پاریس خطاب به عون: یا حریری یا دولت نظامی!
کد خبر: 979861
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046uD
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
تلاش الیزه برای ورود به بازی ضد مقاومت در لبنان
سرویس بین الملل جوان آنلاین: علاوه بر سعودی، امریکا و اسرائیل، ظاهراً فرانسه در تلاش است با استفاه از نفوذ سنتی میان مسیحیان لبنان، به رئیس‌جمهور لبنان توصیه یا بهتر بگوییم القا کند که نخست‌وزیر مستعفی سعد حریری را مکلف به تشکیل دولت آتی این کشور کند وگرنه راهی جز تشکیل دولت نظامی ندارد؛ اقدامی که می‌توان آن را تحت فشار گذاشتن میشل عون و کشاندن وی در دو مسیر به ظاهر متفاوت، اما با نتیجه واحد، اخراج مقاومت از دولت، دانست. چه تشکیل دولت تکنوکرات به رهبری سعد حریری چه تشکیل حکومت نظامی به رهبری خود عون که رسماً کودتاست، دو بحرانی خواهند بود که به
امید حذف حزب‌الله صورت خواهد گرفت.

روزنامه «الانباء» کویت با انتشار خبری درباره تحولات اخیر لبنان، نوشت، پاریس به میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان توصیه کرده بار دیگر سعد حریری را مأمور تشکیل دولت جدید کند، یا اینکه گزینه «دولت نظامی» را انتخاب کند.
این روزنامه به نقل از منابعی که آن‌ها را موثق خوانده، گزارش داد: امریکا عناوین اصلی را برای وضعیت لبنان وضع و پاریس را مأمور بررسی جزئیات در این‌باره کرده است.

سعد حریری که اخیراً و در نتیجه تظاهرات مردمی لبنان از سمت نخست‌وزیری این کشور استعفا کرد بار دیگر نامش به عنوان کاندیدای اصلی نخست‌وزیری لبنان مطرح شده است.
در مقابل رئیس شورای سیاسی حزب‌الله اعلام کرد که تشکیل یک دولت تکنوکرات در لبنان بدون حضور سیاستمداران امکانپذیر نبوده و محکوم است.

به گزارش خبرگزاری رسا، سید ابراهیم امین السید، رئیس شورای سیاسی حزب‌الله اعلام کرد که اولویت در تشکیل دولت، حفظ لبنان و عدم رسیدن آن به آستانه فروپاشی و نیز روی کار آمدن دولتی توانمند است که قادر به حل این بحران‌ها باشد.
وی طی مراسمی در منطقه هرمل اضافه کرد: ما دولتی را می‌خواهیم که بتواند بحران‌ها را حل کند نه دولتی که یکی در آن دچار ضرر و زیان شود و دیگری از آن سود ببرد.

رئیس شورای سیاسی حزب‌الله خاطرنشان کرد که هر دولت تکنوکراتی بدون حضور سیاستمداران یا یک دولت شش‌ماهه، یک دولت محکوم است و این طرز تفکر درباره تشکیل دولت، کشور را به آستانه سقوط و فروپاشی می‌کشاند.
امین السید تأکید کرد که هیچ کس نمی‌تواند مانع ایفای نقش مقاومت در لبنان شود و از هیچ‌گونه تهدید یا توطئه‌ای ضد وجود مقاومت و سلاح و نقش و ملت آن نمی‌ترسیم، اما نگران تأثیر بحران اقتصادی و معیشتی بر ملت خود هستیم.
وی نسبت به سوء استفاده از اعتراضات مردمی برای ایجاد درگیری‌های داخلی و تصفیه حساب‌های سیاسی در کشور که امریکا می‌خواهد مطالبات مردمی را تبدیل به یک پروژه سیاسی ضد اتحاد ملی لبنان کند، ابراز تأسف کرد.

همچنین محمد رعد، رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان اظهار داشت که اکنون در مرحله تشکیل دولتی هستیم که روش‌های جدیدی را برای برخورد با قانون و مردم و منافع کشور داشته باشد. وی ادامه داد که این روش جدید با نظارت مردم و نمایندگان بررسی خواهد شد و قوانینی وضع می‌شود که بر اساس آن بتوانیم از این مرحله دشوار عبور کنیم.
رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت اشاره کرد که از ورود هرگونه قدرت خارجی برای تأثیرگذاری بر تصمیمات ملی جلوگیری خواهیم کرد.
رعد تأکیدکرد که در مقابله با فساد و محاکمه فاسدان و بازگرداندن اموال غارت شده همراه با صداقت و شفافیت در عملکرد دولت و دستگاه قضایی و همه مسئولان در مؤسسات دولتی، در کنار
مردم هستیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار