تملک به بهای «نادیده‌گرفتن فهم عمومی»
کد خبر: 963335
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042bf
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹
شهرداری کجا و «32 میلیارد تومان»کجا؟
در شرایطی که پرداخت ماهانه حقوق، بزرگترین افتخار شهرداری تبریز است، روابط‌عمومی شهرداری آنقدر راحت درباره پرداخت «32میلیارد تومان» برای تملک کوی صفاری صحبت می‌کند که انگار این رقم، از گوشی موبایل کارت‌به‌‌کارت شده است!

 باغ صفاری، پس از چند سال، با سختی‌ بسیار نجات یافته و در آستانه بهره‌برداری است، اما نکته تاسف‌بار این طرح، اطلاع‌رسانی نادرست و نادیده‌گرفتن نقش بخش‌های مختلف اجرایی و اداری، برای آزادسازی این محوطه است.

این باغ با حدوداً 13 هزار مترمربع وسعت و بیش از 350 درخت قدیمی، محوطه‌ سرسبزی است که سال‌ها کوی مسکونی اداره‌کل راه‌وشهرسازی آذربایجان‌شرقی بود. دستگاه دولتی با مشاهده مطالبه عمومی، تصمیم گرفت در قالب مشارکت مُعوَض، این باغ را تقدیم شهرداری کند. در این میان، نقش معاونت عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی و شخص مهندس پورمهدی معاون پیشین استاندار، بسیار تعیین‌کننده بود و توانست مصوبه تغییر کاربری و مراحل پیچیده کمیسیون ماده5 را به نفع این مطالبه عمومی رقم بزند.

 

بهره‌برداری شهرداری از ضعف سیستم اطلاع‌رسانی دولت در استان

خلاصه کلام، این باغ یکی از نمونه‌های قابل‌تقدیر همکاری و یکدلی میان دستگاه‌های مختلف اجرایی است. با این حال، شهرداری تبریز در آستانه افتتاح پارک، از ضعف سیستم اطلاع‌رسانی دولت در استان، نهایت بهره را گرفته و شش‌دانگ سند این باغ را به نام خود زده‌است.

در روزهای گذشته ویدیوها و بیلبوردهای شهرداری تبریز، مکرر این طور اعلام می‌کنند که این باغ توسط شهرداری به قیمت 32میلیارد تومان خریداری شده‌است!

 

تملک محوطه صفاری هزینه‌ای برای شهرداری نداشته است

مدیر املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی در این باره می‌گوید: اداره ‌کل و راه و شهرسازی استان بدون اخذ هیچ ‌وجه نقدی و صرفاً با تغییر کاربری اراضی خودش، محوطه صفاری را در اختیار شهرداری تبریز قرار داده ‌است.

بابک نجفیان با گله‌مندی از نحوه اطلاع‌رسانی تملک این باغ، یادآور می‌شود: در بعضی اخبار این طور مطرح می‌شود که شهرداری تبریز کوی صفاری را با این رقم کلان خریداری کرده‌ است! این ادعا به هیچ عنوان صحت ندارد و شهرداری بدون وجه نقدی این زمین را برای احداث پارک در اختیار دارد.

وی با تاکید بر اینکه برای این طرح، هیچ ‌وجه نقدی از طرف اداره‌کل و راه و شهرسازی اخذ نشده است، تصریح می‌کند: در قبال تغییر کاربری صفاری، از مسکونی به فضای سبز، مقرر شده‌ کاربری چند قطعه از زمین‌های پراکنده اداره‌کل، به مسکونی تبدیل شود، تا از این طریق مبلغ تملک قطعه زمین که دولت در کوی صفاری از دست داده است، جبران شود.

مدیر املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی به سایر پیگیری‌های این اداره‌کل اشاره و خاطرنشان می‌کند: پرونده‌‌ تغییر کاربری صفاری از کاربری مسکونی به کاربری فضای سبز، توسط اداره‌کل راه‌و شهرسازی استان، تکمیل و به کمیسیون ماده 5 ارسال شد و موافقت دستگاه‌های نظارتی و سایر مجموعه‌های مرتبط نیز توسط این اداره‌کل اخذ شده ‌است.

 

تملک به بهای «نادیده‌گرفتن فهم عمومی»

با وجود این توضیحات و در شرایطی که پرداخت ماهانه حقوق، بزرگترین افتخار شهرداری تبریز است، روابط‌عمومی شهرداری به قدری راحت درباره این 32 میلیارد تومان صحبت می‌کند که گویی این رقم، بدون هیچ‌گونه تشریفات اداری و از گوشی موبایل کارت‌به‌‌کارت شده است!

اگر شهرداری چنین رقم کلانی را نقداً در حساب داشت، ای کاش قید صفاری را می‌زد و پروژه مترو را تکمیل می‌کرد.

همه ما می‌دانیم که نه تنها شهرداری، بلکه اوضاع و احوال اقتصادی کشور، آن طور نیست که چنین رقم‌های کلانی، به این راحتی بین دستگاه‌های اجرایی مبادله شود. اما آنجا که «نادیده‌گرفتن فهم عمومی» رویکرد اطلاع‌رسانی یک مجموعه باشد، می‌توان از این رقم و حتی از رقم‌هایی بسیار بزرگتر از آن، خیلی راحت سخن گفت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار