دولت در برابر دانشگاه مسئول است
کد خبر: 973771
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0045Jz
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷
روحانی در دانشگاه تهران:
حسن روحانی در دانشگاه تهران گفت:‌ «دولت در برابر دانشگاه مسئول است، اینکه خدمات دولت کافی است یا خیر و اینکه ما به اندازه کافی امکانات لازم را فراهم کرده‌ایم من همین‌جا اعتراف می‌کنم نقایص فراوانی وجود دارد.»

سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور با تاکید بر اهمیت دانشگاه و البته حوزه در کنار هم، اظهار داشت: من خودم را هم فرزند حوزه و هم دانشگاه می‌دانم و به هر دو افتخار می‌کنم.

وی ادامه داد: مجموعه دانشگاه و حوزه اداره آینده جامعه را به عهده دارد. مسلما آن‌هایی که در دانشگاه درس می‌خوانند و در حین خواندن درس مسئولیت اجرایی را برعهده ندارند، بیشتر طالب آموزشند، اما از همان لحظه‌ای که وارد دانشگاه می‌شوند، احساس می‌کنند از مدیران آینده هستند نه از شاغلان آینده.

دانشگاهی به دنبال شغل نیست می‌خواهد مدیر شود

روحانی اضافه کرد: اگر شغل برای فارغ التحصیل دانشگاه یافت شود او راضی نیست و به دنبال مسئولیتی است تا مدیریت بخشی از کار را حداقل برعهده داشته باشد و یا مسئولیتی متناسب با تحصیلات داشته باشد.

رئیس جمهور تاکید کرد: بی تردید دانشگاه‌های ما مسئولیت بسیار سنگینی را امروز بردوش دارند متقابلا جامعه ما و دولت هم در برابر دانشگاه مسئول هستند.

وی یادآور شد: اینکه خدمات کافی است یا خیر امکانات لازم را برای دانشگاه‌ها فراهم کرده ایم یا نه؟ من هم همینجا اعتراف می‌کنم نواقص فراوانی وجود دارد، اما همیشه تلاشیم که این مشکلات را رفع کنیم. در دانشگاه تهران همین فضایی که فضای ورزش و زمین چمن بود، الان تبدیل به محل برگزاری نماز شده، که خوشبختانه الان برای نماز مصلای خوبی داریم.

ارتقا کمی و کیفی دانشگاه باید در کنار هم باشد

رئیس جمهور از وزرا و روسای دانشگاه‌ها خواست تا همانقدر که برای سیاست وقت می‌گذارند برای ورزش، سلامت و رفاه جوانان نیز وقت بگذارند و گفت: ما یک دانشجوی عالم، سالم، با نشاط، متحرک، دلسوز، شیفته کشور، مملکت و جامعه نیاز داریم که این‌ها همه باید کنار هم قرار بگیرد تا ما بتوانیم به وظیفه اصلی مان عمل کنیم.
روحانی تصریح کرد: گسترش فضای دانشگاه بدون کیفیت مطلوب ما نیست؛ معتقدیم ارتقای فضای کمی و کیفی باید در کنار هم قرار گیرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه علی رغم اینکه در ۴۱ سال پس از انقلاب مشکلات جنگ و فشار‌های اقتصادی بود، اما دانشگاه در رشته‌های مختلف به وظایف و رسالت خود به خوبی عمل کرده است؛ ما نسبت به دنیا، خیلی عقب نیستیم و حرکت‌های خوبی از لحاظ علم و دانش داشته‌ایم.

رئیس جمهور با اشاره به موفقیت دانشمندان ایرانی در عرصه‌های مختلف علمی و درخشش آن‌ها حتی در کشور‌های دیگر گفت: در این چند ماه اخیر برای نمونه دیدم فردی که خود پزشک متخصص است و در یک کشور پیشرفته مانند آلمان بخشی از مسئولیت یک مرکز پزشکی را برعهده دارد، وقتی یکی از اقوامش که در همانجا ساکن است نیاز به عمل جراحی دارد او را به تهران می‌آورد و در این جا عمل می‌کند، من از او پرسیدم که چرا در آلمان که خودت استاد و مسئول بخشی هستی عمل نکردی و به اینجا آمدی، گفت از لحاظ کیفیت و رسیدگی و همچنین از لحاظ بهداشتی مراکز درمانی ما حتی بهتر از اروپاست.

پیشرفت‌های کشورمان در عرصه‌های علم و دانش افتخارآمیز است

روحانی پیشرفت‌های کشورمان در عرصه‌های علم و دانش را افتخارآمیز برشمرد و ادامه داد: دانشگاه ما باید تبدیل شود به دانشگاه مهارت محور شود، محور ما نباید علم باشد البته علم در بسیاری از امور پایه مهارت و پایه پیشرفت و توسعه است، اما نباید به علم اکتفا شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: دانشجویان باید در کنار علم، با آموختن مهارت و نیازمندی‌های جامعه برای ورود به اجتماع و به دوش گرفتن بار مسئولیت و اشتغال و مدیریت آمده شوند.

مشکل اصلی اشتغال فارغ‌التحصیلان نبود مهارت است

وی با اشاره به مشکل اشتغال فارغ‌التحصیلان یادآور شد: شاید گفت که دلیل این مساله مشکل اقتصادی کشور است یا توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری به اندازه کافی نیست؛ همه این‌ها درست، اما یک فارغ التحصیل بامهارتی که می‌تواند بلافاصه یک مسئولیتی را به عهده بگیرد، زود به شغل می‌رسد تا عالمی که علم خوب آموخته و دانشگاهش حافظه محور بوده، در مغزش بسیاری از مطالب لازم علمی انباشته شده، اما نمی‌تواند وارد کار شود.

روحانی به تجربه کارآموزی خود به عنوان یک دانش‌آموخته حقوق در مقطع لیسانس در سال ۵۱ اشاره کرد و گفت: گرچه با گذراندن دوره لیسانس به ظاهر دانشی که لازم بود برای یک وکیل یا قاضی را یادگرفته بودیم، اما در عمل می‌دیدیم که حتی یک رئیس دفتر از لیسانس بهتر بلد بود.

وی در ادامه خاطره‌ای از مواجهه فارغ‌التحصیلان حقوق هم دوره خود با پزشکی قانونی به عنوان شاهد مثالی از ضرورت مهارت آموزش دانشجویان گفت و ادامه داد: ما ۲۰ دانشجو بودیم که در مواجهه به جنازه چهارنفر غش کردند، چون در دانشگاه مهارت این مواجهه و تجربه پزشکی قانونی را نیاموخته بودیم.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به سرعت پیشرفت علم در مقایسه با گذشته، اظهار کرد: پیشرفت دانشگاه ما باید با پیشرفت علم و سرعت روز‌افزون تغییرات علم منطبق شود. ما در دانشگاه کتاب امروز را درس نمی‌دهیم، این کتاب حداقل برای سال قبل و ترم قبل است گاهی هم برای ۱۰ سال پیش است.

وی با انتقاد از برخی اساتید که علمشان به روز نیست، افزود: استاد باید این نگاه را داشته باشد که دانشجو را حداقل برای هشت سال بعد تربیت کند؛ چنین نگاهی کار اساتید را سخت می‌کند، اما باید شیوه‌ها تغییر کند و اساتید بدانند که دانشجو را باید با مهارتی تربیت کنند که در چند سال آینده، برای جامعه آینده نه تنها فعال باشد بلکه حتی در بخشی مدیر باشد و اداره کند.

روحانی یادآور شد: امروزه از لحاظ دسترسی به اطلاعات با پیشرفت تکنولوژی کارمان آسان شده و شرایط کاملا متفاوت شده است و ما باید دانشجویان مان را آماده کنیم برای دنیای فردایی که با امروز بسیار متفاوت است.

وی با اشاره به پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی ماشین‌ها به جای موجودات زنده و ربات‌ها به جای انسان‌ها در کارخانجات و مشاغل و پیشرفت‌های هوش مصنوعی گفت: تحولات بسیار سریع است و بار مسئولیت ما بسیار سنگین می‌شود که چطور دانشجو را برای فردا آماده کنیم، در بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی مخصوصا برای تحصیلات تکمیلی کسی که می‌خواهد وارد شود اگر مهارت کافی برای استفاده از فضای مجازی نداشته باشد راهش نمی‌دهد و اولین امتحانش این است از ماشین، کامپیوتر، تبلت و فضای مجازی چقدر قدرت استفاده دارید با چه سرعت و مهارتی.

رئیس جمهور با یادآوری اینکه مهارت‌آموزی باید مستمر باشد و بعد از فارغ‌التحصیلی نیز ادامه یابد، تاکید کرد: زگهواره تا گور دانش بجوی شعری است منطبق با نیاز امروز ما. آموزش‌های دانشگاهی کلیدی برای آغاز حرکت است و برای ادامه راه کافی نیست؛ این انتظاری است که از دانشگاهی که داریم و دولت هم باید در این زمینه کمک کند تا دانشگاهیان خود مسئول شوند و از نظراتشان استفاده کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه جایی برای تنظیم فعالیت آموزشی و فعالیت پژوهشی است که حتی درآمدش دانشگاه باید از طریق پژوهش باشد ادامه داد: نمی‌گویم از طریق فروش علم درآمد داشته باشند، اما پژوهش و تحقیقات باید در سطحی باشد که برای به دست آوردن آن سر و دست بشکنند؛ طالب این پژوهش‌ها باید مراکز دفاعی، صنعت، کشاورزی، انرژی اتمی و مراکز درمانی باشند.

وی خطاب به دانشگاهیان گفت: ارزش کار‌های تحقیقاتی شما باید آنقدر باشد که نه تنها در جامعه خود بلکه دنیا متقاضی آن باشند.

دانشگاه و مراکز تولیدی باید متصل شوند

روحانی اتصال دانشگاه به مراکز تولیدی جامعه را یک ضرورت دانست و بر سرعت بخشیدن به این پیوند تاکید کرد و گفت: در دنیا بسیاری از دانشگاه‌ها هیچ کمکی از دولت نمی‌خواهند بلکه نگاه آن‌ها اتصال دانشگاه به بخش خصوصی است و باید این نگاه را داشته باشیم چرا که دولت لختی‌هایی دارد و با بخش خصوصی فرق می‌کند.

رئیس جمهور بر این اساس بر ضرورت برنامه‌ریزی برای اتصال دانشگاه به بخش خصوصی تاکید کرد.

روحانی در بخش دیگری از سخنان امروز خود در دانشگاه تهران به انتخابات مجلس شورای اسلامی در پایان سال جاری اشاره و تصریح کرد: دانشگاه‌ها همیشه در همه انتخابات‌هایی که داشته‌ایم نقش بسیار ارزشمندی داشته‌اند؛ هم اساتید، هم دانشجویان و هم فضای دانشگاه.

وی با تاکید بر اینکه این فضای دانشگاه است که فضای جامعه را گرم می‌کند، یادآوری کرد: در انقلاب هم فضای حوزه و فضای دانشگاه بود که انقلاب را گرم می‌کرد، مساجد، محافل، حسینیه و دانشگاه و حوزه پیشتاز بودند و نقش داشتند و ما امروز خود را برای اتنخابات آماده کنیم.

راه اصلاح و تغییر از صندوق‌های رای می‌گذرد

رئیس جمهور با بیان اینکه سرنوشت آینده کشور ما را انتخابات تعیین و تائید می‌کند، ادامه داد: با همه نقص و اشکال بهترین راه برای تغییر صندوق‌های رای است؛ برای شکستن افراط، اصلاح جامعه، شایسته سالاری و برای اینکه افکار به حق مردم حاکم شود صندوق‌های رای بهترین راه است. ما راه دیگری نداریم؛ با تجربه می‌گویم که راه دیگری نداریم، به عنوان کسی که بیشتر عمرم را در تجربه سیاسی و علمی بود می‌گویم که راهی جز فضای پرشکوه انتخابات نداریم.

وی تاکید کرد: تنها راه برای آینده کشور انتخابات است؛ دانشگاه خود را آماده کند تا هر که بهتر، شایسته‌تر است و برای کشور مفیدتر است و عاقل و فهیم‌تر است و از افراط فاصله دارد و هر که برای کشور آماده فداکاری است و فکر و اندیشه لازم را دارد آن را برگزیند و از آن طرف هر کس خود را شایسته می‌داند، کاندیدا شود. این حرکت در در راه خداست که کسی که خود را لایق می‌داند وارد شود چه او را انتخاب کنند چه نکنند.

رئیس‌جمهور آمادگی برای انتخابات را یک وظیفه بزرگ ملی برشمرد و افزود: اگر انتخابات پرشکوه، با نشاط و پررونق با حضور اکثریت مردم در سراسر کشور داشته باشیم، قدرت سیاسی ما در دنیا بالا می‌رود و دشمنان از ما می‌هراسند و می‌فهمند تحریم و فشار اثرگذار نبوده است و مردم به کشور و نظام معتقدند و به آینده امید دارند.

روحانی گفت: اولین پرچم انتخابات امید است و ویژگی همه کسانی که پای صندوق می‌روند امید به آینده است و اگر امید باشد راه ما و مسیر ما به نتیجه می‌رسد.

وی برخی دیگر از مسائل موجود در کشور از جمله مشکلات محیط زیست، راه، آب را در کوتاه مدت قابل حل دانست و ادامه داد: یکسری مسائل بلند مدت است که اساتید و دانشگاه‌ها در حل آن نقش بیشتری دارد و دانشگاهیان وظیفه بالاتری در تعیین استراتژی حرکت کشور دارند.

ادامه دارد...

منبع: تسنيم
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
0
0
واقعا حیف این 7 سالی برای مملکت که جناب روحانی رییس جمهورش بود. حیف از صبوری مردم . حیف از این همه هزینه بیت المال برای این دولت .
جناب روحانی حقیقتا هر کسی جای شما بود سال ها خودش را نشان نمیداد جه برسد از اینکه بیاید شعار و حرف های 7 سال قبل را دوباره تکرار کند.
حسين
|
Germany
|
۰۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
0
0
اتفاقا برادر شما هم خيلى به دانشگاه اهميت ميداد و بهمين خاطر دو سه روز پيش در دانشگاه معروف اوين براى گذراندن يك دوره پنج ساله در رشته فوق دكترى علوم اقتصادى وچگونگى شيوه هاى مبارزه با مفاسد اقتصادى ثبت نام نموده ودر نزد أسانيد ودانشمندان معروفى نظير (...) مشغول فراگيرى علوم مربوطه ميباشد ألبته مدت زمان تحصيلى ايشان پنج ساله خواهد بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار