راهنما و معرفی اجزای سرویس خواب
کد خبر: 966691
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Tn
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹
تخت یک وسیله مهم و ضروری در سرویس خواب به شمار می‌آید که معمولا از تشک، بالش و ملحفه تشکیل شده است که در اندازه و سایز‌های متفاوت با توجه به نیاز خودتان میتوانید انتخاب کنید.
یکی از مهم‌ترین ارکان اتاق خواب سرویس خواب می‌باشد، که از اجزای متفاوت تشکیل شده است. در واقع سرویس خواب به مجموعه وسایلی در اتاق خواب گفته می‌شود که برای رفاه حال افراد و ایجاد یک خواب راحت در نظر گرفته شده است و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف موجود می‌باشد. برای اینکه بتوانید یک سرویس خواب مناسب را انتخاب کنید ابتدا باید با اجزای آن آشنایی پیدا کنید. ما در این مقاله سعی می‌کنیم که به اختصار در مورد آن و همچنین در مورد سرویس خواب نوجوان که برای سنین ۱۲ سال به بالاست و سرویس خواب نوزاد که مختص سنین زیر ۱۲ سال است توضیحاتی را ارئه بدهیم.

اجزای سرویس خواب:

سرویس خواب شامل موارد زیر می‌باشد:
۱- تخت
۲- پاتختی
۳- میز توالت
۴- آینه
۵- کمد
۶- پاف
 
راهنما و معرفی اجزای سرویس خواب

۱- تخت:

تخت یک وسیله مهم و ضروری در سرویس خواب به شمار می‌آید که معمولا از تشک، بالش و ملحفه تشکیل شده است که در اندازه و سایز‌های متفاوت با توجه به نیاز خودتان میتوانید انتخاب کنید.

از تخت خواب در چند نوع استفاده می‌شود، بسته به نوع مصرف کننده آن تخت ممکن است دو نفره و یا یک نفره باشد. در سرویس خواب بزرگسالان از تخت خواب‌های دو نفره استفاده میشود، اما در سرویس خواب نوزاد و نوجوانان از تخت‌های یک نفره استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که در انتخاب سرویس خواب به اولین وسیله‌ای که در آن باید دقت کنید تخت خواب است، زیرا محل اصلی استراحت و همچنین جزء مهم در سرویس خواب تخت می‌باشد.

۲- پاتختی:

پاتختی نیز مانند دیگر وسایل یک سرویس خواب مورد استفاده زیادی قرار میگیرد. پاتختی معمولا در کنار تخت قرار میگیرد و افراد میتوانند وسایل خود را از قبیل عینک، قرص، لیوان آب، چراغ خواب و شب خواب را بر روی آن قرار دهند در ضمن پاتختی دارای کشو‌هایی هست که میتوان برای نگهداری دیگر وسائل از آن استفاده نمود.

اندازه‌ی پاتختی معمولا با توجه به ابعاد تخت تعیین میگردد به طوری که وقتی فرد بر روی تخت قرار می‌گیرد بتواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد. پاتختی‌ها انواع مختلف و متفاوتی دارند از قبیل:

۱- پاتختی شناور (شلف دیواری)
۲- پاتختی نیم دایره
۳- میز پاتختی پایه بلند
۴- میز پاتختی کوتاه
۵- میز پاتختی دو طبقه
و...

۳- میز توالت:

از مهم‌ترین اجزاء در سرویس خواب که معمولا بانوان بیشتر از آن استفاده می‌کنند میز توالت و یا همان میز آرایش است. در گذشته میز توالت در حمام و یا دستشویی قرار می‌گرفت، اما با گذشت زمان و با کوچک‌تر شدن منازل کم کم مکان آن تغییر پیدا کرد و به اتاق خواب راه پیدا کرد. از میز توالت برای نگهداری وسایل آرایشی و بهداشتی شخصی استفاده می‌شود، که دارای کشو‌هایی نیز برای نگهداری لباس‌ها نیز هست.

آینه نیز بر روی میز آرایش قرار می‌گیرد، اگر در خانه تان کودک خردسال دارید توصیه می‌شود که از میز توالت‌های متصل به آینه استفاده نمایید تا امکان سقوط آینه کاهش پیدا کند. سعی کنید میز آرایشی را انتخاب کنید که وقتی در مقابل آن قرار می‌گیرید پا‌های شما به زیر آن برود در غیر اینصورت اگر میز آرایشی را انتخاب می‌کنید که تماما از کشو می‌باشد قرار گرفتن در مقابل آن کار سختی می‌باشد.

۴-آینه:

یکی دیگر از لوازم جانبی سرویس خواب آینه می‌باشد که به وفور از آن استفاده می‌شود. آینه در اتاق خواب باعث بزرگ‌تر نشان دادن اتاق خواب نیز می‌شود. در سرویس خواب معمولا از آینه‌های قدی، رومیزی و یا متصل به دیوار استفاده می‌شود البته استفاده از آینه‌های قدی در اتاق خواب‌های کوچک توصیه نمی‌شود، چون فضای زیادی از اتاق را در بر می‌گیرد.

۵- کمد:

کمد نیزیکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده‌ی سرویس خواب به شمار می‌رود، که به صورت تکی یا با ترکیبی از آینه، استفاده می‌شود. کمد یکی از وسایل ضروری اتاق خواب است که از آن برای نگهداری البسه و کیف و کفش استفاده می‌شود البته در اتاق‌های با فضای کم وجود کمد لازم و ضروری نمی‌باشد و به جای آن میتوان از تخت‌های کشودار استفاده نمود. اگر میخواهید که در سرویس خواب خود کمد هم داشته باشید بهتر است که نحوه‌ی چیدمان ان به گونه‌ای باشد که با فاصله از تخت قرار گرفته باشد و از قرار دادن آن در بالای تخت به موجب خطرناک بودن آن جلوگیری کنید. همچنین طریقه قرار گرفتن آن باید به نحوی باشد که در باز و بسته کردن درب آن مشکلی نداشته باشید و وسیله‌ای مانع راهتان نشود.

۶- پاف:

پاف یکی از اجزای جانبی سرویس خواب به شمار می‌رود که به صورت مبلی بدون پشتی در پایین تخت قرار داده می‌شود. پاف‌ها انواع گوناگونی دارند و حتی از نوع صندوقی آن می‌توان برای نگهداری وسایل استفاده نمود اگر از پاف استفاده می‌کنید بهتر است که رنگ آن با رنگ تختتان متفاوت باشد تا تضاد جالبی به وجود آید و دکوراسیون اتاقتان جذاب‌تر به نظر برسد. حتما سعی کنید که ارتفاع پاف از تخت پایین‌تر باشد، زیرا در صورت بلند‌تر بودن جلوه‌ی نامناسبی به اتاق خواهد داد.
 
راهنما و معرفی اجزای سرویس خواب

سرویس خواب نوجوانان:

اندازه استاندارد برای یک تخت خواب برای نوجوانان باید با عرضی بین ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی متر باشد، چون در حال رشد می‌باشند بهتر است که تخت خواب‌هایی با طول ۲۰۰ سانتی متر انتخاب نمایید. در هنگام خرید تخت نوجوانان دقت داشته باشید که حتما از جنس مرغوب در آن استفاده شده باشد، زیرا ممکن است که نوجوان شما نسبت به چوب آن آلرژی داشته و باعث ایجاد حساسیت شود پس بهتر است که در هنگام خرید تخت خواب برای نوجوانان از خرید تخت خواب دست دوم صرف نظر شود.

برای خرید تخت نوجوانان به این نکته توجه داشته باشید: اگر میخواهید که از تخت فرفوژه برای آن‌ها استفاده نمایید بهتر است که لبه‌های آن تیز نباشد، چون ممکن است که کودک شما خود را بر روی تخت خواب پرت کند و باعث آسیب دیدن در صورت برخورد به لبه‌های تیز آن بشود. همچنین برای نوجوانان بهتر است که از سرویس خواب‌هایی با رنگ شاد و گرم استفاده شود.
 
راهنما و معرفی اجزای سرویس خواب
سرویس خواب نوزاد:

شاید مهم‌ترین وسیله‌ای که در سیسمونی نوزاد قرار می‌گیرد سرویس خواب آن می‌باشد. سرویس خواب نوزاد توسط پدر و مادر او با توجه به سبک اتاق و دکوراسیون آن انتخاب میشود بهتر است که برای نوزاد از سرویس خواب‌های ضد حساسیت و با جنس مرغوب استفاده نمود. معمولا در ماه‌های ابتدایی نوزاد استفاده‌ای از تخت خود ندارد و بیشتر وقت خود را در گهواره‌ای در کنار پدر و یا مادر خود هستند.

مهم‌ترین معیار برای انتخاب یک سرویس مناسب برای نوزاد شما اندازه قد و وزن نوزاد شماست و همچنین تخت آن باید دارای لبه‌های بلندی باشد که از افتادن نوزاد شما جلوگیری کند. بهترین رنگ برای انتخاب سرویس خواب نوزاد شما رنگ‌های روشن مانند رنگ‌های کرم تا استخوانی می‌باشد که به محض کثیف شدن شما متوجه آن می‌شوید. جنس چوبی بهترین انتخاب برای تخت نوزاد شما می‌باشدو به هیچ عنوان از تخت‌های فرفوژه برای نوزاد خود استفاده ننمایید. با استفاده از این نکات شما میتوانید انتخاب مناسب تری برای خرید سرویس خواب برای خود و فرزندانتان داشته باشید.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار