احتمال بیوتروریسم امریکا و فرانسه علیه میگو ایران
کد خبر: 970100
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0044Mm
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۸
مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر روز گذشته از نفوذ بیماری «لکه سفید» به برخی از مزارع پرورش میگوی سطح استان خبرداد. خبری که این روز‌ها از مزارع مناطق دیگری همچون خوزستان و گلستان هم به گوش می‌رسد.
میترا شهبازی
سرویس ایران جوان آنلاین: برخی از مزارع پرورش میگوی استان‌های خوزستان، گلستان و حالا هم بوشهر به بیماری لکه سفید آلوده شده‌اند. این آلودگی نیز باعث کاهش تولید در استان گلستان و صدور دستور برداشت سریع میگو در بوشهر از سوی مسئولان شده است. اتفاقی که به گفته برخی از کارشناسان بیم آن می‌رود که از سوی کشور‌های صادرکننده تخم میگو همچون فرانسه، اسپانیا و امریکا عمداً و در جهت وابستگی ایران به واردات محصول میگو باشد.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر روز گذشته از نفوذ بیماری «لکه سفید» به برخی از مزارع پرورش میگوی سطح استان خبرداد. خبری که این روز‌ها از مزارع مناطق دیگری همچون خوزستان و گلستان هم به گوش می‌رسد. در این راستا مرتضی بحرانی به ایسنا گفت: «بیماری لکه سفید در اواسط ماه جاری در سایت‌های پرورش میگوی استان مشاهده شده است و بعضی از سایت‌های پرورشی درگیر این بیماری شده‌اند.» وی با اشاره به اینکه تنها راه‌کار برای کاهش خسارت برداشت فوری محصول است، ادامه داد: «در حال حاضر برداشت سریع میگو را در دستور کار داریم، و با توجه به اینکه خیلی از مزارع و استخر‌های پرورشی به وزن بازاری رسیده‌اند برداشت سریع در حال انجام است.» مدیرکل دامپزشکی بوشهر با اشاره به اینکه این احتمال وجود دارد که در صورت عدم رعایت شرایط امنیت زیستی و قرنطینه‌ای پیشرفت بیماری لکه سفید به سایر سایت‌های استان که هنوز با این بیماری درگیر نیستند سرایت کند، بیان کرد: «امنیت زیستی به معنای رعایت ضوابط و اصول بهداشتی است و در صورت رعایت موارد توصیه شده مربوط به امنیت زیستی می‌توانیم به سلامت از این شرایط عبور نموده و سایر سایت‌ها درگیر نشود.» لازم به ذکر است که اکنون در استان بوشهر عملیات برداشت همراه با رعایت بحث‌های امنیت زیستی و شرایط بهداشتی در حال انجام است.

احتمال آلودگی تخم‌های وارداتی

همان‌طور که گفته شد این بیماری تنها مختص به استان بوشهر نیست و به گفته کارشناسان در مزارع استان خوزستان هم مورد‌هایی از آن دیده شده است. در این راستا سرپرست شیلات خوزستان به مانا گفت: «مزارع میگوی آلوده به بیماری لکه سفید در سایت پرورش میگوی بندر چوئبده آبادان با هماهنگی دامپزشکی با معدوم‌سازی میگو‌های آلوده پاکسازی شدند.» غلامرضا افتخاری نسب اضافه کرد: «مزارع پرورش میگویی که از لارو‌های تولیدی غیر از مزارع آلوده استفاده کرده‌اند سالم هستند و خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند.» گفتنی است سال گذشته حدود ۵۵۰ تن میگوی پرورشی در سایت چوئبده خوزستان تولید شد و بخش مازاد آن به خارج از کشور صادر و ارزآوری خوبی را برای منطقه به همراه داشت. علاوه بر بوشهر و خوزستان، از حدود ۱۰ روز گذشته نیز خبر بیماری لکه‌سفید در مزارع پرورش میگوی گلستان منتشر شده است. موضوعی که حالا طی بررسی‌ها و پیگیری‌های انجام شده از سوی کارشناسان احتمال آلوده بودن تخم‌های وارداتی میگو از خارج کشور را تقویت کرده است. از همین رو به نظر می‌رسد شیوع این بیماری ویروسی که از حجم تولیدات شیلاتی کشور در استان‌های مختلف به شدت می‌کاهد عمدی باشد. در این راستا خبرگزاری دانا منتشر کرده است که چندی پیش عضو هیئت مدیره اتحادیه سراسری شرکت‌های تعاونی‌های ماهیان سردآبی مدعی شده است که واردات تخم‌های خارجی به کشور باعث آلوده شدن مراکز تکثیر میگو شده است. از همین‌رو احتمال بیوتروریسم بودن و نقش دیگر کشور‌ها مانند فرانسه، اسپانیا، امریکا و برخی دیگر از کشور‌های اروپایی مطرح است؛ زیرا این اقدام به طور قطع باعث کاهش تولید داخلی و ضرورت برای جایگزینی واردات خواهد شد. در حال حاضر در استان گلستان، هادی حق‌شناس استاندار این استان بر توقف فاز دوم پرورش میگو در راستای کنترل این بیماری تأکید کرده است.

ضرورت اتکا به ظرفیت‌های داخلی

این بیماری گفته می‌شود حدود دو دهه قبل حدود ۸۰ درصد از میگو‌های پرورشی مزارع ژاپن و چین را از بین برد و حالا در مزارع پرورشی ایران شیوع پیدا کرده است. بنابر این، این بیماری در این دهه برای پرورش دهندگان این محصول شیلاتی در کشور تازه و ناشناخته نیست. از همین رو آن‌ها نحوه مقابه با آن را می‌دانند و از این جهت شاید چندان جای نگرانی نباشد. فقط تنها موردی که در این بین ضروری است اقدام به موقع و معدوم کردن میگو‌های آلوده به ویروس و جلوگیری از گسترش آن در مزارع دیگر است. در کنار این کار ضروری است که بخش شیلاتی به جای واردات برنامه تولید داخلی و تولید و تکثیر میگو با لارو‌های داخلی را هدف قرار دهد تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار