اقتصاد مقاومتی یعنی کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید
کد خبر: 971184
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044eG
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۰۶:۴۳
محسن وفایی، بسیجی و کارآفرین مازندرانی:
چند سالی است که گوشت بلدرچین جای خود را در سفره‌های ایرانی بازکرده و تولید آن در کشور روزبه‌روز افزایش می‌یابد. ویژگی‌های استثنایی بلدرچین و سودآوری تولید آن موجب جلب توجه پرورش‌دهندگان طیور شده است.
سجاد مرسلی
سرويس ايران جوان آنلاين: وقتی صحبت از اقتصاد مقاومتی می‌شود، منظور پرداختن به یک شغل از پیش ایجاد شده و ثابت نیست. بلکه چشم بستن به پشت‌میزنشینی است و همت برای ساختن همه چیز از هیچ چیز؛ درست مثل محسن وفایی، جوان کارآفرین و بسیجی ساکن مازندران که ۹ سال پیش تصمیم بزرگی گرفت و حالا خودش به انسان بزرگی تبدیل شده است. کسی که با حمایت بسیج سازندگی استان توانست یک آموزشگاه پرورش بلدرچین با مجوز فنی و حرفه‌ای ایجاد کند که حالا ماهانه حداقل ۱۲ نفر را آموزش می‌دهد. وی سالانه نزدیک به ۱۰۰ نفر را در بحث اشتغالزایی در پرورش بلدرچین به درجه‌ای می‌رساند که هرکدام از این افراد می‌توانند برای حداقل ۱۵ نفر اشتغالزایی کنند.

چند سالی است که گوشت بلدرچین جای خود را در سفره‌های ایرانی بازکرده و تولید آن در کشور روزبه‌روز افزایش می‌یابد. ویژگی‌های استثنایی بلدرچین و سودآوری تولید آن موجب جلب توجه پرورش‌دهندگان طیور شده است. یکی دیگر از عواملی که تولیدکنندگان را به سمت این صنعت کشانده این است که به امکانات اندکی نیاز دارد و برای شروع کار می‌توان با سرمایه کم ورود کرد.
یعنی برای ایجاد یک شغل تنها به یک اتاق ۱۲ متری آن هم با شرایط معمولی نیاز است و در همین فضای کوچک حدود یک هزار قطعه بلدرچین می‌توان پرورش داد. خارج از بحث سودآوری، پرورش بلدرچین در حال تبدیل شدن به یک صنعت بزرگ است. شغلی که می‌تواند افراد را از پشت‌میزنشینی رها کند.

با حمایت بسیج اوج گرفتیم
به سراغ محسن وفایی جوان ۳۳ ساله بسیجی رفتیم که نزدیک به ۱۰ سال است وارد عرصه تولید بلدرچین و آموزش راه‌ها و نحوه سرمایه‌گذاری و اشتغال در این زمینه شده است.
خودش می‌گوید: «وقتی ۲۴ ساله بودم به جای پیدا کردن کار در ادارات، تصمیم گرفتم خودم برای خودم کار ایجاد کنم. ابتدا به تولید بلدرچین روی آوردم و بعد از مدتی در کنار آن با ایجاد یک آموزشگاه پرورش بلدرچین با مجوز فنی و حرفه‌ای ماهانه حداقل ۱۲ نفر را آموزش می‌دهم. در طول سال بیش از ۱۰۰ نفر می‌آموزند که در این حرفه باید چه کار کنند و بعد با ورود به عرصه تولید هرکدامشان حداقل برای ۱۵ نفر اشتغالزایی می‌کنند.»

این بسیجی کارآفرین ادامه می‌دهد: «خودم الان برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم و حدود ۲۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی کرده‌ام. وقتی به ۹ سال قبل برمی‌گردم می‌بینم همه این کار‌ها با ۳۰ میلیون تومان سرمایه اولیه که بخش اعظم آن وام بود، شروع شد.» یکی از مشکلاتی که همه تولیدکنندگان با آن مواجه هستند سود بالای تسهیلات است، اما این جوان کارآفرین برای اینکه یک بار برای همیشه کار خود و فعالان اقتصادی دیگر را راحت کند با مسئولان بسیج سازندگی مازندران مکاتباتی را انجام می‌دهد و تسهیلات را برای تولید از ۱۶ به ۳۰ میلیون تومان می‌رساند.
به گفته وفایی، او با تسهیلاتی که از بسیج سازندگی دریافت کرد، توانست بخشی از کارگاه خود را گسترش دهد و برای سه نفر شغل جدید ایجاد کند.

خودش می‌گوید: «با همان مبلغ ۳۰ میلیون تومان کار خودم را آغاز کردم و در کنار آن یک آموزشگاه پرورش بلدرچین تأسیس کردم. اما سال ۹۵ برای توسعه کارگاه نیاز به نقدینگی داشتم و نمی‌خواستم از سرمایه در گردش کارم استفاده کنم. به همین دلیل به بسیج سازندگی مراجعه کردم و درخواست ۲۰ میلیون تومان تسهیلات دادم که با آن موافقت و پرداخت شد.»

از او می‌پرسیم افرادی که جویای کار هستند می‌توانند روی این صنعت حساب باز کنند و به درآمد آن فکر کنند؟ او جواب می‌دهد: «کسانی که اکنون دارای مبلغ ۵ تا ۶ میلیون هستند می‌توانند در صنعت پرورش بلدرچین ورود کنند و خیلی منتظر مشاغل کارمندی نباشند. با سرمایه حدود ۵ میلیون تومان می‌توان حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ بلدرچین تولید کرد. این تعداد به دلیل کم بودن، فروش راحتی دارد و افرادی که قصد دارند وارد این صنعت شوند باید از همین تعداد کار خود را آغاز کنند.»

با اینکه همیشه تولیدکنندگان از کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش انتقاد می‌کنند، اما وفایی برخلاف آنان معتقد است: «ما یک مشکل بزرگ داریم که به بخش مالی ارتباطی ندارد و بیشتر به بحث مجوز‌ها و بروکراسی اداری مربوط است. تنها حمایتی که از دولت می‌خواهیم این است که راه را برای تولید و پرورش بلدرچین هموار کند. اکنون این صنعت در استان مازندران نیاز به یک کشتارگاه تخصصی دارد که مجوز آن داده نمی‌شود. به همین خاطر تولیدکنندگان باید بلدرچین‌ها را با قیمت پایین به کشتارگاه تحویل دهند و آن‌ها با قیمت بالاتر در بازار عرضه کنند. اگر کشتارگاه با شرایط قانونی توسط خود تولیدکنندگان اداره شود، هم قیمت بلدرچین کاهش می‌یابد و هم تولیدکنندگان سود بیشتری خواهند برد.»

وقتی از اقتصاد مقاومتی صحبت به میان می‌آید، باید همه افراد در همه جایگاه‌ها بدانند که چه وظیفه‌ای در این باره بر عهده دارند. به گفته این بسیجی کارآفرین، در اقتصاد مقاومتی تأکید شده که هزینه‌های تولید کاهش یابد، اما متأسفانه برخی افراد در سازمان دامپزشکی مانع این کار می‌شوند و نقش واسطه را ایفا می‌کنند. در شرایط فعلی کشتارگاه برای بلدرچین در مازندران بسیار کم است و افراد تولیدکننده برای کشتار بلدرچین‌ها باید به استان‌های دیگر مراجعه کنند که همه این‌ها هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد. همچنین با این شرایط اصلاً تولید و ارسال بلدرچین زیر ۵ هزار قطعه سودی برای تولیدکننده ندارد. اگر بسته‌بندی و کشتار توسط تولیدکنندگان انجام شود این صنعت مشکل دیگری نخواهد داشت و می‌تواند به صورت مستقل روی پای خود بایستد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار