یمنی‌ها بی هیچ برگ و باری ورق را برگرداندند
کد خبر: 971563
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044kN
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۰۰
عربستان باد کاشت، طوفان درو می‌کند
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اکنون در جایگاهی قرار گرفته اند که سرنوشت جنگ را تعیین می‌کنند. عملیات اخیر انصارالله در نجران، فصل نوینی را در عرصه جنگ یمن رقم زده و چنان عرصه را بر متجاوزان تنگ کرده که گزینه‌ای جز تسلیم و تن دادن به خواسته‌های یمنی‌ها در برابر ائتلاف سعودی نمانده است
روح الله صالحی
سرويس بين‌الملل جوان آنلاين: در پی ضربات سهمگین جنبـش انصارالله به عربستان و مزدورانش، رگ حیاتی این کشور در دستان یمنی‌ها قرار گرفته و نفس‌های سعودی در یمن به شماره افتاده است، تا جایی که مقامات ریاض به دنبال راه چاره‌ای برای فرار از باتلاق یمن هستند. 

عربستان سعودی پنج سال پیش در یمن باد کاشت و اکنون طوفان درو می‌کند. عربستان با همکاری ۹ کشور عربی زمانی که جنگ ظالمانه علیه ملت مظلوم یمن را آغاز کردند تصور نمی‌کردند روزی برسد که نیرو‌های انصارالله به چنان توانایی نظامی دست پیدا کنند که عربستان را در گوشه رینگ گیر بیندازند که برای فرار از مهلکه دنبال معجزه باشد. عربستان و ائتلاف تحت امرش طی این مدت با انواع تسلیحات پیشرفته و با حمایت‌های گسترده غربی‌ها، مردم یمن را به خاک و خون کشیدند ولی این حملات خواسته سعودی‌ها که تسلیم انصارالله و اشغال یمن بود را برآورده نکرد بلکه بخش‌های زیادی از مناطق جنوبی خود را نیز تقدیم انصارالله کرده است. پس از حملات پهپادی انصارالله به تأسیسات نفتی عربستان و متعاقب آن اسارت هزاران مزدور سعودی در نجران و به غنیمت گرفتن صد‌ها دستگاه خودرو و تجهیزات نظامی از عربستان، چنان ضربه‌ای بر پیکر سعودی‌ها وارد شده است که برای بیرون آمدن از بحران خودساخته دست به دامن کشور‌های دیگر شده‌اند.

استیصال سعودی
عربستان سعودی قصد داشت حداقل اگر نتواند کل یمن را اشغال کند، بخش‌های شمالی این کشور را تصرف کرده و امنیت مرزهایش را افزایش دهد، اما محاسبات سعودی‌ها اشتباه از آب درآمد و نتیجه عکس داد. اکنون این یمنی‌ها هستند که تا عمق ۵۰۰ کیلومتری عربستان عملیات نظامی انجام می‌دهند و به گفته انصارالله این پیشروی‌ها تا قلب عربستان ادامه دارد. آنچه مقامات عربستان در محاسبات جنگی خود، آن را نادیده گرفته بودند مقاومت جانانه ملت یمن بود که به‌رغم برخورداری از کمترین امکانات نظامی و محاصره اقتصادی و تقدیم هزاران شهید، اما در برابر متجاوزان ایستادگی کرده و نشان دادند که دشمن تا بن دندان مسلح هم نمی‌تواند اراده مردمی را وادار به تسلیم کند.

مقامات سعودی بر این باور بودند که انصارالله از تسلیحات پیشرفته و تاکتیک‌های جنگی برخوردار نیست و در مدت چند هفته تسلیم خواهد شد، اما عملیات «نصر من الله» که اخیراً یمنی‌ها در خاک عربستان انجام دادند و هزاران نفر از مزدوران سعودی را اسیر کردند، عربستان و متحدانش را غافلگیر کرد و آن‌ها دریافتند که توان نظامی یمنی‌ها بیش از آن چیزی است که سعودی‌ها فکرش را می‌کردند. عملیات انصارالله در نجران، حاوی این پیام برای عربستانی‌ها بود که دوران بزن در رو تمام شده است و متجاوزان عربی چاره‌ای جز تعامل مثبت و موافقت با پیشنهاد صلح یمنی‌ها ندارند. در روز‌های اخیر دو گردان از نیرو‌های سودانی که بخش عمده‌ای از نیرو‌های ائتلاف را تشکیل می‌دهند خاک یمن را ترک کرده‌اند و اسارت هزاران نفر از مزدوران سعودی که از اتباع کشور‌های مختلف هستند، روحیه نیرو‌های ائتلاف را تضعیف می‌کند و بعد از این اخبار زیادی از فرار نیرو‌های متجاوز در جبهه‌های جنگ منتشر خواهد شد.

تجربه پنج ساله جنگ یمن نشان می‌دهد که هرچه جنگ بیشتر ادامه داشته باشد، هزینه‌ها و تلفات ائتلاف عربی در یمن بیشتر از قبل خواهد شد و فکر تسلیم انصارالله و اشغال یمن رؤیایی است که برای سعودی‌ها محقق نخواهد شد. سعودی‌ها تلاش می‌کردند با حملات گسترده، بین مردم یمن با انصارالله شکاف ایجاد کنند، اما در این پروژه هم شکست خوردند و الان یمنی‌ها در کنار انصارالله ایستاده‌اند و این جنبش را برگ برنده خود در برابر متجاوزان می‌دانند.
انصارالله با متجاوزان به یمن اتمام حجت کرده و گفته است که در صورت توقف عملیات متجاوزان، حاضر است حملات هوایی خود به خاک عربستان را متوقف کند، اما در غیر این صورت، ضربات آتی دردناک‌تر خواهد بود و مقامات ریاض هم این هشدار‌ها را جدی می‌گیرند. به همین خاطر است که ریاض به نخست وزیر عراق پیشنهاد داده که بین انصارالله و سعودی‌ها وساطت کند تا راه‌حلی برای پایان دادن به بحران یمن پیدا کنند. عربستان سعودی از همان سال اول جنگ به دنبال خروج آبرومندانه از باتلاق یمن بود، اما راه‌حلی برای بیرون آمدن از این بحران نداشت ولی اکنون شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورده است و دست عربستان در مقابل یمن بسته است؛ چراکه هم گزینه جدیدی برای مقابله با انصارالله ندارد و هم اینکه تخریب وجهه خود در شکست از یمنی‌ها را در خطر می‌بیند.

شاید در ابتدای حملات به یمن، جنگ یک‌طرفه بود، اما الان شرایط متفاوت شده و با توانمندی‌هایی که انصارالله در ماه‌های اخیر به دست آورده جنگ دوطرفه شده است و برخلاف گذشته، این یمنی‌ها هستند که ضربات سختی را به ائتلاف سعودی وارد می‌کنند. هرچند عربستان و شرکایش جنگ علیه یمن را شروع کردند، اما این یمنی‌ها هستند که نبض تحولات را در دست دارند و آینده جنگ را رقم خواهند زد؛ اقدامی که به قیمت از دست رفتن آبرو و تضعیف جایگاه عربستان در منطقه و جهان تمام خواهد شد. برخی تحلیلگران بر این باورند که در پی عملیات اخیر انصارالله به عربستان سعودی و مزدورانش، جنگ یمن به نقطه پایان نزدیک شده و مقامات ریاض و ابوظبی درنهایت بر سر میز مذاکره با انصارالله خواهند نشست.

شکست ائتلاف‌سازی علیه تهران

عربستان سعودی و متحدانش که پس از شکست در سوریه و عراق، خاک یمن را به آوردگاه جدید خود با ایران تبدیل کرده بودند، این بار هم در سیاست‌های ضدایرانی خود شکست خورده و در برابر قدرت منطقه‌ای ایران تسلیم شده‌اند. محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در سخنان اخیر خود با این ادعا که حملات به تأسیسات نفتی آرامکو، اقدام جنگی از سوی ایران بوده است، تأکید کرد که وی راه‌حل سیاسی را به راه‌حل نظامی ترجیح می‌دهد؛ چراکه وقوع هرگونه جنگ بین تهران و ریاض اقتصاد جهانی را به ورطه سقوط می‌کشاند. انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات هم در سخنانی گفت که این کشور به دنبال مسیری دیپلماتیک و عملی برای کاهش تنش‌ها با تهران است.

تغییر لحن مقامات عربی در برابر تهران، درحالی است که این رژیم‌ها فقط ضرب شست انصارالله را که به ادعای شیخ‌نشین‌ها تحت نفوذ ایران قرار دارد، چشیده‌اند و می‌دانند که ضربات ایران به مراتب خطرناک‌تر و گسترده‌تر از یمنی‌ها خواهد بود. رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس در سال‌های اخیر با حمایت‌های گسترده امریکا از هیچ اقدامی برای ضربه زدن به منافع ایران در منطقه دریغ نکردند، اما این تحرکات دستاوردی برای اعراب نداشته است.
عربستان با ریخت‌وپاش‌های هنگفت خود مدعی است که دولت تأثیرگذاری در منطقه و جهان است، اما تحولات جدید خاورمیانه گویای این واقعیت است که سعودی‌ها از دایره بازی‌های سیاسی خارج شده و به حاشیه رانده شده‌اند و دشمنی با تهران به جز صرف صد‌ها میلیارد دلار نتیجه‌ای برای سعودی‌ها در پی نداشته و این ولخرجی‌ها، عربستان را به لبه پرتگاه کشانده است.

عربستان که ادعای رهبری جهان عرب را داشت و به لطف دلار‌های نفتی خود توانسته بود برخی رژیم‌های مرتجع را در ائتلاف ضد یمن دور خود جمع کند، اکنون با گذشت پنج سال از بحران یمن، تنها خودش در این ائتلاف باقی مانده است. قدرت نظامی حزب‌الله لبنان و حشدالشعبی اکنون به مرحله‌ای رسیده است که لرزه بر اندام جبهه سعودی-صهیونیستی انداخته است. در هفته‌های اخیر رسانه‌های عربی و غربی با بررسی توان نظامی ایران و عربستان سعودی، یادآوری کرده‌اند که ریاض به‌تن‌هایی قادر به مقابله با ایران نیست و در هرگونه جنگ احتمالی، شکست سنگینی را متحمل خواهد شد. به خاطر همین بود که مقامات سعودی در اتهام‌زنی به ایران پس از حمله به تأسیسات نفتی آرامکو، محتاطانه برخورد کردند تا سطح تنش‌ها در منطقه را به حداقل برسانند.

امارات هم که در سال‌های اخیر دشمنی با تهران را به حد اعلی رسانده و به دنبال تجزیه یمن بود، الان به‌شدت از حملات انصارالله نگران است. مقامات ابوظبی به این قطعیت رسیده‌اند که انصارالله این توانایی را دارد که ضربات سختی را به اقتصاد و خاک امارات وارد کند. بنابراین، هراس از قدرت موشکی یمنی‌ها پس از حمله به تأسیسات نفتی عربستان و اسارت هزاران مزدور ائتلاف، سران اماراتی را به بازنگری در سیاست‌های خود و تعامل با انصارالله سوق خواهد داد. اظهارات ملتمسانه مقامات ریاض و ابوظبی در شرایطی است که بزرگ‌ترین حامی آن‌ها یعنی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا با پرونده استیضاح در داخل درگیر است و نمی‌تواند کاری در دفاع از متحدانش در مقابل ایران انجام دهد. شیخ‌نشین‌های خلیج فارس در دهه‌های گذشته زیر چتر حمایتی امریکا قرار داشتند و بدون پشتوانه واشنگتن به «شیری بی‌یال و دم» می‌مانند که در برابر هر اتفاقی آسیب‌پذیر است و توان دفاع از خود را ندارد.
درکل، تغییر موازنه میدانی به نفع انصارالله به چالشی جدی برای ائتلاف ضد یمن تبدیل شده است و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اکنون در جایگاهی قرار گرفته اند که سرنوشت جنگ را تعیین می‌کنند. عملیات اخیر انصارالله در نجران، فصل نوینی را در عرصه جنگ یمن رقم زده و چنان عرصه را بر متجاوزان تنگ کرده که گزینه‌ای جز تسلیم و تن دادن به خواسته‌های یمنی‌ها در برابر ائتلاف سعودی نمانده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار