سهم 27 برابری قشر پولدار از یارانه!
کد خبر: 981597
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047MD
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۴
توزیع 100 هزار میلیارد تومان رانت ناشی از دلار دو نرخی
نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: هر سال حداقل 100 هزار میلیارد تومان رانت ناشی از دلار دو نرخی در کشور توزیع می‎شود.

احمدعلیرضا بیگی  اظهار کرد: در حال حاضر کالا و خدمات از قیمت گوشت و مرغ گرفته تا سایر خدمات دولتی با وجود تخصیص دلار 4200 تومانی با قیمت آزاد یا بسیار نزدیک به بازار آزاد در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی افزود: در واقع رانت 100 هزار میلیارد تومانی که با ظاهر تامین کالاها و خدمات ضروری معیشتی مردم تخصیص داده می‌شود اما در عمل به نورچشمی‌ها می‌رسد و منشاء فساد فراوانی شده است.

لزوم افزایش یارانه‌ها و بازگرداندن ثروت مردم به مردم

استاندار سابق آذربایجان شرقی در ادامه ابراز داشت: بیش از 75 میلیون نفر در کشور یارانه 45 هزار تومانی دریافت می‌کنند و طبق تحلیل و برآوردی که طیفی از جامعه شناسان و اقتصاددانان دارند، حدود 50 میلیون نفر از جمعیت کشور که 20 تا 30 میلیون نفر از آنان در اولویت بیشتری قرار دارند، نیازمند یک برنامه فوری برای توانمند شدن هستند تا زمینه در کشور برای اجرای اصلاحات ساختاری اقتصادی فراهم شود.

وی با بیان اینکه می‎توان برای توصیف این اصلاح از بازگرداندن ثروت مردم به مردم استفاده کرد، افزود: استفاده از بسیاری از کارخانه‎ها، شرکت‎های دولتی، ساختمان‎ها، اموال تامین اجتماعی، نهاد و بنیادها و ... با وجود تعلق و مالکیت برای عموم مردم، عملا در اختیار قشر بسیار خاصی است.

بیگی خاطرنشان کرد: این وضعیت در شرکت‌ها، کارخانه‌های دولتی و مراکزی مانند تامین اجتماعی با هلدینگ‌های بسیار بسیار بزرگ و ثروتمندش حادتر است.

 

توزیع یک تریلیون و 400 هزار میلیارد تومان یارانه‎ پیدا و پنهان در سال

نماینده تبریز یادآور شد: مرکز پژوهش‎های مجلس با انتشار گزارشی اعلام کرده که  کل یارانه‌های پیدا و پنهان سالیانه به رقم خیره‌کننده  یک تریلیون و 400 هزار میلیارد تومان می‌رسد که 140 هزار میلیارد تومان یارانه سوخت و انرژی است.

بیگی تصریح کرد: شاید جالب باشد بدانید سهم قشر پولدار از این یارانه هنگفت 27 برابر سهم پایین دست است. به همین راحتی!

نماینده تبریز اضافه کرد: هیچ دردی بالاتر از این نیست که با چنین مکانیسمی که محصول ناکارآمدی دولت و مجلس است، فقیر را فقیرتر و پولدار را پولدارتر کنیم. باید این رویه را از جایی قطع کرد؛ اگر ثروت مردم به مردم بازگردانده شود، دیگر شاهد چنین اوضاع و احوالی نخواهیم بود.

وی توضیح داد: مجلس به عنوان رکن قانونگذار کشور می‌تواند ریل چنین حرکتی را بگذارد و دولت را وادارد تا سرمایه‌های مردم را به مردم بازگرداند؛ در گام اول و برای فراهم کردن زیرساخت‌های اصلاح اصولی اقتصاد کشور می‌توان 15 درصد از یارانه یک و نیم تریلیونی را آزاد کرد.

بیگی گفت: در واقع رقمی معادل 200 تا 250 هزار میلیارد تومان آزاد می‌شود که می‌توان با آن یارانه‎های 45 هزار تومانی فعلی را تا 5 برابر افزایش داد بدون آنکه نیاز به خلق پول باشد یا به اقداماتی مانند گرانی حامل‎های انرژی مانند بنزین دست زد.

دولت احساس اربابی می‌کند چرا که سرمایه‌های مردم را در اختیار دارد

استاندار سابق آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در حال حاضر دولت احساس اربابی می‌کند؛ چرا که پول و سرمایه‌های مردمی را در کف اختیار خود دارد، ادامه داد: می‎توان این سرمایه‎ها را به مردم بازگرداند؛ آن وقت مردم ارباب خود شده و این دولت است که باید بسوی مردم بازگردد.

وی تاکید کرد: هیچ نیازی به اقدامات غیرمتعارف نیست؛ فقط باید ریل قانونگزاری و اجرایی را عوض کرد تا زمینه برای اصلاحات اساسی یا همان بازگرداندن ثروت مردم به مردم فراهم شود.

برچسب ها: یارانه ، نماینده ، مجلس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار