادتان باشد که علی (ع) چون دموکراسی راقبول داشت سالها در خانه نشست و به زور کسی را به بهشت نبرد. علی مظلوم بود و هست. حسین مظلوم بود و هست. نه برای اینکه انگونه شهید شدند. بلکه بخاطر کسانی که امروز ادعای طرفداریشان میکنند ..... کمی صادق و منصف باش . فقط کمی.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
4
1
سه روز سکوت معنی دار یعنی چه در عصز ازتباطات؟
فشار خارجی اثز درمانی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
4
1
35 تیر موشک فقط یک افسر عراقی مجروح شده!!! واقعاً این بود انتقام سخت؟ ای وای نکشیمون! ما یک سپه سالار نظامی را از دست دادیم خونخواهی یعنی چه؟ مقابله به مثل و انتقام سخت پیشکش لااقل یک فرمانده مهم نظامیشون را بکشید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
اولا 35 موشک نبوده بلکه 13 موشک بوده و در ثانی مقاله زیر را که به قلم یکی از کارشناسان آمریکائی نوشته شده دارای نکات جالبی می باشد :

علیرغم تکذیب مقامات آمریکائی واقعیات تازه ای در باره میزان تلفات نیروهای آمریکا بنابه اذعان کارشناسان آمریکائی در حال آشکار شدن است . « کاترین شاکدام » تحلیلگر و کارشناس مسائل سیاسی طی گزارشی در پایگاه خبری تحلیلی « سیتیزن تروث » نوشت:
«به گفته مقام‌های نظامی عالی‌رتبه ، نظامیان آمریکایی پیش از حمله مجبور بودند تجهیزات خود را از سراسر عراق به پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار بیاورند تا امنیت آن‌ها را تأمین کنند.» «سیتیزن‌تروث» در این گزارش اعلام کرد که به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد بیش از 100‌ نظامی آمریکایی در حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد در عراق کشته شده‌اند. این وبگاه با بیان اینکه آمریکایی‌ها تاکنون هرگونه تلفات در حمله به پایگاه عین‌الاسد را تکذیب می‌کنند ، مدعی شد به زودی ویدئوها و مدارک بیشتری از پایگاه عین‌الاسد را در دسترس عموم قرار می‌دهد.

علاوه بر این، حساب توییتری با عنوان « ایران ویووِر » به نقل از منابع عراقی و ایرانی اعلام کرد که یافته‌های جدیدی از شدت تخریب در عین‌الاسد در اختیارش قرار گرفته  است . این حساب توییتری از قول یک منبع مطلع نوشت : « سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از عملیات موشکی علیه پایگاه هوایی عین‌الاسد که میزبان نظامیان آمریکایی و محل استفاده از پهپادها در عراق است ، تصویربرداری کرده‌اند. » براساس نوشته‌های ایران‌ویوور ، منابعی به آنها گفته‌اند که 6 فروند جنگنده « اف-۳۵ » و 6 پهپاد همزمان از پایگاه عین‌الاسد حفاظت می‌کردند که یگان جنگ الکترونیک سپاه توانست سامانه‌های راداری آنها را فریب داده و مانع هرگونه واکنشی از سوی نظامیان آمریکایی شود. این حساب‌توییتری همچنین نوشت : « ساختمان‌های فرماندهی و کنترل ، پست دیدبانی ، انبار سلاح و مهمات ، انبار تدارکات ، دفتر اصلی امور اداری ، حفظ و نگهداری هواپیماها ، آشیانه پرواز هواپیماها، آشیانه بالگرد ، آشیانه پهپاد ، دو خوابگاه و سنگر نابود شدند.»
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
1
2
ناشناس 09:09 سیلی به بزرگترین شرور و خونخوار جهان یک ایده و فکر است انجام شدنی برای کره شمالی، کوبا، ونزوئلا و حتی بورکینافاسو و این رکورد به اسم ایران ثبت شد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
اشتباهامنفی دادم
ناشناس
|
United Kingdom
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
2
شماره پرواز هواپیمای اوکراینی 752 بود و ترامپ گفته بود 52 نقطه فرهنگی را می زند ایا عدد 52 نمی تواند نوعی ارسال کد به عوامل خود باشد؟
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
0
1
با سلام و احترام آیا تحلیل رییس سابق اطلاعات قطر که گفته است هواپیمای مسافربری در واقع هواپیمای آواکس بوده درست است؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
احتمالا
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
1
آقای نعمت احمدی در روزنامه شرق در این وضعیت سیل سیستان و سقوط هواپیما آمده در صفحه اول عملکرد آقای رئیسی را زیر سوال برده رویکرد استراتژی شما در مواجه با چنین افرادی چیه؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
عادت‌شان زیرسوال بردن نیروهای قوی ومحبوب
لقمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۴
0
0
اگر پمپئو فردا بگه من پشت پرده سقوط هواپیمای اکراینی هستم فکر می کنید چند نفر از هموطنان سینمایی، سیاسی و حتی ورزشکارمان تغییر موضع می دهند نسبت به آنچه قبلا اظهارنظر کرده یا توئیت زده اند؟ چندنفر؟ خواهش می کنم این موضوع را به نظر سنجی بگذارید
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
0
1
آقا چرا وقتی این مرتیکه کثیف که اصل و ریشه ش از پول کثافت خونه به دست آمده به سردار توهین میکنه اکثر خبرگزاری های ما خبر مرگشون سکوت کردند و خبری درج نکردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار