«زم» و زیارت و ساده‌دلی؟!
کد خبر: 975304
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045ii
تعداد نظرات: ۴۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
سردرگمی‌های ممتد پس از دستگیری «زم» به دروغگویی رسید
محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم بیشتر با اسم حوزه هنری شناخته می‌شود. او سال‌ها ریاست حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را بر عهده داشت و ماجرای اختلافات او با سیدمرتضی آوینی و اخراج آوینی از حوزه هنری معروف است.
کبری آسوپار
سرویس سیاسی جوان آنلاین: همچنان که رسانه‌های مخالف ایران در گیر‌و‌دار دستگیری روح‌الله (نیما) زم سردرگم هستند، پدر او هم بیانیه‌ای منتشر کرد که نشان داد این سردرگمی به خانواده پدری او هم تسری یافته و حتی آنان هم از تحلیل آنچه روی داده، به سبب سرعت و دقت عملیات انجام شده ناتوان هستند. نگاهی به واکنش‌های رسانه‌ای ضدانقلاب و نیز واکنش پدر زم به این دستگیری موضوع گزارش پیش رو است.

«زم» و زیارت و ساده‌دلی؟!
محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم بیشتر با اسم حوزه هنری شناخته می‌شود. او سال‌ها ریاست حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی را بر عهده داشت و ماجرای اختلافات او با سیدمرتضی آوینی و اخراج آوینی از حوزه هنری معروف است. زم در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی به سمت معاون فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران منصوب، اما پس از بالا گرفتن انتقادات به فعالیت‌های فرزندش برکنار شد. او شاید بین عامه مردم چندان شناخته شده نباشد، اما در هر حال از روحانیون صاحب منصب و شناخته شده کشورمان است. موضع او در قبال اقدامات ضدامنیتی و سیاسی فرزندش علیه کشور، همواره برای افرادی که از این نسبت فامیلی آگاه بودند، مورد سؤال بود و پس از دستگیری روح‌الله زم، این سؤال پررنگ‌تر شد. پیش از این، در مستند ایستگاه پایانی دروغ که نهاد‌های اطلاعاتی کشورمان با فریب اطلاعاتی روح‌الله زم از مکالمات خصوصی او پخش کردند، صدای محمدعلی زم در مکالمه با فرزندش پخش شد که با نگرانی در مورد کم شدن تعداد اعضای آمدنیوز با یکدیگر صحبت می‌کردند. حالا محمدعلی زم بیانیه‌ای در مورد دستگیری فرزندش منتشر کرده که نکات جالب توجهی دارد.

محمدعلی زم در بیانیه خود مدعی شده که فرزندش برای زیارت وارد عراق شده است: «بازگرداندن روح‌الله به بهانه و انگیزه زیارت موالیان (ع) و ملاقات با مرجعیت شیعه سرزمین عراق و سپس انتقال او به ایران عزیز را، برگ دیگری از برکت خداوندی در حق او و خویش پنداشته و آن را نشانی از صفای باقی مانده، طینت پاک، فطرت نیالوده و رسوب‌نیافتگی زنگار‌های دنیازدگی و برخی اتهام‌های منتسب در وجود او، دانسته و بابت نعمت سلامت و بازگشت او، سر و سجده به آستان بیکران حضرت کریم ارباب می‌ساییم!»
زیارت و زم با هم جور درنمی‌آید. صحبت از اعتقادات شخصی افراد نیست، صحبت از تبلیغات ضددین و ضدزیارت زم در آمدنیوز است و حالا ادعای آنکه او با انگیزه زیارت آمده عراق و نشانی از طینت پاک و صفای باقی مانده او است، غیرواقعی است. زم سال‌ها در کانالش علیه زیارت و پیاده‌روی اربعین نوشته و حالا وصل کردن او به زیارت اهل‌بیت علیهم السلام اسمش تغافل نیست، دروغ است!

در ادامه، محمدعلی زم نجات (!) فرزندش را نعمت خدا می‌داند، به گونه‌ای که انگار فرزندش صرفاً سیاهی لشکری فریب خورده بوده که حال توبه کرده و بازگشته است: «ان‌شاء‌الله چهره همه منافقان، منحرفان، نفوذی‌ها و نمکدان‌شکن‌های تنیده در پیکره نظام مقدس که اسبابِ فریبِ فرزندانِ ساده‌دل و سهل‌انگاری، چون فرزند ما و تحریف حقایق و انکار خدمات جمهوری اسلامی را فراهم ساخته‌اند، آشکار خواهد شد!» این حجم دروغ نامش دلسوزی پدرانه نیست که اگر هم باشد، دلسوزی برای مجازات پس از این اوست و نه دلسوزی برای مسیر انحرافی که پسرش طی می‌کرد. چه آنکه اگر اینگونه بود، باید زمانی که پسر ساده‌دل! او فرزندان این مرز و بوم را فریب می‌داد و دعوت به اغتشاش و حمله به کلانتری‌ها و کشتن دیگران می‌کرد، باید محلی زم دلسوزی پدرانه‌اش را از این انحراف عمیق ابراز می‌کرد.

محمدعلی زم در ادامه با عذرخواهی از رهبری و سپاه و حلالیت‌طلبی از آزار آمدنیوز نوشته: «از حضرت ایشان (رهبری) و سپاه محترم و همه اشخاص گرامی حقیقی و حقوقی که در یکی دو سال اخیر، ناجوانمردانه مورد اتهام و آزار کانال بی‌حساب‌وکتاب، مفتضح و بی‌اخلاق «آمدنیوز» قرار گرفته‌اند، به سهم خود، عذرخواهی نموده و از همه بزرگواران برای روح‌الله زم، طلب بخشش و حلالیت کنیم.»

آنچه روح‌الله زم علیه امنیت این کشور انجام داده، حق شخصی افراد نیست که با حلالیت‌طلبی بشود از آن گذشت، حق عمومی یک ملت است و روشن نیست این میانه عذرخواهی از سپاه دیگر چه وجهی دارد! اغتشاشات دی ماه فقط یک قلم از خیانت‌های زم در حق این ملت است. زم در آشوب دراویش گنابادی در منطقه پاسداران و قتل چهار تن از نیرو‌های تأمین امنیت مردم در ناجا و بسیج هم شریک است. آمدنیوز پس از آتش‌بیاری‌های فراوان برای این آشوب، اقدام به ایراد تهمت‌های زشت علیه شهید حدادیان (شهید آشوب گلستان هفتم دراویش) کرد و این شهید بسیجی را قاتل شهدای ناجا معرفی و محمد ثلاث (راننده اتوبوس قاتل) را بی‌گناه و مظلوم جلوه داد. محمدعلی زم از خانواده این شهدا چگونه حلالیت خواهد طلبید؟! دلسوزی‌های پدرانه محمدعلی زم خیلی دیرهنگام نمود یافته و قابل باور نیست.
محمدعلی زم دست داشتن خانواده‌اش در عملیات دستگیری فرزندش را تکذیب کرده و مدعی شده روح‌الله برای دیدار با آیت الله سیستانی و به انگیزه زیارت به عراق سفر کرده است. با توجه به تکذیبیه دفتر این مرجع تقلید، اگر هم کسی زم را با وعده دیدار با آیت‌الله سیستانی به عراق کشانده، در واقع او را فریب داده است.

«لوفیگارو» در تلاش برای ایجاد اختلاف میان ایران و مرجعیت عراق
«لوفیگارو» طی گزارشی با اشاره به وجود برخی منابع در دولت فرانسه مدعی شد: زم از طریق زن جوانی که توسط اطلاعات سپاه پاسداران در شبکه وی نفوذ کرده بود، برای سفر به عراق و دیدار با آیت‌الله سیستانی ترغیب شده بود. «لوفیگارو» افزود: روح‌الله زم بعد از سفر به عراق و در نجف اشرف بازداشت و به ایران منتقل شده است.
اما در یکی دیگر از نکات گزارش این نشریه فرانسوی به بحث تبادل زندانیان میان تهران و پاریس اشاره و در آن بازداشت یک ایرانی دو تابعیتی و دوست فرانسوی آن در ایران مطرح شد و لوفیگارو از احتمال همکاری سرویس اطلاعاتی فرانسه برای بازداشت زم خبر داد.
این خبر‌های «لوفیگارو» به سرعت توسط دفتر آیت‌الله سیستانی و مقام‌های اداری در نجف تکذیب شد. در کنار این موضوع، عدم موضع‌گیری مقام‌های دولتی و قضایی در مورد بحث تبادل زندانیان خط بطلانی بر نظریه تبادل زندانی لوفیگارو کشید تا فضای سردرگمی در رسانه‌ها بیشتر و بیشتر شود.

«دیلی‌میل» هم با بن‌بست تکذیب مواجه شد
برخی رسانه‌ها همچون «دیلی‌میل» نیز از قافله گمانه‌زنی‌ها عقب نماندند و با برخی شایعات همراه شدند. این رسانه با اشاره به فرود اضطراری ۱۸ مهرماه هواپیمای «فلای دوبی» در فرودگاه شیراز به وجود برخی شایعات در شبکه‌های اجتماعی ایرانی اشاره کرد که معتقد هستند، زم در این پرواز بوده و بازداشت شده است.
ادعای «دیلی‌میل» دقیقاً مشابه‌سازی بازداشت زم همانند بازداشت عبدالمالک ریگی بود که در اسفند سال ۱۳۸۹ توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) بازداشت شده بود، اما با بیانیه رسمی شرکت هوایی فلای دوبی و رد بازداشت مسافر این خط در ایران، این ادعا نیز رد شد.
اما شاید جالب‌ترین نکته گزارش این رسانه را در نشر میزان بازدید خبر بازداشت زم در خود کانال آمدنیوز دانست که نشان می‌دهد دیلی‌میل از بازدید ۲ میلیون و ۴۰۰هزار نفری این خبر شگفت‌زده شده است.

شکست پروژه عربستان برای اختلاف‌افکنی بین ایران و عراق
رسانه «العربیه» وابسته به خاندان سعودی نیز از قافله عقب نماند و سعی کرد با انتشار اخبار مربوط به بازداشت زم برای ایجاد شکاف در رابطه تهران و بغداد تلاش کند. «العربیه» با تأکید بر اطلاعات اختصاصی که به این رسانه رسیده، مدعی شد: یکی از نهاد‌های امنیتی عراق روح‌الله زم را در فرودگاه بغداد توقیف و بعد از یک روز در اختیار اطلاعات سپاه قرار داده است.
این رسانه عربستانی برای اینکه نشان دهد اطلاعات ارزشمندی دارد، ادامه داد: زم چند روز قبل از سفر به عراق به کنسولگری این کشور در پاریس مراجعه کرده و ویزای ورود در گذرنامه فرانسوی وی ثبت شده است. «ایندیپندنت» نیز همسو با خبر «العربیه» تصریح کرد: روح‌الله زم در عراق ربوده نشده، بلکه مقام‌های عراقی به وی اجازه خروج از فرودگاه ندادند تا بعد از یک روز و بنا بر توافق استرداد مجرمان که پیش‌تر میان تهران و بغداد به امضا رسیده بود، به نیرو‌های اطلاعاتی سپاه پاسداران تحویل داده شد.

این ادعا، اما مغایر با ادعای همکاران روح‌الله زم بود که مدعی بودند وی در اربیل بازداشت شده است. مازیار مدیر فنی کانال آمدنیوز در گفتگو با رسانه‌های متعدد مدعی شد که نفر دوم این کانال (شیرین نجفی) با فرستادن عکسی که از وجود ۱۵میلیون یورو کمک مالی به این رسانه معاند به زم، باعث شده است روح‌الله زم برای سفر به عراق ترغیب و نهایتاً در اربیل بازداشت شود.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۶
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
15
29
با سلام آقای محمد علی زم دامت برکاتو . پسر نوح با بدان بنشست و خاندان نبوتش گمشد
...آقای محترم ما با دست کاری در شناسنامه 13 ساله به جبهه رفتیم و جراحات جنگ را بازجر تحمل میکنیم و افتخار میکنیم حالا شما در خواست ندامت و بخشش از ولی امر مسلمین میکنید . شما فکر میکنید آقا زاده شما آزاد شود آدم میشود . نه خیر ما گوشمان دراز نیست . ایشان و تمامی امثال این آقازاده ها باید تقاص خون شهدا را و خانواده هاشانرابدهند .شما هم لطف کنید ساکت باشید . و این کثافت کاری پسرتان را بیشتر بهم نزنید .
پاسخ ها
محمد اناری
| Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
دستکاری در شناسنامه جرم است و مجازات دارد
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
4
6
حاج آقای زم در جلسه ای درمشهد حضورداشتم باچند نفر آمدید روی سن صندلی بود نشستید روی زمین که مردم فکر کنند خاکی هستید همانجا فهمیدم .....
ناشناس
|
United States
|
۰۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
2
7
به نظرم وجود رسانه های آزاد مانع فساد می‌شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
3
5
از پدر پسر چنین باید
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
5
9
جناب حجه السلام مخمدعلی زم اگر شما پسرتان را درست تربیت می کردید اکنون اینطور نمیشد .
بنده نواز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
عجبببب
امیر بوجاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
4
10
اقای محمد علی زم شما هم باید جوابگو یک ملت خصوصا خانواده شهدا باشی
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
2
5
من نمیدونم چرا دستگیری این .... رو انقدر گنده میکنن ،
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
با وضعیت حفاظتی و امنیتی که داشت شاهکار اطلاعاتی است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
4
5
اصلا زم عددی نبود که ....
س.ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
2
2
با عرض سلام و خسته نباشیدپدربزرگواراگرازروی ایمان قلبی گفتید وازالطاف الهی میدانیدواگذارکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
6
9
به نظرمن ایشلن مجرم و حکم ایشان اعدام است
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
3
کسی که با شهید آوینی اختلاف نظر داشته طبیعیه که ...
حزب الله
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
2
جناب اقای زم چراقبل ازدستگیری پسرتون بیانیه ندادی وساکت موندی الانم ساکت بمون
س.شس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
با عرض سلام و خسته نباشید خواهش میکنم به من بگو آیا حدس من درست بود؟ یا که نه؟چون که ازالطاف.الهی است خداوند دشمنان ایران اسلامی را(کَروکورلال)کرده تا چشم قلب شان هیچ چیز رانبیندواین طورروسوای عالم شوند(تاباآبروی مسلمانی بازی نکنند)به امید روزی که همه دشمنان ایران اسلامی همین طورگرفتارحق شوندتاجوانان سرزمین مان را فریب ندهندکه وطن رابه زرق و برق دروغ اروپا وآمریکابفروشندبه امید آن روز زنده باد ایران وطن شیران
ناشناس
|
Germany
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
جرم پذر زم اگر بیشتر از فرزندش نباشد کمتر نیست
ژم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
متاسفم برای چنین آدمای وطن فروش ونامرد
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
؟!!!
حامی انقلاب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
خیانت به وطن خیانت است و برای همه یکسان
یوسف زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
2
امیدوارم ایشان بسزای اعمالش برسد
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
به خدا که چنین فرد معاندی باید به سزای اعمالش برسد.طبق قانون اسلام...نه یک کلمه بیش نه یک کلمه کم.پسر هرکسی میخواهد باشد،مگر موقعی که به مقدسات همه توهین میکرد وجوانهای مردم را علیه آرمانهایی که خون شهدای گلگون کفنمان برای اعتلایشان به خاک ریخته،تحریک میکرد....آن دسته از جوانان ساده دل و ظاهر بین که درصد کمی از جوانان این سرزمین راتشکیل میدهند عرض میکنم...پدرش کجا بود...؟؟؟
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
جناب زم،تو یک نفر که نزدیکترین فرد به خودت بود را نتوانستی چراغ راه هدایت شوی،چطور چندین سال زعیم سازمان تبلیغات اسلامی کشور بودی؟
مجید گلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
زم که عددی نبود
داود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
2
1
بابا آزادش کنید ...یه خطائی کرده طفلکی
ناشناس
|
-
|
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
2
به هرحال ایشان پدر است و رافت پدرانه دارد و تلاش می کند راهی برای نجات فرزندشان بیابد.
عاشق آزادسازی مدینه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
متاسفم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
0
ها ایکه گفتی ینی چه
روحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
ما از قوه فضائیه خواستاریم با اعدام این چهره پلید که دستش آغشته به خون جوانان پاک این سرزمین هست، دل خانواده های شهدا را تسلا ببخشند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
به نظر من دستگیری خودفروخته هایی چون زم آنهم خارج از مرزها اقتدار سپاه و نظام را به رخ میکشد تا کور شود هرآنکه نتواند دید به عقیده من اعدام برای اینگونه افراد خیلی ناچیزه
محمود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
0
زم نه اولیش ونه اخریشه
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
روزهایی که که با اخبار غلط و تشنج آفرینی باعث فریب عده ای و ریخته شدن خون خیلی ها شد مانند مسئله دراویش و ماجراهای قبل آن کجا بودند این پدر باصطلاح محترم ؟؟؟
حتی خود ایشان هم باید از مسئولیتها کنار گذاشته شوند
محمد قنبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
کسی که به مملکت خودخیانت میکند ودرآن سوی جهان به گمان اینکه دست سربازان امام زمان عج به ایشان نمی رسد باخیال آسوده وبا تمام وقاهت به نظام وشهدا توهین میکند عاقبتی جز اعدام ندارد
مهدیه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
1
ایشان به صراحت در سایت ضد دین بود حالا یک شبه متحول شده !!! روزهایی که همه را به آشوب میکشید این پدر دلسوخته کجا بود !
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
حکمش اعدام
یک جانباز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
بازداشت زم چرامهم نیست؟؟!!ازدست اطلاعات فرانسه در اوردنش خیلی مهمه
حبیبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
0
امان از ....
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
0
0
زم ک عددی نیست سپاه اگر بخواهد هر کاری میشه
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
1
1
من از شاهرود
تک ب تک پای بچه های سپاه رو بوسه میزنم بچه های سپاه شیر پاک خورده اند جانم فدای میهن
و بزرگ‌ترین آرزوی من
الهی ب حق الحسین
الهی ب حق محمد
هیج جای دنیا جنگ نباشد
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
1
0
متاسفمممم براش
نازنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
0
3
آقای محمد علی زم، مظلومیت شهید آوینی دامنت رو گرفت؟؟؟
نازنین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
0
0
باید می نوشتید شهید سید مرتضی آوینی
حسين
|
Germany
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
0
0
پسر كو ندارد نشان از پدر .
عبدالعظیم نورالهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
0
0
چرا کسی از خیانتهای نابخشودنی در عرصه فرهنگ و هنر این مملکت تازه انقلاب کرده در نزدیک2دهه در مسند تنها سازمان تولیدکننده فیلمهای سینمایی کشور" بعنوان ریاست حوزه هنری سازمان تیلیغات؟ که عهدار دار آن منصب مهم وحیاتی در عرصه رسانه وفرهنگ را جناب "زم پدر"
= محمدعلی زم بوده اند چیزی بیان نمیکند؟؟!؟ این پسر و خیلی از کسانی که امروز بعنوان سلبریتیهای بیسواد و دردسرساز در عرصه اجتماع خودنمایی میکنند محصول آن سالها و دستپخت جناب محمدعلیخان زم هستند.
مهدی از مشهد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
انشاءالله تک تک خائنان به اين سرزمين به خاك سياه نشسته ونابود شوند.
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
همینکه سکان بخشی ازسازمان تبلیغات دراختیاراقای زم بوده کافی است که سازمان تبلیغات سازمانی کم بازده باشد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار