اصلاح نژاد، تخم‌گذاری مرغ‌های بومی فارس را ۳ برابر کرد
کد خبر: 980664
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00477A
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۵:۰۰
سرويس ايران جوان آنلاين: اصلاح نژادی در مرغ‌های بومی فارس موجب شده است تا این طیور نسبت به چهار دهه قبل از افزایش سه برابری تعداد تخم برخوردار شوند.
‌علی رستگار مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی فارس گفت: تا چهاردهه قبل مرغ‌های بومی سالانه ۶۸ عدد تخم می‌گذاشتند که این رقم امروزه به ۲۱۰ عدد در سال رسیده است و این افزایش با مطالعه و اجرای برنامه‌های اصلاح نژاد صورت گرفت. وی افزود: با شناسایی پتانسیل ژنتیکی در گله‌های مادری از توده‌های طیور بومی استان زمینه‌های اجرای برنامه‌های به نژادی فراهم شد.
مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی فارس ادامه داد: در اجرای این طرح، همزمان مناطقی که اختلاط نژادی در آنان صورت نگرفته بود انتخاب و از هر ناحیه تخم مرغ‌هایی جمع‌آوری و به ایستگاه دامپروری دانشکده کشاورزی منتقل شد و نهایتاً در همان سال از مرغ‌های موجود در گله مذکور، تخم مرغ نطفه‌دار تهیه و سپس گله‌ایی مختلط از مرغ و خروس‌های بومی، در مزرعه‌ایی واقع در روستای شمس‌آباد مرودشت ایجاد شد.
به گفته رستگار، اهداف تعیین شده اصلاح نژادی طیور بیشتر براساس حفظ ژنتیک مرغ بومی و جلوگیری از انقراض آن‌ها و رفع نیاز بازار مصرف کنندگان و بهره‌برداران روستایی است.
وی، نتایج تکثیر مرغ بومی را به دو بخش نتایج اصلاح‌نژادی و نتایج منطبق با رونق تولید و همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی تقسیم کرد.
این مقام مسئول ادامه داد: از نتایج مثبت اجرای برنامه‌های اصلاح نژاد، افزایش وزن هرعدد تخم مرغ از ۳۹ گرم به ۵۵ گرم، کاهش سن بلوغ جنسی از ۱۷۲ روز به ۱۵۵ روز، افزایش وزن بلوغ جنسی از ۱۲۶۴ گرم به ۱۶۷۵ گرم و افزایش میانگین درصد تخم‌گذاری از ۴۲ درصد به ۵۹ درصد دانست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار