نقش پررنگ دولت در اقتصاد فسادزاست
کد خبر: 981193
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0047Fh
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۸
در نشست هم اندیشی تشکل‌های مردم نهاد با معاون اول رئیس جمهور عنوان شد
نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقای سلامت اداری، دوشنبه شب میهمان معاون اول رئیس جمهور بودند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: جلسه‌ای با موضوع هم اندیشی برای چگونگی مبارزه با مفاسد اقتصادی که در آن ضمن تأکید بر مبارزه توأمان با فساد و مفسد، شناسایی و اصلاح مقررات و قوانین فسادزا و نظارت بر رعایت شفافیت در دولت، شناسایی گلوگاه‌های فساد خیز عامل مؤثری در کاهش فساد اقتصادی عنوان شد. نکته قابل توجه در این جلسه سخنان همتی رئیس بانک مرکزی بود که نقش پررنگ دولت در اقتصاد کشور را از جمله دلایل ایجاد رانت و بروز فساد ارزیابی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول، اسحاق جهانگیری در ابتدای این جلسه با اشاره به اینکه حساسیت افکار عمومی جامعه نسبت به فساد و نیز وجود اراده جدی برای مقابله با فساد در رأس نظام اظهار داشت: باید با همراهی و همکاری قوای سه‌گانه، نهاد‌ها و تشکل‌های مردمی کاری کنیم که هزینه فساد را در کشور بالا ببریم تا سوء استفاده و تخلف برای مفسدان پرهزینه باشد.

وی با گرامیداشت روز جهانی مبارزه با فساد و با اشاره به فرمان هشت ماده‌ای سال ۱۳۸۰ مقام معظم رهبری به سران قوا درخصوص مبارزه همه‌جانبه و سازمان یافته با مفاسد اقتصادی خاطرنشان کرد: زمانی که این فرمان صادر شد، بی‌تردید دامنه فساد به اندازه امروز گسترده نبود، اما یکی از دغدغه‌های اصلی رهبر معظم انقلاب این بود که با مصادیق فساد هر چند هم که مقدار آن کم باشد باید مبارزه کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه امروز پس از گذشت ۱۸ سال از صدور فرمان هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری، فساد در کشور گسترده‌تر و شیوه‌ها و روش‌های آن متنوع‌تر شده است، بر لزوم آسیب‌شناسی دقیق برای عدم تحقق اهداف موردنظر تأکید کرد. جهانگیری با بیان اینکه تا زمانی که درباره مسائل مهم و موضوعات پراهمیت کشور به تفاهم مشترک و اجماع نظر در تعریف مسئله و راهکار‌ها دست پیدا نکنیم موفق به حل مسائل نخواهیم شد، گفت: برای مبارزه منسجم با فساد نیز باید در تعاریف مرتبط با فساد به تفاهم و راهکار‌های مشترک دست پیدا کنیم..

جهانگیری با تأکید بر اینکه برخورد با فساد و مفسدین به تنهایی کافی نیست و حتماً باید در زمینه پیشگیری از فساد نیز حرکت کنیم تصریح کرد: شناسایی و رفع گلوگاه‌های فسادزا نقش مهمی در پیشگیری از فساد دارد که در همین راستا به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است که با تشکیل کارگروهی متشکل از نیرو‌های حراستی و نظارتی زیرنظر رئیس هر دستگاه گلوگاه‌های فسادخیز را شناسایی و نسبت به رفع آن‌ها کوشا باشند. جهانگیری به نقش سامانه‌ها در ایجاد شفافیت و پیشگیری از بروز فساد نیز اشاره و خاطرنشان کرد: سامانه جامع تجارت که با اتصال و ارتباط تعداد زیادی از سامانه‌های نظارتی در دست طراحی است از پیشرفت خوبی برخوردار است و نقش مؤثری در ایجاد شفافیت و پیشگیری از فساد خواهد داشت و اهمیت آن تا حدی است که مقام معظم رهبری پس از قرائت گزارش مرتبط با این سامانه پی نوشت فرمودند که اگر دستگاهی همکاری‌های لازم را برای تکمیل و اجرای این سامانه انجام ندهد باید مورد برخورد قرار گرفته و به دستگاه قضایی معرفی شود.

ادراک جامعه از فساد فراتر از چیزی است که وجود دارد
مجید انصاری، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور هم در این نشست گزارشی از نظرسنجی انجام شده از جامعه در خصوص فساد ارائه کرد و گفت: ادراک جامعه از فساد فراتر از چیزی است که به عنوان فساد در کشور وجود دارد.

وی افزود: اگر بخواهیم در زمینه مبارزه با فساد به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم باید توجه داشته باشیم که مبارزه با فساد نباید به منظور حذف رقبای سیاسی انجام شود چرا که اگر مبارزه با فساد به این سمت سوق پیدا کند به نتیجه نخواهیم رسید.

همتی: نقش پررنگ دولت در اقتصاد فسادزاست
رئیس کل بانک مرکزی نیز در این جلسه نقش پررنگ دولت در اقتصاد کشور را از جمله دلایل ایجاد رانت و بروز فساد ارزیابی کرد و با بیان اینکه باید روال ناعادلانه توزیع منابع مالی در جامعه اصلاح شود، گفت: سامانه‌های مختلف بانک مرکزی نظیر سامانه رفع تعهد ارز در مقوله واردات و سامانه مقابله با پولشویی توانسته نقش مؤثر و سازنده‌ای در مبارزه با فساد ایفا کند. در این جلسه نمایندگان تشکل‌های مردم نهاد در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی و ارتقای سلامت اداری نیز هر کدام در سخنانی به بیان مهم‌ترین دغدغه‌ها در مبارزه با مفاسد اقتصادی پرداختند و پیشنهادات و دیدگاه‌های خود را برای پیشگیری از بروز فساد و مبارزه قاطع با این موضوع مطرح کردند. عابد جعفری مدیرعامل مرکز غیردولتی سلامت اداری و انجمن علمی مدیریت رفتار‌های سازمانی با تأکید بر ضرورت وجود برنامه مدون برای مبارزه با فساد، بر لزوم تدوین سند ملی مبارزه با فساد تأکید کرد و گفت: این سند ملی امری ضروری به عنوان بستر و زیرساخت برای مبارزه با فساد محسوب می‌شود.

ضرورت اصلاح روش‌ها در مبارزه با فساد
احمد توکلی، رئیس هیئت مدیره مؤسسه دیدبان شفافیت و عدالت نیز از معاون اول رئیس جمهور به خاطر صدور دستور پیگیری به دستگاه‌ها در خصوص مکاتبات این مؤسسه قدردانی کرد و با تأکید بر اینکه باید به صورت توأمان با فساد و مفسد مبارزه شود گفت: باید مبارزه با فساد بدون تبعیض انجام شود، اگر دولت به دنبال رفع اشکالات و نواقص باشد، سمن‌ها و تشکل‌های خصوصی روحیه‌ای دو چندان می‌گیرند و با قدرت بیشتر به ارتقای سلامت جامعه کمک می‌کنند. گودرزی دبیر قرارگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی سازمان بسیج هم در این نشست فقدان آمار صحیح برای برخورد با متخلفین را یکی از دلایل عدم توفیق کامل در مبارزه با مفاسد اقتصادی برشمرد و گفت: باید ضمن مبارزه با مفسدان، تمرکز اصلی خود را بر پیشگیری از فساد معطوف کنیم.

حسینی مدیرعامل جمعیت هم‌اندیشان دادخواه نیز بر ضرورت شناسایی و اصلاح مقررات و قوانین فسادزا در کشور تأکید کرد و گفت: مقرراتی که برای عده‌ای مصونیت و حاشیه امن ایجاد می‌کند می‌تواند به ترویج فساد در جامعه کمک کند که باید اصلاح یا لغو شوند. ثنایی رئیس مؤسسه پیشگامان شفافیت و پیشرفت نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر در تکمیل زیرساخت‌های مبارزه با فساد در ابتدای راه قرار داریم بر لزوم استفاده از مطالعات و تجارب کشور‌های موفق در مبارزه با مفاسد اقتصادی تأکید کرد.

امیری دبیر هسته پژوهشی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران هم در این نشست نبود معیار سنجش فساد را یکی از عوامل عدم توفیق در مقابله با متخلفین دانست و خواستار شناسایی و رفع کانون‌های فسادخیز در کشور شد. نوایی مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری سفیر صبح پارسیان نیز در این جلسه نظارت بر رعایت شفافیت در دولت، رتبه‌بندی دستگاه‌ها بر اساس مبارزه با فساد و حمایت از افشاکنندگان فساد را از ضرورت‌های لازم برای رسیدن به اهداف مورد نظر در مبارزه با مفاسد اقتصادی عنوان کرد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
حمید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
0
0
"... کاری کنیم که هزینه فساد را در کشور بالا ببریم ... " این حرف جهانگیری یعنی اینکه فساد باشد اما هزینه اش را هم مفسد بپردازد تا دولت کسری خود را جبران کند؟؟؟!!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار