کدام سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مسئولیت دارند؟
کد خبر: 962625
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0042QD
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۸
جزئیات برنامه‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه‌مدت
برنامه‌های یازده‌گانه و کوتاه‌مدت اصلاح ساختار بودجه با راهبری و همکاری ۱۳ سازمان و وزارتخانه پیاده‌سازی خواهد شد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: برنامه‌های یازده‌گانه و کوتاه‌مدت اصلاح ساختار بودجه با راهبری و همکاری ۱۳ سازمان و وزارتخانه پیاده‌سازی خواهد شد.
به گزارش تسنیم، سازمان برنامه و بودجه چندی قبل از چارچوب کلی اصلاح ساختاری بودجه کشور رونمایی کرده است. در حال حاضر کلیات این برنامه در شورای هماهنگی سران قوا تصویب و یک گزارش کلی نیز در مجلس قرائت شده است. تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس نسبت به موارد مطرح شده موضع انتقادی داشته‌اند و هر چند در فضای عمومی نیز تبلیغات قابل‌توجهی برای جلب مشارکت کارشناسی برای این برنامه صورت گرفت، اما تا‌کنون بازخوردی در این خصوص دیده نشده است.

برنامه اصلاح ساختاری بودجه دارای چهار محور، هزینه‌کرد کارا، درآمدزایی پایدار، ثبات‌سازی اقتصاد کلان و اصلاح نهادی بودجه است.
برای اجرایی شدن این برنامه در فاز کوتاه در محور هزینه‌کرد کارا: ۱- کاهش هزینه‌ها با اولویت کاهش هزینه‌های اجتناب‌پذیر و کاهش هزینه شرکت‌های دولتی در کنار کاهش هزینه طرح سلامت با همکاری سازمان برنامه و دیوان محاسبات. ۲- اهرم کردن منابع بودجه برای تولید با همکاری وزارت صمت، جهادکشاورزی و بانک مرکزی در دستور کار قرار گرفته است.

در محوز درآمدزایی پایدار: ۱- اصلاح نظام یارانه‌ای، حامل‌های انرژی در کنار تأمین حداقل معیشت با همکاری وزارت نفت، رفاه و سازمان هدفمندی یارانه‌ها ۲- کاهش معافیت‌ها و افزایش پایه‌ها و پوشش مالیاتی با همکاری امور پایش تعهدات و سازمان مالیاتی و گمرک ۳- فروش دارایی‌ها از طریق صندوق‌های ای‌تی‌اف با همکاری وزارت اقتصاد و سازمان بورس پیاده‌سازی خواهد شد.
از سوی دیگر برای ثبات‌سازی اقتصاد کلان: ۱- انتشار اوراق به همراه عملیات بازار باز برای سرمایه‌گذاری عمرانی و زیر‌ساختی طی همکاری دفاتر پایش تعهدات کلان با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ۲- اصلاح اساسنامه صندوق توسعه ملی برای خارج کردن نفت از بودجه با همکاری سازمان برنامه، صندوق توسعه ملی، بانک مرکزی، وزارت نفت و وزارت اقتصاد اجرایی خواهد شد.

همچنین جهت اصلاح نهادی بودجه محور‌هایی از قبیل ۱- افزایش شفافیت بودجه با همکاری وزارت اقتصاد ۲- اصلاح طبقه‌بندی حساب‌ها در طرف پرداخت حساب واحد خزانه با همکاری دفتر پایش تعهدات و خزانه‌داری کل و بانک مرکزی ۳- استقرار چارچوب میان مدت بودجه‌ریزی و تنظیم بودجه دو سالانه طی همکاری دفاتر کلان، تلفیق، امور بخشی با مجلس شورای اسلامی ۴- تقویت زیرساخت‌های نظارت بر اجرای بودجه در همکاری دفاتر تلفیق، امور بخشی، پایش تعهدات با خزانه‌داری کل کشور و بانک مرکزی انجام خواهد گرفت.
برای پیاده‌سازی ۱۱ برنامه مورد اشاره، ۱۳ دستگاه از جمله: وزارت اقتصاد (بورس- مالیات- گمرک- خزانه‌داری)، وزارت نفت، بانک مرکزی، وزارت جهاد، وزارت صمت، سازمان هدفمندی یارانه‌ها، صندوق توسعه ملی در کنار دیوان محاسبات و مجلس شورای اسلامی همکاری خواهند داشت.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار