۶۸ هزار مجروح شیمیایی، نقض حقوق بشر نیست؟
کد خبر: 959618
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041di
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶
رئیس قوه قضائیه در نشستی با سفرا و نمایندگان کشور‌های خارجی در ایران:
نشست با سفرا و نمایندگان خارجی مقیم ایران فرصت خوبی برای رئیس قوه قضائیه کشورمان فراهم کرد تا در فضایی آرام به تبیین رویکرد ایران نسبت به حقوق بشر بپردازد و در کنار آن از نقض حقوق بشر توسط دولت‌های دیگر علیه مردم ایران بگوید
سرویس سیاسی جوان آنلاین: نشست با سفرا و نمایندگان خارجی مقیم ایران فرصت خوبی برای رئیس قوه قضائیه کشورمان فراهم کرد تا در فضایی آرام به تبیین رویکرد ایران نسبت به حقوق بشر بپردازد و در کنار آن از نقض حقوق بشر توسط دولت‌های دیگر علیه مردم ایران بگوید؛ از ده‌ها هزار مجروح شیمیایی جنگ هشت ساله صدام علیه مردم ایران که سلاح‌های شیمیایی‌اش را دولت‌های اروپایی در اختیار صدام قرار دادند، از هزاران قربانی ترور‌های کور منافقین در ایران که در همه این سال‌ها مورد حمایت دولت‌های غربی بوده و هستند و از اینکه کسانی که خود بیشترین نقض حقوق بشر را داشته‌اند، حالا مدعی حقوق بشر شده‌اند.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در دیدار سفرا و نمایندگان کشور‌های خارجی به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بر پایه ایمان به ارزش‌های اسلامی و کرامت برپا شده است. از آنجا که کرامت به انسانیت انسان تعلق دارد و فطرت انسانی خلاف این موضوع را برمی‌تابد می‌تواند نقطه خوبی برای تفاهم باشد. جمهوری اسلامی ایران حفظ کرامت انسانی را در مناسبات اجتماعی و سیاسی داخل کشور به عنوان سرلوحه اقدامات خود قرار داده و عرصه بین‌المللی همواره مدافع صلح، عدالت‌گرایی و توجه به حقوق بشر بوده است. رعایت حقوق بشر اسناد و مبنای هر تصمیم و اقدام در جمهوری اسلامی ایران است.

حقوق مردم ایران جز با مقابله با استکبار تأمین نمی‌شد

رئیسی با تبیین این نگاه جامع انقلاب اسلامی به کرامت و حقوق بشر همراه با عدالت‌طلبی، گفت: این حقیقت منجر به درهم شکستن آن سامان فکری و سیاسی شد که دولت و ملت را ملک طلق خود می‌پنداشت و حقوق آنان را به حاشیه می‌برد، اما انقلاب اسلامی حقوق مردم را از حاشیه به متن آورد. این حقوق بنیادین تأمین نمی‌شد مگر اینکه انقلاب با قدرت‌های استکباری که با دولت دست‌نشانده خود حیات مردم ایران را در دست داشتند، مقابله می‌کرد. این اقدامات توجه به آزادی حق تعیین سرنوشت و برابری اجتماعی برای همه ایرانیان بود.

آیین دادرسی ایران یکی از به‌روزترین آیین‌های دادرسی است

رئیس قوه قضائیه افزود: امام خامنه‌ای با ارائه سیاست‌های کلی در حوزه‌های خانواده، جمعیت و سلامت به منظور تحقق گام‌های بزرگی را در راستای صیانت از کرامت اسلامی برداشته است و با جرئت می‌گویم که آیین دادرسی در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران یکی از دقیق‌ترین و به‌روزترین آیین‌های دادرسی است که حقوق متهم و عامه به نحو روشن و وسیع در آن رعایت شده است.

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم‌سالار است، افزود: مردم ایران در سال اول انقلاب اسلامی برای انتخاب مدل نظام سیاسی آزادانه در انتخابات شرکت کردند و بیش از ۹۸ درصد به جمهوری اسلامی رأی دادند و بعد از آن نیز در انتخابات‌های دیگری نمایندگان خود را برای تدوین قانون اساسی انتخاب کردند و در یک رفراندوم به قانون اساسی تدوین شده رأی دادند و همچنین در دو انتخابات دیگر در سال‌های آغازین نمایندگان خود در مجلس و رئیس‌جمهور را انتخاب کردند.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه فصل سوم قانون اساسی تماماً به احصای حقوق مردم و لزوم احترام و پاسداشت آن اختصاص یافته است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران اتخاذ هر تصمیم و انجام هر اقدام در پرتو ملاحظه و رعایت حقوق مردم است و تصمیم‌ها با فشار بیگانگان دچار تغییر و تحول نمی‌شود.

به دلیل گرایش‌های سیاسی ایران محکوم به نقض حقوق بشر می‌شود

وی ادامه داد: با وجود دستاورد‌های ذکر شده برخی کشور‌ها به واسطه گرایش‌های سیاسی تلاش می‌کنند ایران را به نقض حقوق بشر محکوم کنند، این در حالی است که حقوق بشر زمانی نقض شد که صدام حسین با حمایت امریکا به ایران حمله کرد و ۲۴۰ هزار نفر شهید و جمع زیادی مجروح شدند و حدود هزارمیلیارد دلار خسارت بر جای گذاشت.

رئیسی بیان کرد: حقوق شهروندان ایرانی زمانی نقض شد که صدام حسین با حمایت تسلیحاتی کشور‌های غربی حمله شیمیایی کرد و اکنون ۶۸ هزار مجروح شیمیایی داریم. ایران در حالی به بهانه نقض حقوق بشر مورد حمله قرار گرفته که گروهک تروریستی منافقین که دستشان به خون تروریستی خارج شده و آزادانه هر سال در یک کشور اروپایی تجمع می‌کنند. رئیس قوه قضائیه ادامه داد: امروز مردم ایران با نقض هدفمند حقوق خود از سوی امریکا با تروریسم اقتصادی مواجه شده‌اند. تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران به گونه‌ای اعمال شده است که حتی به سازمان جهانی صلیب سرخ اجازه داده نشد برای کمک به آسیب‌دیدگان بلای طبیعی کمک به ایران ارسال شود.

وی تصریح کرد: امریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه اصلی‌ترین ناقضان حقوق بشر در فلسطین و یمن هستند و امروز حقوق ملت فلسطین به طور مستمر نقض می‌شود و طبق آمار‌ها ۷ میلیون نفر فلسطینی آواره شده‌اند و طرح از‌پیش‌شکست‌خورده معامله قرن ناظر بر همین موضوع است. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران معتقد است مردمانی که فلسطین به آن‌ها تعلق دارد باید در یک رفراندوم آزاد دولت خود را تعیین کنند.

عربستان بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر است

رئیس دستگاه قضا رژیم سعودی را بزرگ‌ترین ناقض حقوق بشر خواند و گفت: امروز در عربستان سعودی صف‌های اعدام تشکیل شده است، اما امریکا همچنان از این رژیم حمایت می‌کند و رژیم سعودی با حمایت امریکا وارد جنگ یمن شد، به طوری که طبق آمار‌ها ۶۰ هزار نفر از مردم یمن کشته شدند و عربستان سعودی از سوی نهاد‌های حقوق بشری بار‌ها به عنوان جنایتکار جنگی شناخته شده و ۸۰ هزار کودک یمنی بر اثر گرسنگی جان باختند، اما همچنان از این کشور حمایت می‌شود.

متهمان حقوق بشر مدعی آن شده‌اند

وی با بیان اینکه امریکا هم در نقض حقوق بشر وضعیت بهتری از متحدان در منطقه ندارد، گفت: طبق گزارش‌ها در امریکا نابرابری اجتماعی شدیدی وجود دارد و ۴۴ میلیون نفر از جمعیت این کشور در فقر به سر می‌برند و ۳۲ درصد از جیره غذایی دولت استفاده می‌کنند و ۴۰ درصد ثروت آن کشور در اختیار یک‌درصد از جمعیت است. امروز متهمان حقوق بشر مدعیان آن هستند به طوری که کشور‌هایی در عرصه داخلی و بین‌المللی از متهمان حقوق بشر به معنای واقعی کلمه به شمار می‌روند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه اعمال فشار با ابزار حقوق بشری به کشور‌هایی که متفاوت زندگی می‌کنند، نادرست است، گفت: یکی از معیار‌های اصلی حقوق بشر احترام به اخذ تفاوت در کنار اصلی جهانشمولی است. رئیس قوه قضائیه در پایان با اشاره به ساختار ستاد حقوق بشر در ایران گفت: در آینده نزدیک در جلسه شورای عالی ستاد حقوق بشر که به زودی برگزار می‌شود، راه‌اندازی نهاد ملی حقوق بشر پیگیری خواهد شد.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران: ارزش‌های مکتب اسلام نباید در اسناد حقوق بشر جهان مغفول باشد

محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان نیز طی سخنانی در این نشست اظهار کرد: موضوع اصلی این جلسه آشنایی مدعوین محترم با دیدگاه‌های یکی از باتجربه‌ترین چهره‌های قضایی ایران است که اکنون مسئولیت ریاست قوه قضائیه را بر عهده گرفته است.

لاریجانی بیان داشت: بخش زیادی از موضوع این جلسه به مباحث حقوق بشر مربوط است. بحث حقوق بشر در رابطه با جمهوری اسلامی متأسفانه از ناحیه کشور‌های عمدتاً غربی در این ۴۰سال بد مطرح شده است. نظام جمهوری اسلامی یک نظام جامع سیاسی مدنی بر اساس عقلانیت اسلامی است و این نظام دموکراسی و مردم‌سالاری را در خود نهادینه کرده است و بزرگ‌ترین دموکراسی در غرب آسیا محسوب می‌شود، با این وجود طی چهار دهه گذشته هر سال یک قطعنامه توسط کشور‌های غربی علیه جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.

وی بیان داشت: ما معتقدیم مکتب اسلام مبنای قدرتمندی در رابطه با مسائل حقوق بشری دارد. در کشور ما یک نهاد بسیار عالی به اسم ستاد حقوق بشر متشکل از پنج وزیر کابینه، فرمانده نیروی انتظامی، دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی کشور، رئیس سازمان زندان‌ها، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و افراد مؤثر در مجلس و جمعی از حقوقدانان تشکیل شده است که تشکیل یک چنین نهاد حکومتی در امر حقوق بشر، یک امر بی‌نظیر است، این ستاد از حقوق بشر دفاع می‌کند و کار پیگیری تعهدات ما در عرصه جهانی و تبیین نظرات حقوق بشری جمهوری اسلامی را بر عهده دارد.
دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: میزان گزارش‌هایی که از جانب جمهوری اسلامی در رابطه با موضوعات حقوق بشری به مجامع بین‌المللی صادر شده است، بالغ بر چندین هزار صفحه می‌شود و ما یکی از فعال‌ترین کشور‌ها در رابطه با تعامل حقوق بشری با مجامع بین‌المللی هستیم.

وی اظهار داشت: ما معتقدیم وقتی اسناد حقوق بشر حدود ۷۰ سال پیش توسط متفکران سکولار غربی با تاثیرپذیری از آثار جنگ‌های جهانی تدوین شد، تفکر اسلامی در این اسناد مغفول ماند، به گونه‌ای که در کمیته تألیف اسناد حقوق بشری سازمان ملل از کشور‌های اسلامی تنها یک استاد مسیحی لبنانی حاضر بود. محمدجواد لاریجانی با بیان اینکه ما به نظرات دیگران احترام می‌گذاریم، گفت: در عین حال معتقدیم ارزش‌های مکتب اسلامی نباید در اسناد حقوق بشری جهانی مغفول باشد، ما معتقدیم جهانشمولی امری تحمیلی نیست بلکه تعاملی است. ما در جهان اسلام می‌خواهیم افکار بدیع خود را که نزدیک به ۲ میلیارد از نفوس عالم به این افکار معتقدند در اسناد سازمان ملل بگنجانیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار