سقوط کم‌سابقه تولید نفت اوپک
کد خبر: 971566
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044kQ
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۰
سرويس اقتصادی جوان آنلاين: طبق نظرسنجی رویترز، تولید نفت اوپک در سپتامبر به‌دنبال حمله به آرامکو که باعث کاهش تولید عربستان سعودی شد و تأثیر تحریم‌های امریکا روی دو عضو دیگر اوپک، به پایین‌ترین رکورد در هشت سال اخیر سقوط کرد.
نظرسنجی رویترز نشان داد: تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۴ کشور است، در سپتامبر به ۹ /۲۸ میلیون بشکه در روز رسید که ۷۵۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با آگوست کاهش داشت و پایین‌ترین تولید ماهانه از سال ۲۰۱۱ به این طرف بود.
حملات ۱۴ سپتامبر به دو تأسیسات نفتی عربستان سعودی به توقف تولید ۷/ ۵ میلیون بشکه در روز نفت این کشور منجر شد و قیمت نفت را در ۱۶ سپتامبر ۲۰ درصد افزایش داد و تا مرز ۷۲ دلار در هر بشکه رساند. با این حال قیمت‌های نفت از آن زمان به ۶۱ دلار کاهش پیدا کرده که نزدیک سطح قیمت پیش از حملات است.
به گفته کرگ ارلام، تحلیلگر شرکت OANDA، معامله‌گران به شکل واضحی نسبت به ریسک پریمیوم در نفت نگران نیستند و توجهات به وضعیت تقاضا و ریسک کاهش بیشتر آن معطوف شده است.
اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان نفت در قالب گروهی معروف به اوپک پلاس در دسامبر گذشته موافقت کردند تولیدشان را از ابتدای سال ۲۰۱۹ به میزان ۲/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. سهم ۱۱عضو اوپک از این کاهش تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز بوده است و ایران، لیبی و ونزوئلا از مشارکت در آن معاف هستند.
نرخ پایبندی ۱۱ عضو اوپک به توافق کاهش تولید که قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ اجرا شود، در سپتامبر به ۲۱۸ درصد رسید که بسیار بالاتر از ۱۳۱ درصد در آگوست بود.
بزرگترین کاهش تولید به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز، مربوط به عربستان سعودی بود که ۰۵/۹ میلیون بشکه در روز تولید کرد. البته کاهش تولید این کشور بزرگتر بود، اما شرکت نفتی آرامکوی سعودی با برداشت از ذخایر نفت خود، این کاهش را محدود کرد. منابع آگاه به رویترز گفتند تولید عربستان سعودی بین ۵/۸ تا ۶/۸ میلیون بشکه در روز بود. پیش از حملات عربستان سعودی تحت توافق محدودیت عرضه اوپک، تولید خود را بسیار بیشتر از میزانی که توافق کرده بود، محدود کرده بود.
تولید ونزوئلا نیز که تحت تحریم‌های امریکا قرار دارد کاهش بیشتری پیدا کرد. شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا ماه جاری بخشی از فعالیت بلندینگ نفت را متوقف کرده و تولیدش را در واکنش به رشد ذخایر داخلی کاهش داد.
برچسب ها: نفت اوپک
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار