سال ۹۸ آلوده‌تر از ۹۷
کد خبر: 976889
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00468H
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۸
در حالی که معاون ترافیکی شهردار تهران مدعی است اقدامات شهرداری در حوزه ساماندهی ترافیک سبب کاهش آلودگی هوا شده است، رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا اعلام کرد تعداد روز‌های آلوده در سال جاری، بیشتر از سال گذشته است و ترافیک و افزایش غلظت ازن باعث این آلودگی‌ها هستند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: افزایش آلودگی هوا هم سبب شده از امروز بلیت حمل‌و‌نقل عمومی از جمله اتوبوس و مترو نیم‌بها شود و عوارض استفاده از طرح ترافیک و زوج و فرد هم ۵۰ درصد افزایش یابد. در چنین شرایطی باور شهر خاکستری با اقدامات سلیقه‌ای شهرداری دیگر دور از ذهن نیست و مهمان هر روزه پایتخت‌نشینان است.

فصل سرد سال رسید و خانه‌های سبز و آبی تقویم یکی یکی جای خود را به خانه‌های خاکستری می‌دهند. آلودگی هوا در برخی روز‌های اخیر به بالاترین حد ممکن رسیده است و این روند سبب شده تا ورزش مدارس تعطیل و به گرو‌ه‌های در معرض خطر هشدار داده شود.

افزایش روز‌های آلوده کار را به جایی رسانده است که براساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوا، در سال گذشته ۲۷روز و در سال‌جاری تاکنون ۳۳روز را در هوایی آلوده نفس کشیده‌ایم. به گفته کارشناسان، روز‌های آلوده بیشتر در فصول سرد، مهمان شهرنشینان تهرانی می‌شوند. در این خصوص حسین شهبازی رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: برخی منابع طبیعی آلودگی را به شهر‌ها وارد می‌کنند. علاوه بر این در شهر‌های بزرگ همچون تهران و کرج، تردد روزانه هزاران خودرو باعث افزایش تولید آلودگی می‌شوند. وی افزود: برای بهبود کیفیت هوا، آلودگی‌ها باید از شهر خارج شده و به اصطلاح «تهویه» صورت گیرد. مهم‌ترین تهویه طبیعی، جریانات باد مناسبی است که حاوی گرد و غبار نباشند، اما اگر باد مناسبی وجود نداشته باشد، تهویه به خوبی صورت نمی‌گیرد و هوا آلوده می‌شود.

شهبازی درباره لایه‌هایی از هوا که در آن تنفس می‌کنیم، گفت: لایه‌ای از هوا که در آن تنفس می‌کنیم، از چندصد متر تا چندهزار متر ارتفاع دارد. هر چقدر این لایه ارتفاع کمتری داشته باشد، غلظت آلودگی افزایش پیدا کند. رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا درباره تفاوت ارتفاع این لایه در فصول گرم و سرد گفت: در فصول گرم سال، ارتفاع این لایه بیشتر و در فصول سرد ارتفاع این لایه کمتر می‌شود. وی افزود: در صورت عدم وزش باد کافی یا پایداری جوی، آلاینده‌ها از شهر خارج نمی‌شوند و غلظت آلودگی افزایش پیدا می‌کند. رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا گفت: منشأ این آلودگی‌ها، آلاینده‌هایی هستند که از ترافیک ناشی می‌شوند. وی درباره وضعیت روز‌های سال گذشته گفت: در سال ۹۷، ۱۳روز هوای پاک، ۱۹۵روز سالم، ۲۷روز ناسالم برای گروه‌های حساس داشته‌ایم. همچنین هیچ روزی ناسالمی برای تمام گروه‌ها نداشتیم. شهبازی درباره وضعیت آلودگی سال جاری افزود: تاکنون در سال ۹۸، ۲۵ روز هوای پاک، ۱۷۷روز سالم، ۳۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه افراد داشتیم. رئیس شرکت کنترل کیفیت هوا اظهار کرد: در مجموع امسال به علت افزایش آلاینده ازن در تابستان، تعداد روز‌های آلوده نسبت سال گذشته افزایش داشته است.

افزایش ۵۰ درصدی عوارض ورود به طرح ترافیک
افزایش آلودگی هوا به رغم وعده کاهش آلودگی هوا از سوی معاون شهردار تهران سبب شد تا محسن پورسیدآقایی در جلسه کاهش آلودگی هوا، پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی ورود به محدوده طرح ترافیک را ارائه دهد. وی درخصوص این اقدام اظهار کرد: شرایط سکون جوی بیم این را می‌دهد که در روز‌های آینده در شرایط ناسالم هوا قرار خواهیم گرفت. وی بیان داشت: شهرداری تهران دو تصمیم جهت کاهش تردد خودرو‌های سواری در روز‌های آینده برای کاهش آلودگی هوا خواهد داشت. بر این اساس از دوشنبه تا پنج‌شنبه بلیت حمل و نقل عمومی از جمله اتوبوس و مترو نیم بها خواهد شد و عوارض استفاده از طرح ترافیک و زوج و فرد هم ۵۰ درصد افزایش یابد. وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم که در روز چهارشنبه میزان آلاینده‌های هوا افزایش یابد که تصمیمات لازم در آن خصوص اتخاذ خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار