روحانی: دنیا باید از سپاه به خاطر امنیت خلیج‌فارس سپاسگزار باشد
کد خبر: 963397
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042cf
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۵
سرنگونی پهپاد امریکا و توقیف نفتکش انگلیس به دست سپاه دقیق و حرفه‌ای بود
حسن روحانی، رئیس‌جمهور دو اقدام سپاه در سرنگونی پهپاد متجاوز امریکایی و نیز توقیف نفتکش متخلف انگلیسی را مورد تأیید قرار داد و کار سپاه را بسیار دقیق، حرفه‌ای و درست توصیف کرد.
سرويس سیاسی جوان آنلاين: حسن روحانی، رئیس‌جمهور دو اقدام سپاه در سرنگونی پهپاد متجاوز امریکایی و نیز توقیف نفتکش متخلف انگلیسی را مورد تأیید قرار داد و کار سپاه را بسیار دقیق، حرفه‌ای و درست توصیف کرد. او در عین حال تصریح کرد: به دنبال تنش با هیچ کشور اروپایی نیستیم چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل‌الطارق انجام دادند دست بردارند. رئیس‌جمهور همچنین تأکید کرد: همواره آماده مذاکره هستیم، اما حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم قرار بگیریم.

او در بخشی دیگر از سخنانش دوران منتهی به توافق هسته‌ای را یادآوری شد و گفت: «دولت همانگونه که وعده داده بود در ۱۰۰ روز بن بست‌ها را کنار زد» و البته قبل از آن اشاره می‌کند که در هشت سال دولت قبل از دولت او، گشایشی در مذاکرات نداشتیم. او تأکید کرد که با این گشایش ۱۰۰ روزه، ماهانه تا ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های قفل شده ملت ایران آزاد گردید و قیمت ارز کاهش یافت و مردم احساس رفاه بیشتری به دست آوردند. روحانی در عین حال کاهش تعهدات برجامی را هم موجب کاهش قیمت ارز دانست. او در مورد کاهش تعهدات برجامی هم گفت که شرایط یک سال پس از خروج امریکا از برجام متفاوت شد و به همین دلیل ما هم تعهدات را کاهش دادیم. این سخنان روحانی یعنی خروج امریکا از برجام بی‌جواب مانده است؟!
حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه در هفته‌های گذشته شاهد تحرکات دیپلماتیک هم در کشورمان و هم در اروپا و سایر مناطق جهان بودیم، گفت: یکی از تلاش‌هایی که دولت یازدهم از ابتدا پیگیری می‌کند، این بوده که در عرصه سیاسی و توافقات احتمالی بن‌بست شکسته شود.

با توافق ژنو قیمت ارز کاهش یافت

روحانی خاطر نشان کرد: مذاکراتی که در طول هشت سال قبل از دولت یازدهم جریان داشت، از گشایش چندانی برخوردار نبود و هیچ‌وقت به نتیجه ملموسی نمی‌رسید و بدخواهان ایران هر روز محدودیت و مضیقه جدیدی را علیه کشورمان ایجاد و قطعنامه‌های جدیدی صادر می‌کردند به نحوی که در آن دوران شش قطعنامه شورای امنیت و سازمان ملل علیه ایران صادر شد. رئیس‌جمهور گفت: اولین اقدام دولت یازدهم شکستن بن‌بست سیاسی در عرصه بین‌المللی بود و دولت توانست همانطور که وعده داده بود ظرف ۱۰۰ روز، بن‌بست‌ها را کنار بزند و در این ۱۰۰ روز به توافق ژنو، دست پیدا کردیم و به واسطه این توافق بن‌بست سیاسی شکسته شده و اولین توافق حاصل گردید و یکی از برکات این توافق حاصل شده این بود که پس از ۱۰۰ روز اول دولت یازدهم و در ادامه، ماهانه تا ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های قفل شده ملت ایران آزاد گردید و قیمت ارز کاهش یافت و مردم احساس رفاه بیشتری به دست آوردند.

برجام عامل مؤثر در زمینه مبارزه با قاچاق بود

رئیس‌جمهور با یادآوری خاطره گونه اتفاقات مربوط به توافق برجام که البته دیگر از آن نشانی نیست، گفت: توانستیم در ۲۳ تیرماه سال ۹۴ روزی که به نام روز گفتگو و تعامل سازنده نامگذاری شده به توافق برسیم و یک توافق تاریخی با جهان انجام دهیم و این توافق در دی ماه همان سال اجرایی شد و اولین ثمره و برکت این توافق این بود که صادرات نفت کشورمان از یک‌میلیون بشکه یا حتی کمتر از آن به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار با میعانات افزایش یابد. همچنین براساس این توافق بسیاری از پول‌های کشورمان آزاد گردید و کالا‌ها و ابزاری که در گمرکات خارجی مسدود شده بود، اجازه ورود به ایران پیدا کرد.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: براساس گفته رئیس گمرکات کشورمان در جلسه ستاد مبارزه با قاچاق و کالا، برجام یک عامل بزرگ و مؤثر در زمینه مبارزه با قاچاق بود و امروز هم اگر مسائلی در این زمینه وجود دارد به خاطر مشکلاتی است که برای برجام به‌وجود آمده است. برجام عامل مؤثری برای مبارزه با قاچاق بود تا دکان کاسبانه عده‌ای تعطیل شده و از اموال مردم سوء استفاده نشود.

برجام داغ سنگینی بر دل صهیونیست‌ها

رئیس‌جمهور با بیان اینکه از دی ماه سال ۹۴ تا سال ۹۷ فرصت طلایی داشتیم که از توافق حاصل شده استفاده کنیم، گفت: امریکا در اردیبهشت سال ۹۷ بدون دلیل از برجام خارج شد و تصورشان این بود که یک روز پس از خروج آن‌ها کشورمان نیز از برجام خارج خواهد شد و متعاقب آن همه تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان بازخواهد گشت.
روحانی اضافه کرد: اخیراً عربستان سعودی و نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کردند که آن‌ها در خروج امریکا از برجام نقش داشتند، ضمن اینکه در این زمینه افراطیون داخل امریکا نیز بسیار تأثیرگذار بودند، البته اقدامات آن‌ها نشان می‌دهد که برجام چه داغ سنگینی بر دل صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه نشانده بود.

دفاع از خارج نشدن از برجام

رئیس‌جمهور با بیان اینکه پس از خروج امریکا از برجام، فرصتی به دنیا دادیم تا طرف مقابل بتواند خلأ خروج امریکا را پرکند، اظهار داشت: اینکه عده‌ای مطرح می‌کنند که چه لزومی داشت یک سال برای نشان دادن واکنش علیه اقدام امریکا صرف می‌شد، ظاهراً حافظه تاریخی ضعیفی دارند. تا زمانی که به رغم خروج امریکا می‌توانستیم به اندازه نیاز خود نفت بفروشیم، به صورت کجدار و مریز با موضوع خروج امریکا از برجام برخورد کردیم، اما از وقتی که به طور کامل برای تحریم نفت ایران وارد عمل شدند بی‌تردید شرایط جدیدی نیز پیش آمد و با توجه به شرایط جدید تصمیمات قاطعی را در خصوص کاهش تعهدات اتخاذ کردیم.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در فرصت ۶۰ روزه اول اگر چه طرف مقابل تحرکاتی انجام داد، اما از نظر ما اقدام آن‌ها به اندازه کافی نبود، لذا بعد از آن از دو تعهد دیگر خارج شدیم. پیشنهادات آن‌ها از نظر ما متعادل و متوازن نبود و بدون تردید اگر اقدامات‌شان متعادل بود آن را می‌پذیرفتیم.

برای مذاکره عادلانه و عزتمندانه آمادگی داریم

دکتر روحانی افزود: همچنان که بار‌ها تأکید کرده‌ایم کاهش تعهدات کشورمان موقتی است و چنانچه آن‌ها به تعهدات خود به طور کامل عمل کنند، قابلیت بازگشت به شرایط قبل از کاهش تعهدات‌مان را داریم، البته در این زمینه کشور‌هایی هم واسطه هستند و مکاتبات و تماس‌هایی در حال انجام است و همه بدانند که هرگز فرصت مذاکره را از دست نخواهیم داد.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه کاملاً برای مذاکره عادلانه و عزتمندانه آمادگی داریم، اما حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم قرار بگیریم، تصریح کرد: تسلیم را غیرجایز می‌دانیم و آن را ملت ایران و قانون اساسی نمی‌پذیرد، اما برای مذاکره عادلانه و محترمانه همیشه آماده هستیم. چنانچه به نتیجه نرسیم و فرصت ۶۰ روزه دوم هم به پایان برسد، حتماً گام سوم را نیز برمی‌داریم. ما اهل لجبازی و دنبال جنگ و تنش نیستیم، اما در عین حال حاضر نیستیم زیر حرف زور برویم و در برابر قلدری تسلیم شویم.

ایران در کنار تنگه هرمز برای امنیت باب‌المندب و اقیانوس هند تلاش می‌کند

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه امنیت خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز برای ایران بسیار حائز اهمیت است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنار حفظ امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز برای امنیت سایر آبراه‌های جهان از جمله باب‌المندب و اقیانوس هند تلاش می‌کند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: تنگه هرمز از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و نه جای شوخی است و نه جای اینکه کشوری بخواهد مقررات بین‌المللی را در آن نادیده بگیرد و برخلاف جهت و بی‌توجه به هشدار‌های سپاه پاسداران که مسئولیت امنیت تنگه هرمز را برعهده دارد، وارد این تنگه شود. مسئولیت اصلی حفاظت از تنگه هرمز و خلیج فارس، عمدتاً بر عهده ایران و کشور‌های همجوار است و ارتباطی به دیگران ندارد و ملت ایران همواره حافظ خلیج فارس بوده است.

همه دنیا باید از سپاه به خاطر امنیت خلیج‌فارس سپاسگزار باشند

رئیس‌جمهور با تجلیل از اقدام شجاعانه سپاه پاسداران در متوقف کردن کشتی متخلف انگلیسی، اظهار داشت: سپاه پاسداران شجاعانه و با قدرت کشتی متخلف انگلیسی را توقیف کرد، چراکه از همه دستورات و هشدار‌ها سر باز زده بود و کار بسیار دقیق، حرفه‌ای و درستی در این زمینه انجام داده است و معتقدم همه دنیا باید از سپاه پاسداران به خاطر امنیت خلیج فارس، سپاسگزار باشند.
روحانی تصریح کرد: اجازه نمی‌دهیم کسی در خلیج فارس و تنگه هرمز بی‌نظمی کند، ما در عین حال به دنبال تنش و برخورد نظامی نیستیم و اقداماتی که تاکنون انجام داده‌ایم متناسب با تخلفات طرف مقابل بوده است، همچنان که در سرنگونی پهپاد متجاوز نیز واکنش انجام شده دقیق و حرفه‌ای بود و چنانچه باز هم تجاوزی به حریم کشورمان انجام شود، دو مرتبه همان پاسخ را در شرایط لازم خواهیم داد.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ایران هیچ گاه به دنبال تنش نبوده است، تصریح کرد: به دنبال ادامه تنش با برخی از کشور‌های اروپایی نیستیم و چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل‌الطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد.

با کاهش تعهدات برجامی قیمت ارز کاهش یافت

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه کاهش تعهدات برجامی کشورمان با کاهش قیمت ارز و کالا در داخل همراه بوده و آن را به فال نیک می‌گیریم، گفت: امروز شاهد آرامش بیشتر در بازار، اقتدار روزافزون ایران عزیز و روحیه بالاتر و بانشاط‌تر ملت ایران هستیم. رئیس‌جمهور همه جناح‌های سیاسی را به تلاش مضاعف برای ارتقای روحیه امید در جامعه فراخواند و گفت: اگر چه انتخابات را پیش رو داریم، اما همه جناح‌ها را دعوت می‌کنم که توجه خاصی به شرایط حساس منطقه‌ای و بین‌المللی کشورمان داشته باشند و وارد شدن در فضای انتخابات هنوز زود است و می‌توان آن را به روز‌های منتهی به روز انتخابات موکول کرد. امروز توجه به منافع ملی بیشتر از هر موضوع دیگری در اولویت قرار دارد.

تقدیر از دستگاه اطلاعاتی

دکتر روحانی همچنین با تجلیل از اقدام ارزشمند دستگاه اطلاعاتی و قضایی علیه سیستم جاسوسی امریکا و سیا طی روز‌های اخیر گفت: دستگاه اطلاعاتی و قضایی کشورمان اقدام بجا و ارزشمندی را علیه سیستم جاسوسی امریکا انجام دادند که ضربه مستحکمی علیه آن‌ها محسوب می‌شود و این اقدام با ارزش نشان می‌دهد وقتی همه با هم هستیم، همه امور نیز بهتر پیش می‌رود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار