آغاز واریز یارانه‌های جدید به حساب خانوار‌ها
کد خبر: 978073
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0046RN
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
نشست خبری دولتی‌ها درباره اصلاح قیمت بنزین
ربیعی سخنگوی دولت می‌گوید تنها راه دولت برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه اصلاح قیمت سوخت بود؛ مردم نباید نگران چیزی باشند، اولین واریزی به حساب خانوار‌ها نیز شب گذشته انجام شد.
وحید حاجی پور
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: سرپرست خانوار‌ها برای آگاهی از وضعیت واریزی یارانه‌ها کدملی خود را اواسط هفته آینده به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند.
ربیعی سخنگوی دولت می‌گوید تنها راه دولت برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه اصلاح قیمت سوخت بود؛ مردم نباید نگران چیزی باشند، اولین واریزی به حساب خانوار‌ها نیز شب گذشته انجام شد.
تأکید چندباره دولت مبنی بر واریز درآمد‌های حاصله از اصلاح قیمت بنزین به حساب سرپرست خانوار‌ها این بار توسط سخنگوی دولت گفته شد. او روز گذشته در نشستی خبری با اعلام جزئیات بیشتری از برنامه جدید دولت گفت‌: امکان تأمین معیشت مردم در این شرایط تنها از طریق اصلاح قیمت بنزین بود، راه دیگر افزایش مالیات بود که تبعاتی بر تولید کشور داشت. با اصلاح قیمت بنزین یارانه اقشار برخوردار به اقشار ضعیف اختصاص می‌یابد. خانوار‌های برخوردار ۲۳ برابر اقشار ضعیف از یارانه بنزین برخوردار می‌شدند.

دلیل اطلاع‌رسانی شوک محور
وی در مورد عدم اطلاع مردم از سهمیه‌بندی بنزین گفت: تجربه به ما نشان می‌داد انتشار زمان سهمیه‌بندی بنزین چیزی جز هدر رفتن منابع، فعال‌شدن قاچاقچیان و زد و بند شکل می‌گیرد. برخی اگر زمان اجرای سهمیه‌بندی را می‌دانستند پمپ بنزین را به خانه می‌بردند، ما تجربه آتش‌سوزی را در این زمینه داشتیم.
ربیعی در ادامه این نشست خبری تأکید کرد: در این طرح کارگران و بازنشستگان بیمه‌های تأمین اجتماعی صندوق روستاییان و عشایر و حقوق بگیران ثابت و زنان سرپرست خانوار هم مشمول هستند. این طرح هم برش اقشاری و هم برش درآمدی دارد. گروه‌های زیادی از مزد‌بگیران ثابت در این طرح هستند. نگرانی ما از کسانی است که اطلاعاتی ازآن‌ها ثبت نشده‌است. باز هم جای نگرانی نداریم و ممکن است تعدادی از افراد را ندیده باشیم که در سامانه‌ای با ۲۰۰ کلمه توضیح خواهند داد که به چه دلیل خود را ذی‌نفع می‌دانند و به ما هم اجازه بررسی می‌دهند. از همین روز اول آن‌ها صاحب حق محسوب خواهند شد و اگر سه ماه دیگر و بیشتر هم اعتراض کنند از روز اول برایشان محاسبه خواهد شد.

تورم ۵ /۲ درصدی
محمدعلی دهقان، معاون اقتصادی وزیر اقتصاد هم در نشست سخنگوی دولت گفت: اثر مستقیم افزایش قیمت بنزین روی تورم ۵ /۲ درصد خواهد بود و با احتساب تأثیر غیر مستقیم این افزایش مجموعاً شاهد افزایش ۵ /۳ درصدی نرخ تورم خواهیم بود. وی در مورد آثار تورمی افزایش قیمت بنزین روی کالا و خدمات گفت: تأثیر تغییر قیمت بنزین فقط روی آن بخش از مصرف که مربوط به بنزین است خواهد بود و سهم بنزین در قیمت تمام‌شده بسیاری از کالا و خدمات صفر است.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد ادامه داد: چنانچه در سال‌های گذشته نرخ‌های ۱۰ درصد و ۴۰ درصد را تجربه‌کرده‌ایم، تورم در کشور ما غیر قابل‌انکار است، اما نباید آن‌ها را با هم مخلوط کنیم؛ اثر این افزایش قیمت ناچیز است.

تورم محدود
پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی هم در این نشست با تأکید بر اینکه این تعدیل طبیعی است، گفت: در واقع انتظار داریم اجرای طرح اصلاح قیمتی به افزایش مستمر سطح عمومی قیمت‌ها که تورم است منجر نشود؛ به این سبب بسته‌های تکمیلی حمایتی و کنترل قیمت کالا و خدمات دیده شده‌است. معاون بانک مرکزی با بیان اینکه این اصلاح قیمت اثرات تورمی محدودی خواهد داشت، تصریح کرد: بانک مرکزی با توجه به سیاستی که در ثبات بازار‌های مالی و کنترل بازار ارز دارد، تدابیری اندیشیده که آثار تورمی افزایش قیمت بنزین در حداقل بروز کند.

ابزار شناسایی
احمد میدری، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی هم با اشاره به اینکه وضعیت یارانه‌ها و بسته‌های معیشتی از این درگاه به اطلاع مردم خواهد رسید. صرف کارمند دولت یا کارگر بودن به معنای این نیست که بسته معیشتی به آن‌ها تعلق می‌گیرد. من و آقای ربیعی هم کارمند دولت هستیم، اما بسته معیشتی دریافت نمی‌کنیم. معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: ۶۰ میلیون نفر مشمول این طرح هستند که بر اساس جدول سازمان برنامه و بودجه، در سه نوبت بسته معیشتی را دریافت خواهند کرد. افراد مشمول از طریق درگاه اینترنتی تا پایان هفته می‌توانند به ثبت‌نام پرداخته که پس از بررسی، به آنان اطلاع‌رسانی خواهد شد. وی بیان داشت: شاخص‌های در نظر گرفته شده برای شناسایی خانوار‌های مشمول، مجموعه‌ای از شاخص‌هاست که استطاعت مالی افراد را نشان خواهد داد.

وضعیت آرام
عباس تابش، معاون سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هم با بیان اینکه وقتی دستورالعملی صادر می‌شود حتی در کوچک‌ترین نقاط کشور هم اجرا خواهد شد، گفت: ۱۵۰۰ بازرس اتاق اصناف مستمراً برای نظارت اقدام می‌کنند. ۷۸۰۰ بازرس اتحادیه به صورت روزانه به این کار اقدام می‌کنند.
وی اعلام کرد: روز گذشته ۴۳۰۰ بازرس اتاق اصناف ۳۵ هزار مورد بازرسی انجام دادند و قریب به ۲ هزار پرونده به تعزیرات ارسال شده‌است.

عباس قبادی، معاون بازرگانی وزارت صنعت معدن تجارت هم در رابطه با دلیل اجرای این طرح در شرایط فعلی بیان کرد: در دو ماهه اخیر بازار شرایط خوبی را طی می‌کرد. در بخش‌های مختلف صنعتی و کشاورزی امسال سال خوبی برای تولید داخل داشتیم.
وی با بیان اینکه در تولید مواردی مانند مرغ و سیب و مرکبات شرایط مطلوبی داشتیم، اظهار داشت: در مورد واردات و ثبت سفارش و خرید‌هایی که انجام شده‌بود و خرید‌های گمرک و بانک مرکزی با توجه به انباشتی که در انبار‌ها داشتیم در شرایط خوبی هستیم.

ورود جدی سازمان تعزیرات
همچنین جمال انصاری، معاون وزیر دادگستری در ادامه این نشست خبری گفت: در شرایط عادی اقتصادی سازمان تعزیرات حکومتی یک میلیون گردش پرونده دارد از این رو دولت تجربه این رویکرد‌ها را داشته‌است. وی افزود: سازمان تعزیرات در کنار همه سازمان‌ها برای اجرای این طرح مداخله نظارتی و کنترلی را در مقدمات کار خود داشته‌است. افزایش دو، سه روزه پرونده‌ها نسبت به دوره گذشته درصد متعارفی دارد که نشان می‌دهد این اقدام تأثیری در بازار نداشته‌است.

آغاز واریز
بر اساس گفته‌های ربیعی و اخباری که در رسانه‌ها منتشر شده‌است، مبلغ حمایتی برای حدود ۲۰ میلیون نفر روز گذشته واریز شد؛ گروه دیگر تا پایان هفته و گروه سوم نیز تا اوایل هفته آینده واریز خواهد شد که در مجموع شامل ۶۰‌میلیون نفر (۱۸ میلیون خانوار) می‌شود.
قرار است هر ماه علاوه بر یارانه نقدی، برای خانوار‌های تک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز شود.
در همین ارتباط، معاون وزیر رفاه خبر داده: از چند روز دیگر مردم می‌توانند کدملی سرپرست خانوار را به شماره ۶۳۶۹ پیامک کنند و از وضعیت خود در طرح یارانه حمایتی با خبر شوند.

فعالیت کد دستوری #۶۳۶۹* از هفته آینده
مطابق اطلاعیه وزارت کار افرادی که در فهرست مشمولان طرح حمایت معیشتی دولت قرار نگرفته‌اند می‌توانند از اواسط هفته آینده از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* از وضعیت خود مطلع شوند. در این اطلاعیه آمده‌است دولت برای حمایت از معیشت مردم از محل افزایش قیمت بنزین که در برگیرنده ۶۰ میلیون ایرانی است، مبالغ تعیین شده برای اولین گروه از مشمولان طرح شامل ۲۰ میلیون نفر را امروز به حساب آنان واریز خواهد کرد. در ادامه این اطلاعیه آمده است: همچنین در دو نوبت بعدی تا اوایل هفته آینده ۴۰ میلیون نفر مشمول باقیمانده، مبالغ خود را دریافت خواهند کرد. چنانچه درخواست این گروه از هموطنان هر زمان مورد تأیید قرار گیرد، مبلغ بسته حمایت معیشتی از ابتدای اجرای طرح به حساب آنان واریز خواهد شد. در پایان تأکید می‌شود: افراد از هرگونه مراجعه حضوری به این وزارتخانه و ادارات استانی خودداری کنند.

مالکان چند خودرو نهایتاً یک سهمیه می‌گیرند
همچنین مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه زمان می‌برد تا افرادی که چند خودرو دارند شناسایی شوند، گفت: نهایتاً سهمیه به یک خودرو تعلق می‌گیرد.
امیر وکیل‌زاده مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در گفتگو با فارس، در پاسخ به این سؤال که وضعیت کارت سوخت خودرو‌های بالای ۳۰ سال کار کرده چه می‌شود، آیا کارت سوخت به آن‌ها تعلق می‌گیرد، اظهار داشت: اگر اسم این‌ها را خودروی فرسوده بگذاریم کارگروهی روی این موضوع کار می‌کند و نیت همه این است که برای این خودرو‌ها تمهید مؤثری اندیشیده شود؛ راهش را کم و بیش پیدا کردیم وقتی مصوب شد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که اگر فردی صاحب دو خودروی شخصی باشد سهمیه به هر دو خودرو تعلیق می‌گیرد، گفت: بله در حال حاضر به هر دو خودرو شخصی سهمیه تعلق می‌گیرد.
وکیل‌زاده در پاسخ به این سؤال که عده‌ای معتقدند، چرا باید سهمیه و یارانه سوخت به افرادی که دارای چند خودرو هستند تعلق بگیرد، گفت: این سؤال شبیه به سؤال قبل است در حال حاضر این سهمیه به چند خودرو برای یک فرد اختصاص می‌یابد زمان می‌برد تا شناسایی کنیم که مثلاً از چهار خودرو یک فرد به کدام آن سهمیه بدهیم. زمان کوتاهی این کار انجام می‌شود و نهایتاً سهمیه به یک خودرو داده خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار