سنگینی ۱۵۷۰ پروژه نیمه‌تمام بر شانه‌های خراسان شمالی
کد خبر: 965827
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0043Fr
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۱۰
در حالی هر سال طرح‌های متعدد و بسیاری در زمینه‌های محرومیت‌زدایی و توسعه اقتصادی در استان خراسان شمالی کلنگ‌زنی می‌شوند که وجود هزار و ۵۷۰ پروژه ناقص و نیمه‌تمام در این استان نه تنها دردی از مشکلات مردم برطرف نمی‌کند
سرويس ايران جوان آنلاين: در حالی هر سال طرح‌های متعدد و بسیاری در زمینه‌های محرومیت‌زدایی و توسعه اقتصادی در استان خراسان شمالی کلنگ‌زنی می‌شوند که وجود هزار و ۵۷۰ پروژه ناقص و نیمه‌تمام در این استان نه تنها دردی از مشکلات مردم برطرف نمی‌کند بلکه منجر به رها شدن و از بین رفتن میلیارد‌ها تومان منابع مالی شده است؛ منابعی که می‌توانستند در جایی دیگر به بهترین نحو به‌کارگرفته شوند و حلال مشکلات زیادی باشند. گفتنی است در حال حاضر حداقل ۵۰۰ طرح در استان وجود دارد که با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی متوقف شده‌اند و مابقی هم با کمتر از این حد، زیر آفتاب سوزان جان می‌دهند.

هر سال شمار بسیاری از طرح‌های محرومیت‌زدایی، اشتغالزایی و اقتصادی در استان‌های مختلف کشور کلنگ‌زنی می‌شوند، اما تنها تعداد محدودی از این پروژه‌ها رنگ افتتاح را بعد از چند ماه تا چند سال به خود می‌بینند و مابقی یا به کندی پیش می‌روند و قبل از افتتاح به مرحله فرسودگی می‌رسند یا با پیشرفت فیزیکی حتی ۸۰ درصدی برای همیشه مهر توقف می‌خورند؛ چراکه یا از ابتدا اعتبار مورد نیاز برای اجرای آن‌ها به‌درستی سنجیده نشده است، یا طرح‌ها بدون پشتوانه علمی و حتی جانمایی درست کلید خورده‌اند. اتفاقی که همگی‌شان از بی‌برنامگی برخی از مسئولان حکایت دارد. رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی نیز با اشاره به وجود پروژه‌‎های متعدد نیمه‌تمام در استان ابزار تأسف می‌کند و می‌گوید: «در حال حاضر هزار و ۵۷۰ پروژه نیمه‌تمام در استان خراسان شمالی وجود دارد.» حسن پارسی‌پور با اشاره به اینکه می‌توان این پروژه‌ها را به سه بخش با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰، بالای ۶۰ و کمتر از ۶۰ درصد تقسیم کرد، می‌افزاید: «از تعداد پروژه‌های مذکور، ۵۰۰ پروژه بالای ۸۰ درصد و ۸۰۰ پروژه کمتر از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.» وی با اشاره به نیاز این طرح‌ها به منابع مالی برای ادامه فعالیت ادامه می‌دهد: «پروژه‌های نیمه‌تمام نیاز به حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارند تا تکمیل شوند.»

سفره گسترده طرح‌های ناقص خراسان شمالی

هرچند هر سال در راستای رونق تولید، اشتغالزایی و به بیان کلی‌تر توسعه اقتصادی استان تلاش شود و پروژه‌ها یکی پس از دیگری کلید بخورند و حتی به مرحله افتتاح هم برسند، اما وجود طرح‌های اقتصادی نیمه‌تمام همچون سد بر سر مسیر توسعه استانی سنگینی می‌کند؛ موضوعی که پارسی‌پور، رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان شمالی در تأیید آن بیان می‌کند: «متأسفانه سفره پروژه‌های نیمه‌تمام در استان خیلی باز شده و باید تلاش شود تا تعداد آن‌ها کاهش یابد.»
گفتنی است احداث بزرگراه ۲۵۰ کیلومتری بجنورد به جنگل گلستان، اصلاح و تکمیل ۶۶۰ کیلومتر راه‌های روستایی، احداث خط‌آهن بجنورد به اسفراین و جوین و اتصال آن به راه‌آهن سراسری، اصلاح نقاط حادثه‌خیز جاده‌ای استان، تکمیل فرودگاه بجنورد، احداث، تکمیل و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استان، گازرسانی به همه ۷۵ روستای باقیمانده استان که فاقد گاز شهری هستند و تکمیل و بازسازی مدارس جدید، طرح‌های آبرسانی و فاضلاب، تکمیل سد‌های استان و توسعه واحد جدید پتروشیمی در استان، تجهیز اراضی کشاورزی استان به روش‌های آبیاری مدرن و ساخت و توسعه استادیوم‌های ورزشی در استان ازجمله طرح‌‎های مهم استان خراسان شمالی هستند که مسئولان باید در راستای هرچه سریع‌تر افتتاح شدن آن‌ها تلاش کنند.

لازم به ذکر است که در صورت بهره‌برداری از واحد جدید پتروشیمی در استان برای ۳ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی می‌شود. همین رقم نشان‌دهنده این است که این طرح چقدر از نظر محرومیت‌زدایی و اقتصادی برای استان حائز اهمیت است. طرح‌ها هرکدام به خودی خود می‌توانند انبوهی از مشکلات را کنار بزنند و فقط نیازمند عزم و برنامه‌ریزی جدی متولیان هستند. مضاف بر طرح مهم واحد جدید پتروشیمی خراسان شمالی، طرح دیگری که از اهمیت بالایی برای مردم این استان برخوردار است و هنوز روبان سرخ افتتاح را به خود ندیده است، پروژه راه‌آهن جوین- اسفراین است که قطعه اول پروژه به طول ۲۵ کیلومتر از محور جوین- اسفراین با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد در حال اجراست که قرار بود، بخشی از این طرح در سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد. البته از این دست طرح‌های نیمه‌تمام که توسعه اقتصادی استان به تعداد زیادی از آن‌ها وابسته است، بسیار است. از همین رو ضروری است مسئولان به جای زدن کلنگ طرح‌های جدید درصدد تکمیل طرح‌های گذشته برآیند و بالاخره سایه این پروژه‌های نیمه‌تمام و راکد را از سر استان کنار بزنند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار