آغاز گمانه‌زنی درباره قیمت دلار
کد خبر: 975528
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045mK
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۰
گرچه هنوز تصمیم نهایی در مورد تعیین نرخ دلار در بودجه سال آینده اخذ نشده، اما احتمالاً متفاوت از سال جاری و با تعیین یک نرخ برای تمامی کالا‌ها همراه خواهد بود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش «ایسنا»، حدود یک ماه دیگر لایحه بودجه ۱۳۹۹ به مجلس شورای اسلامی می‌رود و این در حالی است که همچنان رایزنی‌ها در مورد ارقام کلان بودجه بین بودجه‌نویسان و سازمان برنامه و بودجه و همچنین دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه ادامه دارد.

تعیین نرخ دلار در بودجه از اهمیت ویژه‌ای در هر سال برخوردار است؛ چراکه مبنای تبدیل درآمد نفتی به ریال بوده و از سویی دیگر با توجه به شرایط ارزی کشور در مورد تأمین ارز واردات مورد‌توجه است. هنوز تصمیم نهایی در مورد وضعیت ارز در بودجه سال آینده گرفته نشده، اما اطلاعات دریافتی از این حکایت دارد که بحث‌هایی در مورد تعیین یک نرخ برای تمامی واردات مطرح است به طوری که احتمالاً نرخ ارز سامانه نیما به عنوان مبنای تبدیل دلار به ریال و واردات کالا قرار گیرد و در این بین این موضوع مطرح است که تمامی کالا‌ها با نرخ نیمایی تأمین ارز شده و برای کالا‌های اساسی و دارو یارانه‌ای اختصاص پیدا کند. البته این بحث‌ها نیز نهایی نیست و هرگونه تغییری احتمال دارد ایجاد شود. برای امسال دولت نرخ میانگین موزون ۵۴۰۰ تومان را برای دلار در بودجه تعیین کرد، به طوری که کالا‌های اساسی و دارو نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت می‌کردند و سایر کالا‌ها با نرخ بازار نیما تأمین ارز شدند، اما در همین رابطه نیز بحث‌ها و چالش‌هایی وجود داشت که احتمالاً موجب‌شده برای سال آینده یک نرخ مدنظر قرار گیرد. در حال حاضر نرخ ارز در سامانه نیما حدود ۱۱ هزار تومان است که فاصله آن با نرخ ۴۲۰۰ تومانی موجب ایجاد رانت و مسائل خاص خود شده‌بود.
برچسب ها: قیمت دلار
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار