نوبت رسیدگی به «حیف» بیت‌المال است
کد خبر: 978138
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046SQ
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۱
رئیس قوه قضائیه در دیدار ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس:
رئیس قوه قضائیه در دیدار سه ساعته با ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس با تأکید بر برخورد دستگاه قضایی با مفسدان، از نمایندگان مجلس خواست که در جهت اصلاح ساختار‌های فسادزا گام‌های جدی‌تری بردارند.
سرويس سياسی جوان آنلاين: به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضائیه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار اعضای فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر لزوم حمایت قانونی، حقوقی، قضایی، مالی و تسهیلاتی از کارآفرینان و سرمایه گذاران، بر آمادگی دستگاه قضایی برای حمایت قضایی از کارآفرینی و رونق تولید تأکید کرد و گفت: بار‌ها اعلام کرده ایم که از همه مدیران شجاع و جسوری که در جهت دور زدن تحریم‌ها، رونق تولید و باز کردن گره‌ها گام برمی دارند حمایت قاطع خواهیم کرد و هیچ مدیری نباید ترس و واهمه از انجام کار را به عنوان توجیه سستی خود مطرح کند.

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تلاش دستگاه قضایی برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و واحد‌های تولیدی در سراسر کشور، به موضوع قاچاق پرداخت و اظهار کرد: مسئله ما قاچاق سازمان یافته کالاست و بحثی در خصوص کولبری نداریم. در این زمینه شاهد آمار‌های فراوانی هستیم، اما آنچه در داخل بازار مشاهده می‌کنیم چندان با آمار‌ها همخوانی ندارد؛ لذا باید بازنگاهی در این عرصه داشته باشیم. واقعیات نشان می‌دهد که وضعیت قاچاق، نگران کننده است و رونق تولید با این امر سازگار نیست. بر همین مبنا همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند تا این قضیه حل شود.

مجلس ساختار‌های فسادزا را اصلاح کند
رئیس قوه قضائیه در ادامه با تأکید بر برخورد دستگاه قضایی با مفسدان در کنار برخورد با فساد، از نمایندگان مجلس خواست که در جهت اصلاح ساختار‌های فسادزا اقدام کنند و خاطرنشان کرد: ما مبارزه با فساد را امری مقطعی نمی‌دانیم بلکه این یک فرایند مستمر است. حاشیه‌سازی‌ها و ملامت ملامت کنندگان نیز هرگز ما را دلسرد نخواهد کرد، البته در این مسیر همکاری همه دستگاه‌ها را مؤثر می‌دانیم.

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت اطلاع رسانی در خصوص میزان اموال برگشت داده شده به بیت المال تأکید کرد و با اشاره به اطلاع رسانی‌های سخنگوی دستگاه قضایی در این زمینه گفت: بنای ما این است که علاوه بر برخورد با فاسد، میزان مالی که به بیت‌المال استرداد می‌شود حتماً به اطلاع مردم برسد. رئیس قوه قضائیه در خصوص تلاش‌های مجلس در زمینه تقلیل مجازات حبس، خاطرنشان کرد: ان شاءالله نظر نمایندگان با اصلاحاتی که قوه قضائیه در لایحه آیین دادرسی کیفری دارد، تأمین خواهد شد. معتقدیم تقلیل مجازات‌های حبس نباید خدشه‌ای به قوانین قبلی خود مجلس وارد کند، البته ما از ابتدا نیز بر کاهش جمعیت کیفری و اعمال مجازات جایگزین حبس تأکید داشته ایم و قضات ما تا آنجا که امکان قانونی وجود داشته باشد در این زمینه عمل می‌کنند.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما معتقدیم «حیف» بیت المال همانند «میل» بیت المال باید مورد رسیدگی قرار گیرد زیرا خسارت برخی حیف‌ها و ترک فعل‌ها از برخی میل‌ها و فعل‌ها بیشتر است. گاه یک غفلت بیشتر از یک اقدام خسارت می‌زند.

موضوع فساد را امری فراجناحی می‌دانیم
رئیس قوه قضائیه درباره روند مبارزه با فساد نیز با بیان اینکه برخی اقدامات داشت به اعتماد مردم ضربه می‌زد، این موضوع را دغدغه جدی خود از زمان تصدی ریاست قوه قضائیه عنوان کرد و افزود: متأسفانه اجماع مرکبی ایجاد شده بود مبنی بر اینکه مسئولان یا دست کم اغلب آنان فساد‌هایی دارند. بر همین مبنا اقدام قاطعانه و عبرت آموز را در دستور کار قرار دادیم تا اولا نسبت به پرونده‌هایی که دغدغه مردم بود، اقدام شود و ثانیا نتایج این رسیدگی‌ها به اطلاع مردم برسد. موضوع فساد برای ما امری فراجناحی و فراقوه‌ای است. اراده محکم نظام نیز بر برخورد با فساد است و برخورد حرفه ای، حقوقی، مستمر و مستدام خواهیم داشت. برایمان فساد کوچک و بزرگ فرقی ندارد زیرا باید نظام اداری ما سالم و کارآمد باشد.

آیت‌الله رئیسی در ادامه، تصویب و اجرای آیین نامه قانون رسیدگی به دارایی‌های مسئولان را در جهت صیانت از آبروی مدیران کشور دانست و درباره دستورالعمل «کرامت» نیز گفت: برای پیگیری اجرای این دستورالعمل مصمم هستیم و بی‌تردید آثار آن برای مردم و ارباب رجوع کاملاً ظاهر خواهد شد.
رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به بهره‌گیری از قضات اهل سنت در مناطق سنی نشین در خصوص پرونده‌های مربوط به احوال شخصیه، نظر خود را راجع به قانون مربوط به ربح مرکب، همسو با نمایندگان دانست و اظهار کرد: من در مجمع تشخیص مصلحت نظام یک رأی دارم و آن هم همان نظر نمایندگان است تا راه برای سرمایه گذاری، تولید و تسهیلات باز شود. اصل دغدغه، درست است و باید دنبال شود. فکر می‌کنم با فضای حاکم بر مجمع نیز در این زمینه به نتیجه روشنی برسیم.

آیت‌الله رئیسی همچنین با اشاره به اهمیت دیپلماسی قضایی، تصریح کرد: یکی از مناسبات جدی ما مناسبات قضایی و حقوقی است که آن را در کنار سایر عرصه‌های دیپلماسی لازم می‌دانیم و روی آن حساب باز کرده‌ایم. در خصوص وضعیت گزارش‌های حقوق بشری نیز خوشبختانه امسال در مجمع عمومی موضع تهاجمی برخی کشور‌ها تعدیل شده بود، البته ما مدعی حقوق بشر هستیم و غرب در جایگاه متهم قرار دارد، لذا استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و نیرو‌های آماده به ویژه در مجلس می‌تواند فضای خوبی را به لحاظ تبیینی در عرصه حقوق بشر در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود درباره مبارزه با فساد گفت: ما همه پرونده‌ها را به دقت دنبال می‌کنیم و بحث جناح، فرد و... برایمان مطرح نیست. یک کار حرفه ای، شرعی، قانونی، منصفانه و همراه با اطلاع رسانی را در دستور کار داریم. در خصوص علنی بودن دادگاه‌ها نیز قانون اساسی و قوانین موضوعه تکلیف را مشخص کرده و در خصوص پرونده‌های اقتصادی که حکم آن‌ها قطعی شده است، الزام به اطلاع رسانی داریم.
آیت‌الله رئیسی درباره پرونده‌های تحقیق و تفحص نیز از نمایندگان خواست گزارش‌های متقن تهیه کنند و درباره خصوصی‌سازی اظهار کرد: متأسفانه مشکلات خصوصی‌سازی نه تنها به رونق تولید کمک نکرده بلکه در برخی موارد به کاهش یا توقف تولید، از بین رفتن ابزار تولید و بیکاری کارگران منجر شده است. الحمدلله فضا در این زمینه برگشته است و ما اشکالات ساختاری را نیز در پرونده‌ها دنبال می‌کنیم. امیدواریم دولت نیز موضوعات را به صورت جدی دنبال کند تا ان‌شاءالله مشکلات خصوصی‌سازی حل شود.

رئیس قوه قضائیه در پایان بر ضرورت کاهش اطاله دادرسی، کوتاه شدن فرایند رسیدگی‌ها و همچنین اصلاح قانون شورا‌های حل اختلاف تأکید کرد و از ارسال لایحه مربوط به اصلاح این قانون تا ۱۰ روز آینده به مجلس شورای اسلامی خبر داد. آیت‌الله رئیسی همچنین توضیحاتی را در خصوص تصویب طرح مدیریت مصرف سوخت و شیوه اجرای آن توسط دولت ارائه کرد. براساس این گزارش، بیش از ۴۰ تن از نمایندگان حاضر در این نشست به مدت حدود دو ساعت به بیان دیدگاه ها، مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار