عکسی که در قاب تاریخ ماند
کد خبر: 964856
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00430C
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۰
«محمدرضا کائینی» منتشر کرد
اگر بخواهیم ده عکس تاریخ ساز در سده اخیر ایران را به شماره آوریم، لاجرم باید پای این تصویر را به میان بکشیم.

سرویس تاریخ جوان آنلاین: محمدرضا کائینی، دبیر سرویس تاریخ روزنامه جوان، با انتشار تصویری دیده نشده در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

اگر بخواهیم ده عکس تاریخ ساز در سده اخیر ایران را به شماره آوریم، لاجرم باید پای این تصویر را به میان بکشیم. ماجرا از این قرار بود که در حیث و بیث بالا گرفتن تب مشروطه خواهی در پایتخت، موسیو نوز بلژیکی مدیر گمرکات در جشن بالماسکه سالیانه، دَنگش گرفت تا با لباس آخوندی خوشمزه گی کند و به عادت کُمَلین قوم، قلیان به دست بگیرد! انتشار عکس این شاهکار، جرقه واقعه‌ای را زد که ایران را به ناکجا آباد برد و همچنان می‌برد!
نخست صدای بهبهانی در آمد که: این کار توهین به اسلام و ریشخند به روحانیت است و عین الدوله-که عامل جری شدن این جماعت است-باید عزل شود!... ناظم الاسلام نوشته که بهبهانی این روضه را به قدری جانسوز خواند که: صدای جماعت را به گریه بلند کرد و طلاب گریبان دریدند و در شهر هیاهویی غریب افکندند! البته خیلی‌ها بر این باورند که بهبهانی چندان هم برای رضای خدا این کار را نکرد و با عین الدوله خرده حساب داشت! حتی با پذیرش اینکه او با غرض شخصی وارد مشروطه شده باشد، باید قبول کرد که در ادامه کار، نیتی بهتر یافت و متوجه هدف والاتری گشت و به همین دلیل هم نهایتا همان قاتلان شیخ فضل الله نوری، او را در سالگرد بر دار کردن وی، در منزلش به گلوله بستند!
القصه، مریدان بهبهانی این عکس را تکثیر و در بسیاری از محافل و انجمن‌ها پخش کردند.
 
شاید این تصویر از جمله آغازین عکس‌هایی باشد که از بدو ورود صنعت عکاسی به ایران، در این تیراژ و آن هم از سوی متدینین پخش شده باشد، چه اینکه در آن دوره عکس صنعتی بود گران و در اختیار اشراف.

عکسی که در قاب تاریخ ماند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار