انتشار جلد هفدهم روزشمار انقلاب اسلامی
کد خبر: 981709
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047O1
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۰
هفدهمین جلد از مجموعه «روزشمار انقلاب اسلامی» با در نظر گرفتن حوادث و تحولات سیاسی ایران در نیمه دوم بهمن۵۷ منتشر شد.
مهدی محمدی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: میرزاباقر علیان‌نژاد درباره این جلد از روزشمار گفت: تحولات سیاسی گسترده ایران در نیمه دوم بهمن ماه ۱۳۵۷ به حدی بود که مجلد هفدهم روزشمار انقلاب اسلامی به سه روز بهمن ماه (۱۵ تا ۱۷) اختصاص یافت. وی درباره مهم‌ترین حوادثی که در این سه روز در جلد هفدهم «روزشماره انقلاب اسلامی» به آن‌ها اشاره شده است، اظهار داشت: در این مجلد به تحولاتی نظیر معرفی مهدی بازرگان به نخست وزیری دولت موقت از سوی امام خمینی، راهپیمایی سراسری در کشور در پشتیبانی از نخست وزیری مهدی بازرگان، انعکاس گسترده سخنرانی‌ها و پیام‌های امام خمینی و حوادث انقلاب در رسانه‌های داخلی و خارجی، تظاهرات گسترده مردمی علیه حکومت پهلوی، شدت گرفتن فعالیت روحانیون و سیاسیون، پیوستن گروهی از نظامیان به مردم، اقدامات شاپور بختیار، مجلسین و سران ارتش برای حفظ حکومت، اقدامات امریکا در مقابله با انقلاب و... پرداخته شده است. علیان‌نژاد ادامه داد: تصمیم گرفتیم که تحولات گسترده این دوره زمانی سه روزه را در دو محور اصلی تقسیم کنیم. بخش اول به فعالیت‌ها و اقدامات جبهه مبارزه اختصاص یافت که شامل فعالیت‌ها و اقدامات امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی، دولت موقت، تظاهرات مردمی، روحانیت و سیاسیون مخالف رژیم شاه، نظامیان پیوسته به انقلاب اسلامی و انعکاس حوادث انقلاب در خارج از کشور بود. وی افزود: در بخش دوم روزشمار انقلاب اسلامی هم به فعالیت‌ها و اقدامات جبهه حکومت طی این سه روز پرداخته شده است که شامل فعالیت‌ها و اقدامات شاپور بختیار، شاه، نظامیان و ساواک و امریکا و اسرائیل است.

علیان‌نژاد درباره اهمیت این روزشمار اظهار داشت: در این روزشمار نسخه دست‌نویس اولین حکم حکومتی امام خمینی (ره) که مربوط به نخست وزیری مهندس بازرگان است، آمده است. علاوه بر این آلبوم تصویری از مراسم نخست وزیری مهندس بازرگان هم در این روزشمار گنجانده شده است. وی تنوع عکس‌ها و سندها، کاریکاتور‌ها و بریده جراید مطبوعات آن دوره را ویژگی دیگر این جلد هفدهم روزشمار انقلاب اسلامی دانست و افزود: به طور میانگین در هر جلد از این روزشمار‌ها تلاش کردیم حدود ۲۰۰ عکس، سند، کاریکاتور و بریده جراید گنجانده شود که در این جلد هم این امر اتفاق افتاده است.

جلد هفدهم روزشمار انقلاب اسلامی در ۳۲۰ صفحه و با قیمت ۴۵۰ هزار ریال از سوی انتشارات سوره مهر، منتشر و در اختیار علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار گرفته است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار