گازدهی سانتریفیوژ‌های نسل جدید IR۶ در نطنز
کد خبر: 976253
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045y1
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۱
با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی آغاز شد
عملیات گازدهی ماشین‌های سانتریفیوژ پیشرفته نسل جدید IR۶ با حضور رئیس سازمان انرژی اتمی روز گذشته در مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز آغاز شد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی در مراسم راه اندازی و رونمایی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌های IR۶ در سایت هسته‌ای نطنز گفت: تقارن امروز و این افتتاحیه با ۱۳ آبان را به فال نیک می‌گیریم این نشان می‌دهد که خون شهدای ما پایمال نشده و جوانان غیور و شجاع سازمان انرژی اتمی که مجاهدان راه علم هستند در فرایند پر چالشی که با دنیای غرب و استکبار داریم امروز نشان دادند راه بزرگواران و شهدای هسته‌ای را ادامه دادند و هیچ گاه این حرکت را با کندی و یا ایستایی رو به رو نخواهند کرد. وی افزود: امروز شاهد راه اندازی زنجیره ۳۰ تایی ماشین‌ها IR۶ هستیم، البته مسائل بیش از این حرف هاست. اینجا مجموعه‌ای تحت عنوان اس ۸ است که سانتریفیوژ‌هایی که مورد تست و آزمایش قرار می‌گیرند اول در این مکان تست‌های گوناگون و تثبیت‌های مکانیکی را روی آن انجام می‌دهند و بعد آن را در گود که جای اصلی سانتریفیوژهاست می‌برند.

صالحی یادآور شد: اینجا محل تحقیق و توسعه است تعداد سانتریفیوژ‌هایی که عزیزان ما در فاصله دو ماه در اینجا نصب کردند قریب به ۱۵ سانتریفیوژ نسل جدید است که دستاورد بسیار عظیمی است، ملت ایران به این ترتیب متوجه می‌شوند عزیزان ما در سازمان انرژی اتمی همواره فعال بودند هیچ گاه فعالیت‌های‌شان با کندی رو به رو نبوده و متوقف نشده بود اگر چنین بود ما نمی‌توانستیم در عرض دو ماه بیش از ۲ هزار و ۶۶۰ سو به ظرفیت سویی را که الان داریم اضافه کنیم، همچنین الان مقدار سو ما به ۸۶۶۰ سو رسیده است و تولید اورانیوم ما که قبل از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز بود الان به بیش از ۵ هزار گرم در روز رسیده است یعنی ۱۰ برابر شده است. وی تصریح کرد: این فقط در فاصله دو ماه بوده است و عزیزان ما شبانه روز کار کردند در ایام محرم و صفر دوستان ما عاشورا و اربعین اینجا بودند و این‌ها ادامه‌دهنده راه حضرت اباعبدالله بودند در برپایی پرچم اسلام به این چالش علمی به زیبایی درخشیدند.

صالحی ضمن قدردانی از ۱۵ هزار پرسنل سازمان انرژی اتمی یادآور شد: امروز سه افتتاحیه به صورت نمادین داریم که یکی از آن‌ها زنجیره میانی ۳۰ تایی IR۶ است که پیش از این زنجیره ۲۰ تایی را در ۲۰ فروردین نصب کرده بودیم و یک زنجیره ۱۰ تایی هم داشتیم، بنابراین الان تعداد IR۶ به ۶۰ ماشین رسیده که هر کدام ۱۰ سو و در مجموع ۶۰۰ سو به ظرفیت موجود اضافه کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: قرار نبود زنجیره ۳۰ تایی را اکنون راه اندازی کنیم، قرار بود بعد از اینکه کار‌ها را در زنجیره ۲۰ تایی به سرانجام می‌رسانیم سه چهار سال بعد این کار انجام شود، اما چالش سیاسی که غرب برای ما پدید آورد باعث شد مسئولان ارشد نظام این تصمیم را بگیرند و دستور مقامات ارشد کشور این بود که این چالش را حتما به نمایش بگذاریم، که توان و اراده جمهوری اسلامی ایران آن چنان است که اراده کنند به فوریت آن‌ها را عملیاتی می‌کنند و این کاری را که همکاران ما انجام دادند بزرگان این فناوری و نخبگان می‌دانند که چه کار بزرگی انجام شده است.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون در سه گام خود از میان پنج تعهد اصلی برجامی (سقف ذخایر، سقف درصد غنی‌سازی، زمان‌بندی تحقیق و توسعه، تعداد ماشین‌های غنی سازی و نظارت‌ها) سه تعهد را کنار گذاشته است. ایران براساس بیانیه ۱۸ اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی، اقداماتی را در قالب گام‌های اول و دوم صورت داد.

در گام اول ایران از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۶۷/ ۳ درصد عبور کرد و در پایان این گام و زمان ورود به گام دوم (۱۶ تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی ۶۷/ ۳ درصد را رعایت نمی‌کند و یک روز بعد هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با فارس خبر داد که سقف اورانیوم غنی شده ایران به ۵/۴ درصد رسیده است.

در گام سوم نیز سازمان انرژی اتمی موظف شد در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله شروع کند و تمام تعهداتی را که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده کنار بگذارد.

به نظر می‌رسد، اقدام دیروز سازمان انرژی اتمی در تداوم گام سوم کاهش تعهدات برجامی صورت گرفته است. حال آنکه تا پایان مهلت دوماهه گام سوم به طرف‌های اروپایی (۱۶ آبان) چند روز بیشتر باقی نمانده است. باید دید اقدامات ایران در گام چهارم کاهش تعهدات با چه کیفیتی آغاز و شامل چه محدودیت‌هایی در کاهش تعهدات برجامی خواهد بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار