مقاومت فعال و سهم آن در افزایش سرمایه اجتماعی نظام
کد خبر: 963800
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042jA
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۶
عباس حاجی‌نجاری
دال مرکزی فشار حداکثری اقتصادی و جنگ همه‌جانبه نظام سلطه علیه مردم ایران در سال‌های اخیر برای تغییر در ایران، معطوف به تضعیف پایگاه مردمی نظام اسلامی و ایجاد گسست میان مردم و حاکمیت و در نهایت رسیدن به نقطه مطلوب در سرنگونی نظام اسلامی و یا تغییر در ماهیت آن است که از آن طریق بتوانند مانع اصلی در برابر سلطه امریکا و متحدانش در منطقه را از پیش‌پا بردارند.
در این مسیر اگرچه ممکن است در تاکتیک میان کشور‌های سلطه اختلاف‌نظر دیده شود، اما در راهبرد کلان میان آن‌ها در رسیدن به هدف موردنظر اجماع وجود دارد و به همین دلیل است که طی سال‌های اخیر و به‌ویژه در دوران حضور ترامپ در کاخ سفید، تمامی ظرفیت‌ها و روش‌های ممکن برای تحریم و فشار حداکثری علیه ایران توسط امریکا و متحدان اروپایی و منطقه‌ای‌اش به‌کار گرفته شد، به گونه‌ای که سطح تحریم آن‌ها به جایی رسیده است که یا برای تردد تیم وزارت خارجه ایران در نیویورک محدودیت ایجاد کنند و یا به کشتی‌های حامل ارزاق عمومی مردم در برزیل سوخت ندهند و یا اینکه کشور‌ها را وادار کنند که برخلاف همه اصول انسانی از سرویس‌دهی به هواپیما‌های مسافربری ایران خودداری کنند. آنچه در این میان عصبانیت سردمداران کاخ سفید و متحدان غربی‌اش را برانگیخته، علاوه بر ناتوانی در ایجاد گسست در حاکمیت و میان مردم و نظام اسلامی، تقویت و تحکیم این رابطه، به گونه‌ای است که طی سال‌های اخیر این پیوند و همراهی کم‌سابقه بوده، به گونه‌ای که سردمداران کاخ سفید را که زمانی از راهبرد فشار حداکثری امریکا به گونه‌ای یاد می‌کردند که «مردم ایران» نان برای خوردن نداشته باشند، اکنون آنان را براین واداشته که بخواهند با مردم ایران گفتگو کنند که هدف آن‌ها فشار بر مردم ایران نیست!
روزنامه وال‌استریت ژورنال روز پنج شنبه بر این نکته اذعان کرد که دولت امریکا کمپین تبلیغاتی گسترده‌ای را در فضای مجازی راه‌اندازی کرده که هدف آن کاهش اعتماد مردم ایران به حاکمیت و مقصر جلوه‌دادن مسئولان نظام در مشکلات اقتصادی اخیر است، این روزنامه به عنوان یکی از مصادیق این راهبرد کاخ سفید، به تلاش دولت امریکا در فضای مجازی در ترند شدن هشتگ‌های ضد ایرانی اشاره می‌کند که هدف آن‌ها معطوف به ناکارآمدی نظام بود، اما صریح‌تر از آن مواضع اخیر پمپئو، وزیر خارجه امریکا در آمادگی گفت‌وگوی مستقیم با مردم ایران یا دلسوزی برایان هوک مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه امریکاست که هفته گذشته در پیامی ویدئویی مدعی می‌شود که تحریم‌های امریکا مردم ایران را هدف قرار نداده و این تقصیر مسئولان ایرانی است که باعث شده، تحریم‌های امریکا جلوه‌گر شوند.
در ریشه‌یابی چرایی تمرکز دشمنان نظام اسلامی بر ایجاد گسست میان مردم و حاکمیت و با هدف کاهش سرمایه اجتماعی نظام که می‌تواند به فروپاشی از درون بینجامد، تردیدی نمی‌توان داشت که روند رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ که به ارائه منفی‌ترین تصویر از نظام در طول چهل سال گذشته انجامید، نقش اساسی داشت و پس از آن بود که در ادامه آن در آشوب‌های دی‌ماه ۱۳۹۶ و روند تشدید تحریم‌های اقتصادی دشمن که فرصت‌طلبی مفسدان اقتصادی و ضعف عملکرد و یا همراهی بعضی از مسئولان اجرایی کشور به آن دامن زد، در روند کاهش سرمایه اجتماعی نظام مؤثر بود. به همین دلیل بود که دشمنان نظام اسلامی با هدایت و سناریو‌پردازی ضدانقلابیون فراری و برخی از جریان‌های داخلی، به تابستان داغ ۹۷ و یا ناتوانی مردم ایران در بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب امید بسته بودند. اما فارغ از وجود انگیزه‌های دینی و ملی و تعلق اکثریت مردم به نظام اسلامی که همواره در تقویت وحدت و انسجام ملی نقشی اساسی داشته و دارد، در ماه‌های اخیر و پس از راهبرد مقاومت فعال از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی و عمل میدانی نیرو‌های مؤمن به انقلاب در دستگاه‌های مختلف، رشد سرمایه اجتماعی نظام در داخل و در منطقه، در عین تقویت اعتماد مردم به نظام، محاسبات دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی نظام را تغییر داده که آن‌ها را به مواضع انفعالی اینگونه واداشته. تداوم آن می‌تواند به تجدید نظر اساسی آن‌ها در نحوه برخورد با نظام اسلامی بینجامد.
گزاره‌های مؤثر در این عرصه عبارتند از:
۱- قابلیت و کارآمدی نیرو‌های مؤمن به انقلاب در دفاع از تمامیت ارضی و منافع راهبردی نظام اسلامی به‌رغم تفاوت سخت‌افزاری با دشمن که در زدن پهپاد متجاوز امریکایی و یا توقیف کشتی انگلیسی تجلی یافت، نقش اساسی در تقویت روحیه ملی داشت و برای دشمنان نظام اسلامی این پیام را آورد که نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در دفاع از منافع ملی خود در برابر قدرت‌های سلطه تردیدی به خود راه نمی‌دهند. این اراده این روز‌ها تأثیر خود را در نوع واکنش امریکایی‌ها که قرار بود محور یک ائتلاف منطقه‌ای علیه ایران با ادعای حفظ امنیت کشتیرانی در منطقه باشند و عقب‌نشینی متحدان اروپایی و دست‌نشاندگان منطقه‌ای آن‌ها آشکار کرده است.
۲- کارآمدی تولیدات صنایع دفاعی کشور که در عملکرد سیستم پدافندی سوم خرداد در اسقاط پیشرفته‌ترین پهپاد نظامی امریکا در ارتفاع ۵۶ هزار پایی، اثبات گردید، تلاش دشمن در ایجاد یک جنگ روانی در ناکارآمدنمایی خودکفایی ملی در عرصه صنایع دفاعی و موشکی را اثبات کرد.
مردم ایران فراموش نمی‌کنند که تنها یک ماه قبل برایان هوک، مسئول گروه اقدام امریکا علیه ایران، مدعی شده بود که توان موشکی ایران «فتوشاپ» است.
۳- برای درک تأثیر نفوذ منطقه‌ای ایران و اثربخشی سرمایه‌گذاری‌های منطقه‌ای ایران در سال‌های اخیر مواضع سیدحسن نصر‌الله، رهبران حماس، گروه‌های انقلابی عراق و اعلام آمادگی آن‌ها برای مقابله با هر تهدیدی علیه ایران، گواهی روشن است که به‌رغم اراده دشمنان، جبهه‌ای جدید در جهان با محوریت انقلاب اسلامی در حال شکل‌گیری است که می‌تواند سرنوشت آینده جهان را رقم بزند.
۴- نشانه‌های این تحول را در نوع عملکرد کشور‌های منطقه، اروپایی‌ها و تغییر مواضع اماراتی‌ها و سعودی‌ها به روشنی می‌توان دید. عقب‌نشینی اروپایی‌ها مبنی بر اینکه در پی تنش در منطقه خلیج فارس نیستند و همچنین تأکید دوستان فرامنطقه‌ای ایران نظیر چین و روسیه و تأکید آن‌ها بر همراهی با ایران در برابر فشار‌های کاخ سفید، برآیندی از قابلیت‌ها و کارآمدی نظام و استحکام و افزایش سرمایه اجتماعی آن است.
۵- در عرصه داخلی نیز نشانه‌های این تفسیر آشکار شده است؛ روند رونق اقتصادی کشور، بهبود عملکرد دستگاه قضایی، توان دولت در مدیریت فضای اقتصادی کشور و کنترل و مهار نرخ ارز به‌رغم تلاش دشمن در دامن زدن به نگرانی‌های امنیتی و نظامی نویدبخش این تحول است.
مقام معظم رهبری در دیدار اخیر ائمه جمعه سراسر کشور با ابراز خرسندی از دل بریدن ملت و مسئولان از بیگانگان یادآور شدند: به برکت این دل بریدن کشور از درون در حال جوشیدن است و این حرکت تحسین‌برانگیز حتما به موفقیت‌های بیشتری منجر خواهد شد.
ایشان توانمندی‌های افتخارآفرین دفاعی کشور را نتیجه فشار‌ها و دل بریدن از بیگانگان در دوران دفاع مقدس خواندند و افزودند: حرکت کنونی نیز به برکت تکیه بر خود در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی به نتایج مهمی خواهد رسید. رهبر انقلاب افزایش مراجعه دستگاه‌های دولتی به جوانان مبتکر و فعال را از جمله نتایج دل بریدن از بیگانگان دانستند و تأکید کردند: استمرار جوشش درونی به فضل الهی به استغنای واقعی ایران عزیز از بیگانگان منجر خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار