تعمیر ۵۰۰ واحد مسکونی هدیه جدید فرمانده سپاه به سیل‌زدگان گلستانی
کد خبر: 961210
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00423O
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۷
جاری شدن سیل اسفندماه سال گذشته در گلستان موجب شد تا شهر‌های گنبدکاووس، آق‌قلا، بندر ترکمن و گمیشان و بخش‌هایی از استان که در مسیر رودخانه‌های قره‌سو و گرگان رود قرار داشتند خسارت شدیدی ببینند.
محمدرضا سوری
سرويس ايران جوان آنلاين: جاری شدن سیل اسفندماه سال گذشته در گلستان موجب شد تا شهر‌های گنبدکاووس، آق‌قلا، بندر ترکمن و گمیشان و بخش‌هایی از استان که در مسیر رودخانه‌های قره‌سو و گرگان رود قرار داشتند خسارت شدیدی ببینند. پس از وقوع این حادثه گروه‌های امدادی از ارتش و سپاه برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان در محل حاضر شده و به امداد‌رسانی پرداختند. از آنجا که واحد‌های بسیاری دچار تخریب و یا آسیب شدند لذا ساخت وساز تعمیر آن‌ها به سپاه برخی از استان‌ها از جمله، گلستان وگیلان سپرده شد. روز گذشته بود که فرمانده سپاه نینوای گلستان با اشاره به هدیه فرمانده کل سپاه به سیل‌زدگان از دستور سرلشکر سلامی برای تعمیر ۵۰۰ واحدمسکونی در مناطق سیل‌زده استان اعلام کرد: «تعمیر این واحد‌های مسکونی تا ۵۰ روزآینده به اتمام می‌رسد.» این در حالی بود که برخی از نهاد‌ها و سپاه‌های استان‌ها نیز در این مهم مشارکت داشتند که می‌توان به ساخت ۲۳۰ واحد مسکونی برای مددجویان سیل‌زده گلستانی با مشارکت کمیته امداد و سپاه قدس گیلان اشاره کرد.

طی بارش‌های شدیدی که از اواخر اسفند ماه سال گذشته تا اوایل فرودین ماه سال‌جاری روی داد، برخی از استان‌های کشور از جمله، گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان و کرمانشاه دچار برخی از آسیب‌ها از جمله تخریب خانه‌ها و برخی زیر ساخت‌ها شدند. پس از وقوع این پیشامد بلافاصله گروه‌های مختلفی از جمله ارتش و سپاه در محل حاضر شده و به امداد‌رسانی پرداختند.
در میان استان‌هایی که سپاه برای ساخت وساز واحد‌های آسیب دیده آن برنامه‌ریزی داشت می‌توان به گلستان اشاره کرد.

دستور فرمانده سپاه برای تعمیرات

در کنار واحد‌هایی که براثر سیل گلستان تخریب شده بودند، برخی از خانه‌ها نیز دچار آسیب دیدگی شدند موضوعی که موجب شد تا مرمت آن‌ها در رده بعدی قرار بگیرد. سرانجام روز گذشته بود که فرمانده سپاه نینوای گلستان با اشاره به هدیه فرمانده کل سپاه به سیل‌زدگان از دستور سرلشکر سلامی برای تعمیر ۵۰۰ واحدمسکونی در مناطق سیل‌زده استان اعلام کرد: «تعمیر این واحد‌های مسکونی تا ۵۰ روزآینده به اتمام می‌رسد.» سردار معروفی با اشاره به اتمام تعمیرات ۱۲۶ واحد مسکونی خسارت‌دیده در استان گلستان افزود: «این واحد‌های مسکونی در شهرستان‌های آق‌قلا، بندرترکمن، گمیشان، مراوه‌تپه، گنبدکاووس و مینودشت بازسازی شده است.» این درحالی است که علاوه بر آن، تعمیر ۱۳۷ واحد مسکونی دیگر نیز در دستور کار است و قرار است تا ۲۰ روز آینده تحویل مردم شود. آمار‌ها نشان می‌دهد، تاکنون ساخت ۲۹ واحد مسکونی نیز در شهرستان‌های آق‌قلا، بندرترکمن، گمیشان، گنبدکاووس و مراوه‌تپه آغاز شده و یک هزار و ۵۹۵ واحد مسکونی تعمیری در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر آن ۱۲۴ واحد نقطه‌یابی شده است، ضمن اینکه سپاه استان‌های خراسان‌رضوی، گیلان و خراسان‌جنوبی نیز برای تعمیر و ساخت منازل مسکونی سیل‌زدگان به کمک سپاه استان گلستان آمده‌اند. این اقدامات در حالی است که به گفته سردار معروفی بانک انصار نیز تعمیر ۳۵ مدرسه در شهرستان سیل‌زده آق‌قلا را تقبل کرده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که تمام هزینه‌های ساخت وتعمیرات این واحد‌ها بر عهده سپاه استان‌هایی بوده که در رابطه با اجرای ساخت وتعمیرات اعلام آمادگی کرده‌اند.

ساخت ۲۳۰ واحد مسکونی با مشارکت سپاه قدس

از آنجا که جریان جاری شدن سیل در استان‌های، مازندران، خوزستان، لرستان و کرمانشاه تعداد قابل توجهی از اقشار ضعیف وکم درآمد از جمله مددجویان کمیته امداد دچار آسیب دیدگی شدند لذا این موضوع موجب شد تا مدیران کمیته امداد و سپاه برای ساخت وساز واحد‌های آسیب دیده آن‌ها تمهیدات ویژه‌ای را در نظر بگیرند.
اوایل تیرماه سال‌جاری بود که مدیرکل کمیته امداد استان گلستان اعلام کرد: «ساخت ۲۳۰ واحد مسکونی مددجویان سیل‌زده گلستانی با مشارکت سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان و بانک سپه استان آغاز شده است.»

اسکندر اسکندری افزود: «علاوه براین، تاکنون عملیات اجرایی ساخت ۵۰۰ واحد مسکونی سیل‌زدگان باهدف کاهش آلام و ایجاد سرپناه برای مددجویان خسارت‌دیده از سیل آغاز شده است.» این اظهارات در حالی است که براساس ارزیابی‌های بنیاد مسکن در سیل اخیر ۳۰۴۵ واحد مسکونی مددجویان تحت حمایت کمیته امداد نیازمند تعمیرات و ۲۸۵۰ واحد مسکونی مددجویان گلستانی باید ساخته شود. علاوه بر آن، تکمیل ۱۰۰ درصدی واحد‌های مسکونی مددجویان تحت حمایت این نهاد با کمک‌های بلاعوض کمیته امداد، پرداخت تسهیلات و کمک‌های بلاعوض از سوی بنیاد مسکن، پرداخت مبلغ ۱۵ میلیون تومان کمک بلاعوض به منازل شهری و ۱۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به منازل روستایی مددجویان سیل‌زده گلستانی به منظور تحویل منازل مسکونی ۱۰۰ درصد تکمیل‌شده و با کلید برای سکونت به مددجویان سیل‌زده از جمله اقدامات کمیته امداد است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار