بهره‌برداری از ۱۰ باغ موزه دفاع مقدس در ۱۰ استان
کد خبر: 961526
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00428U
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۵
به جرئت می‌توان گفت که باغ موزه‌های دفاع مقدس یکی از بهترین پروژه‌ها برای حفظ آثار و خاطرات هشت سال دفاع مقدس و انتقال آن‌ها به نسل‌های بعدی هستند. باغ‌های زیبایی که به موزه و محل حفظ و نمایش دادن رشادت و ایثار و از خودگذشتگی مردان و زنانی هستند که با خون خود این نظام را آبیاری و نهالش را به درختی تنومند تبدیل کردند.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: به جرئت می‌توان گفت که باغ موزه‌های دفاع مقدس یکی از بهترین پروژه‌ها برای حفظ آثار و خاطرات هشت سال دفاع مقدس و انتقال آن‌ها به نسل‌های بعدی هستند. باغ‌های زیبایی که به موزه و محل حفظ و نمایش دادن رشادت و ایثار و از خودگذشتگی مردان و زنانی هستند که با خون خود این نظام را آبیاری و نهالش را به درختی تنومند تبدیل کردند. حالا رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اعلام کرده با افتتاح و به بهره‌برداری رسیدن ۱۰ باغ‌موزه دفاع مقدس که تا پایان امسال صورت خواهد گرفت، تعداد باغ‌موزه‌های کشور به ۲۵ مورد می‌رسد.

در حال حاضر ۱۰ استان کشور مشغول تکمیل باغ موزه دفاع مقدس خود هستند تا بتوانند با به بهره‌برداری رساندن آن‌ها در ماه‌های آینده، به جمع ۱۵ استان دارای باغ موزه بپیوندند. بر همین اساس رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه با بهره‌برداری و افتتاح ۱۰ باغ‌موزه دفاع مقدس تا پایان امسال تعداد این باغ‌موزه‌ها در کشور به ۲۵ موزه خواهد رسید، گفت: «این باغ‌موزه‌های دفاع مقدس مربوط به سمنان، قم، مرکزی، لرستان، ایلام، اردبیل، چهارمحال و بختیاری، آبادان، زنجان، خراسان رضوی و طبس هستند.»

ارائه ۲۰۰ عنوان کتاب

سردار سرتیپ بهمن کارگر با اشاره به کار‌های فرهنگی صورت گرفته در این بنیاد گفت: «یک هزار عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس در سه سطح ملی، منطقه‌ای و استانی در سال گذشته از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به چاپ رسیده است.» وی با اشاره به اقدامات بسیار خوبی که در دو بخش کتاب‌های الکترونیکی و صوتی انجام شده است، افزود: «خوشبختانه کتاب صوتی امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است و با استقبال اقشار مختلف مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان واقع شده است.» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به رونمایی بیش از ۳ هزار عنوان کتاب در کتابخانه دیجیتال باغ‌موزه دفاع مقدس تهران در خردادماه سال‌جاری گفت: «در سال گذشته نیز ۲۰۰ عنوان کتاب در این باغ‌موزه آماده شد.»

کتب صوتی برای بازدید کنندگان نابینا

یکی از کار‌های ویژه در طراحی باغ موزه‌های دفاع مقدس توجه به جانبازان و معلولان و نیاز‌های آن‌ها در بازدید از این نقاط است. در همین رابطه سردار کارگر از آماده‌سازی کتاب خط برای افراد نابینا خبر داد و گفت: «تاکنون در باغ‌موزه‌های موجود در سراسر کشور در مجموع ۵۰۰ عنوان کتاب صوتی تهیه شده است.»
وی با اشاره به اقدامات انجام‌شده مرتبط با راهیان نور نیز گفت: «برنامه‌ریزی برای اعزام کاروان‌ها به مناطق عملیاتی جنگی در غرب و جنوب در کل سال جریان دارد و اعزام کاروان‌های راهیان نور با توجه به شرایط آب و هوایی در فصل گرم به مناطق عملیاتی غرب و شمال غربی و در فصل سرد به مناطق عملیاتی جنوب کشور انجام می‌شود.»

سردار کارگر با اشاره به حضور ۷ میلیون نفر در مناطق عملیاتی دفاع مقدس در سال گذشته اظهار داشت: «۷۰ درصد از این تعداد مربوط به رده‌های سنی ۱۵ تا ۳۰ سال بودند.» ساخت موزه دفاع مقدس با مستندسازی و تصویرسازی از دوران هشت سال جنگ تحمیلی نقش مهمی در غنابخشی افکار جوانان و رفع نیاز فرهنگی جامعه دارد که در استان‌های مختلف و در قالب یک طرح جامع و فرهنگی در حال انجام است. شهدای دوران دفاع مقدس جهاد کردند تا راهشان ادامه یابد و یکی از وظایفی که بر دوش جوانان انقلابی و مدیران امروزی قرار دارد انتقال این روحیه به نسل جوان است، که در همین رابطه و از راهکار‌های ارائه آن به نسل بعد و آشنایی و تبیین راه شهدا برای نسلی که جنگ را از نزدیک لمس نکرده ایجاد مراکز فرهنگی و باغ موزه دفاع مقدس است. به هرحال امروز ۱۵ استان دارای باغ موزه دفاع مقدس هستند و ۱۰ استان هم تا ماه‌های آینده به این جمع می‌پیوندند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار