عدالتخواهی دانشجویان در ایستگاه لواسان
کد خبر: 963079
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042XX
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۲
دانشجویان در نامه به رئیس دستگاه قضا خواستار برخورد با همه مفسدان شدند
بیش از یک دهه است که تشکل‌های دانشجویی و به‌خصوص بسیج و جنبش عدالتخواهی پیگیر برخورد با زمین‌خوارانند. از شهر‌های شمالی و همدان و زمین‌های منابع طبیعی گرفته تا اکنون که لواسان محل جولان زمین‌خواران شده است.
علیرضا سزاوار
سرویس دانشگاه جوان آنلاین: بیش از یک دهه است که تشکل‌های دانشجویی و به‌خصوص بسیج و جنبش عدالتخواهی پیگیر برخورد با زمین‌خوارانند. از شهر‌های شمالی و همدان و زمین‌های منابع طبیعی گرفته تا اکنون که لواسان محل جولان زمین‌خواران شده است. همین فشار‌های دانشجویی موجب برداشته شدن ورودی‌های «باستی هیلز» لواسان شد. اقداماتی که دانشجویان کافی نمی‌دانند و بر فشار بیشتر بر رانتخوار‌ها تأکید دارند.
به تازگی گیت‌های ورودی و موانع تردد در محله باستی هیلز لواسان با دستور مقام قضایی حوزه لواسان توسط شهرداری برداشته شد.

فراتر از ابعاد گیت باستی هیلز

حدود ۳۳ واحد مسکونی ویلایی در منطقه باستی وجود دارد که موانع تردد نیز توسط مدیریت این محله قرار داده شده بود و هیچ فردی جز صاحبان املاک و مهمانان امکان ورود نداشت. این موضوع دغدغه مردم هم بود که چرا عده‌ای شهرک خصوصی ایجاد کنند و اجازه تردد نیز به سایر شهروندان ندهند.
مجمع عدالتخواه دانشجویان دانشگاه تهران، اما در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه تأکید کرده که حجم تخلفات، زمین‌خواری و کوه‌خواری در لواسانات خیلی فراتر از ابعاد گیت باستی هیلز است. در این نامه تأکید شده که «ما معتقدیم برداشتن گیت باستی هیلز حداقلی‌ترین برخوردی است که می‌تواند با این مفاسد صورت بگیرد و اگر این گیت غیرقانونی است آیا دیوار‌های هفت متری شهرک باستی هیلز وجاهت قانونی دارد؟»

چرا تاکنون اقدامی نشده بود

دانشجویان خطاب به رئیس حوزه قضایی لواسان هم آورده‌اند: «اولاً این اقدام جنابعالی سؤالی را در ذهن ما ایجاد کرد و آن این است که اگر جدا کردن شهرک باستی هیلز از بقیه شهر غیرقانونی بوده چرا تا قبل از این اقدامی صورت نگرفته بود؟ ثانیاً ما معتقدیم برداشتن گیت باستی هیلز حداقلی‌ترین برخوردی است که می‌تواند با این مفاسد صورت بگیرد. اگر این گیت غیرقانونی است آیا دیوار‌های هفت متری شهرک باستی هیلز وجاهت قانونی دارد؟»
در پایان این بیانیه هم خطاب به رئیس دستگاه قضا نوشته‌اند: «باید به شما بگوییم که حجم تخلفات و زمین‌خواری و کوه‌خواری در لواسانات خیلی فراتر از ابعاد گیت باستی هیلز است. توقع ما از شما برخورد با همه این مفاسد است. توقع ما از قوه قضائیه خراب کردن همه دیوار‌های تبعیض و بی‌عدالتی است و تا تحقق این موضوع ادامه می‌دهیم.»

درخواست ۱۲ ساله

نخستین بار دی ماه سال ۸۶ بود که تشکل‌های مختلف دانشجویی به‌خصوص انجمن اسلامی و عدالتخواهی و بسیج دانشگاه‌های مختلف در مقابل کاخ دادگستری در حوالی میدان ارگ به‌دلیل برخورد نکردن با مفسدان اقتصادی و زمین‌خواران تجمع کردند. نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، یک به یک پشت تریبون رفتند و پس از ایراد سخنانی با شعار‌های مختلف دانشجویان، بدرقه شدند. رسیدگی به پرونده زمین‌خواری‌های سیرجان، کرج، شیراز، دماوند، همدان و منابع طبیعی بخشی از خواسته آن‌ها بود. لواسان هم هنوز به جعبه سیاه زمین‌خواران تبدیل نشده بود.

عدالتخواهی از نمازجمعه

حجت‌الاسلام لواسانی، امام‌جمعه لواسان در واکنش به وجود چنین محدوده خاصی با سازه‌های ویلایی خاصی به نام باستی‌هیلز در لواسان می‌گوید: «در باستی چند اتفاق بد افتاده که یکی از آن‌ها همین موضوع اشرافیتی است که از نام آن هویداست، نامی که از منطقه‌ای اعیان‌نشین در امریکا الگو گرفته است.»

نکته دیگری هم که لواسانی به آن اشاره می‌کند، منطقه ساخت این شهرک ویلایی است که به گفته او خارج از محدوده شهری و طرح جامع شهری لواسان است و ساخت‌وساز در آن ممنوع است.
علی اسکندری، عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه دانشجویی سخنران پیش از خطبه‌های نمازجمعه نیمه تیرماه بود. خیلی خودمانی و به دور از تکلف از مشکلات موجود در منطقه و کشور گفت و به نامه جنبش عدالتخواه در ارتباط با ساخت‌وساز‌های غیرمجاز در لواسان اشاره کرد و گفت: «موضوع اصلی این نامه ما ساخت‌وساز‌های غیرقانونی و تخلفات متعدد در شهر لواسان بوده است. حرف اصلی ما در این گونه موارد این است که باید با دانه‌درشت‌ها و متخلفان برخورد شود و پر واضح است که منظور ما خانه‌ها و بیغوله‌ها و کوخ‌های مردم عادی و مستضعف و صاحبان اصلی انقلاب نیست و اگر احیاناً کسی بخواهد نگاه چپ به خانه‌های این مردم عزیز بکند قلم پایش را خواهیم شکست، همان‌طور که با تمام توان پشت اهالی ده‌ونک ایستادیم و نگذاشتیم کسی خانه‌هایشان را خراب کند.»
دانشجویان مدت‌هاست به مطالبه عدالت و حقوق مردم برخاسته‌اند. اکنون نوبت مسئولان دولتی و غیردولتی است که عزم خود را در این زمینه نشان دهند وگرنه اگر زمان بگذرد و باز پاسخی در کار نباشد، دانشجویان بازمی‌گردند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار