۴ فیلمی که با نام سردار شهید سلیمانی گره خوردند
کد خبر: 984779
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048BX
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۶
ماجرای ابراز علاقه حاتمی‌کیا به ساخت فیلمی درباره سردار سلیمانی در محضر رهبر انقلاب
سردار شهید حاج قاسم سلیمانی چندان اهل رسانه نبود و به دوربین علاقه‌ای نشان نمی‌داد، اما نام او در سال‌های اخیر با چهار فیلم گره خورد.
جواد محرمی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: از چهار فیلمی که در سال‌های اخیر به نحوی نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با آن آثار گره خورد دو فیلم متعلق به ابراهیم حاتمی‌کیاست با نام‌های «بادیگارد» و «به وقت شام». فیلم سوم با عنوان «۲۳ نفر» هم اکنون در سینما‌های کشور در حال اکران است و فرهاد عظیما نیز با انیمیشن «نبرد خلیج‌فارس» از چهره شهید سلیمانی برای کاراکتر فرمانده نیرو‌های ایرانی در خلیج‌فارس استفاده کرده بود. سه فیلم را سازمان رسانه‌ای اوج ساخته و انیمیشن «نبرد خلیج‌فارس» که بازتاب‌های زیادی در رسانه‌های غربی داشت را فرهاد عظیما کارگردانی کرده است. برای ساخت این اثر نامه‌ای به نیروی قدس سپاه فرستاده شد تا از خودش اجازه گرفته شود. حاج‌قاسم در پاسخ، نوشته بود: اشکالی ندارد ولی «اسم این حقیر برده نشود». این فرمانده در نهایت، بدون نام ماند.

فیلمی که به عشق حاج قاسم ساخته شد
«حاج‌حیدر ذبیحی» عنوان کاراکتر فیلم «بادیگارد» با بازی پرویز پرستویی بود که گفته شد گریم این شخصیت از روی چهره سردار شهید قاسم سلیمانی طراحی شده است، البته شخصیت حیدر ذبیحی تفاوت‌های آشکاری با کاراکتر شهید سلیمانی داشت و می‌شد میان این دو کاراکتر شباهت‌هایی هم پیدا کرد. حیدر ذبیحی فیلم بادیگارد بیشتر از روحیه‌ای شبیه حاج کاظم فیلم «آژانس شیشه‌ای» برخوردار بود؛ رزمنده‌ای که به اتفاقات پیرامونی خود در جامعه معترض است و فشار روحی ناشی از این اتفاقات منجر می‌شود تا در تنگنا قرار گرفته و واکنش‌هایی بروز بدهد؛ شخصیتی که بیشتر به کاراکتر خود ابراهیم حاتمی‌کیا نزدیک است. دلدادگی او به حاج قاسم سلیمانی سبب شد تا حاتمی‌کیا در فیلم «بادیگارد» برای شخصیت اصلی فیلمش از چهره سردار سلیمانی وام بگیرد. «بادیگارد» را می‌توان نوعی ادای دین حاتمی‌کیا به شهدای هسته‌ای ایران نیز قلمداد کرد؛ شهدایی که در سینما نادیده گرفته شدند.

حاتمی‌کیا در همان روز‌های جشنواره سال ٩۴، اعلام کرد که «بادیگارد» را «به عشق حاج قاسم» ساخته است. خود حاج قاسم هم همان روزها، همراه با حاتمی‌کیا و پرستویی، به تماشای فیلم نشست و طبق روایت حاتمی‌کیا، در ابتدای این دیدار، پرویز پرستویی دست سردار را بوسید.

«به وقت شام» و شهید سلیمانی
دومین فیلمی که مورد توجه سردار قرار گرفت، باز هم محصول سازمان اوج بود. حاج‌قاسم «به وقت شام» را تماشا و بعد در ویدئویی چهار دقیقه‌ای، از آن تمجید کرد. او در قسمتی از صحبت‌هایش گفت: «در بخشی از ابعاد، صد درصد نزدیک به واقعیت است.»‌

می‌توان گفت حاتمی‌کیا فیلم «به وقت شام» را نیز تحت تاثیر شخصیت سردار سلیمانی ساخته است چراکه برای ساخت این فیلم ماجرای حوادث سوریه و مبارزه با گروهک امریکایی داعش را دستمایه کار خود قرار داد؛ همان سرزمینی که سردار سلیمانی در آن سال‌ها بر ضد شبه‌نظامیان دست‌پرورده امریکا جنگید و دست آخر نیز جانش را در این راه مقدس نثار کرد. حاتمی‌کیا در جریان مراسم افتتاحیه سی‌و‌ششمین جشنواره فیلم فجر وقتی برای دریافت جایزه بهترین کارگردانی روی سکو رفت، در حالی که نسبت به برخی تخریب‌های رسانه‌ای از فیلم عصبانی بود از سردار سلیمانی نام برد که فیلم او را دیده و تمجید کرده است؛ تأییدی که نشان می‌داد برای حاتمی‌کیا اهمیت ویژه‌ای دارد.

فیلمی که حاتمی‌کیا می‌خواست از «حاج قاسم» بسازد
اما روز گذشته تهیه‌کننده فیلم سینمایی «به وقت شام»، برای اولین بار ماجرای ابراز علاقه ابراهیم حاتمی‌کیا به ساخت فیلمی درباره حاج قاسم سلیمانی در محضر رهبر انقلاب را روایت کرد.

محمد خزاعی با اشاره به دلایل ساخته نشدن فیلمی درباره حاج قاسم سلیمانی در سینمای ایران، به بیان یک خاطره پرداخت و گفت: در دیدار خصوصی که با ابراهیم حاتمی‌کیا خدمت مقام معظم رهبری رفته بودیم، آقا ابراهیم به حضرت آقا گفتند من خیلی دوست دارم فیلم زندگی حاج قاسم را بسازم، اما ایشان به هیچ عنوان راضی نمی‌شود. حضرت آقا هم گفتند ایشان خیلی مشغله دارند و شاید دلیلش همین است، شما قدری صبر کن! بعد از آن سردار وحید هم گفتند می‌خواهید برویم خانه حاج قاسم و جلسه بگذاریم تا راضی‌شان کنیم، اما ایشان هیچ رغبتی ندارند. وی در ادامه توضیح می‌دهد، تصاویر زیادی از حاج قاسم ضبط شده ولی هیچ کدام هنوز بیرون نیامده است. امثال حاج قاسم‌ها نمی‌خواستند درباره خودشان صحبت شود و منیتی هم نداشتند. برخی آدم‌ها از این مرحله عبور می‌کنند و اهداف والاتری دارند تا اینکه خودشان را پرزنت کنند.

قول حاتمی‌کیا به حاج قاسم برای «به وقت شام»
این تهیه‌کننده سینما عنوان کرد: حاتمی‌کیا برای تحقیقات به سوریه رفت و این مرحله چند ماه طول کشید و با هماهنگی‌هایی که حاج قاسم دستور آن‌ها را داده بود، همه جا حضور داشت و شرایط حضور در مناطق جنگی هم برای او مهیا شد. او پس از برگشت به یک قصه ۱۰صفحه‌ای رسید و مرا صدا زد. زمانی که من این قصه را خواندم گفتم این پروژه، پروداکشن بسیار سنگینی دارد و تا زمانی که زیرساخت‌های آن را آماده کنیم و به ویژوال‌های آن بپردازیم، در بهترین و خوشبینانه‌ترین حالت از اردیبهشت سال بعد می‌توانیم این کار را شروع کنیم، اما او به من گفت من به حاج قاسم قول داده‌ام این را امسال تمام کنم. پرسیدم چرا؟ گفت حاج قاسم گفته‌اند این کار امسال ساخته شود و موضوع داعش در سال آینده تغییر خواهد کرد. وی اضافه کرد: من حین اکران خصوصی فیلم برای سردار به عکس‌العمل‌های او دقت می‌کردم و در برخی از صحنه‌ها می‌دیدم که دارد اشک می‌ریزد. بعد از فیلم به ما گفت: من تمام این لحظاتی را که ترسیم کردید بدترشان را از نزدیک دیده‌ام و خاطرات سال‌هایی که در سوریه با داعش مبارزه می‌کردیم برایم زنده شد.

فیلمی درباره لشکر ۴۱ ثارالله کرمان
نوجوانانی که به ٢۳نفر مشهورند، اغلب‌شان از لشکر ۴۱ثارالله کرمان به جنگ اعزام شده بودند و فرمانده این لشکر، حاج قاسم سلیمانی بود. او یک بار در یادداشتی از این کتاب تمجید کرد و یک بار هم به حاتمی‌کیا نامه نوشت و از او خواست تا فیلم این ماجرا را بسازد، اما در نهایت، ساخت این فیلم به مهدی جعفری مدیر فیلمبرداری «به وقت شام» رسید و نتیجه شد آنچه تحت عنوان «٢۳نفر» این روز‌ها روی پرده سینماست. حاج قاسم در روز آغاز فیلمبرداری به پشت صحنه فیلم رفت.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
حمزه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
1
5
برای انتقام منتظر تصمیمات مجلس عراق واین وآن نباشید..
کمال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۸
1
4
ایران اقدام خوبی انجام داد اما کم بود
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
0
2
سلام سرداردلها خوشابحالت که سربازامام زمان شدی همه میگن وقتی اقاامام زمان ظهورمیکنه یارانش 12نفرهستند ولی من میگم حالاشدند13نفرچون حاج قاسم هم به یاران اقاپیوست من عاشق شهادتم ولی به قول سردار برای شهادت بایدشهیدبود التماس دعا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار