واردات کره در ۲ ماهه ۹۸ با ۱۲ ماه ۹۷ برابر است
کد خبر: 958937
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Sj
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۰
واردکنندگان از ممنوعیت واردات کره از خردادماه با ارز ۴۲۰۰ تومانی با خبر بودند
آمار گمرک نشان می‌دهد که واردات کره در دو ماه ابتدای سال‌جاری به دلیل وجود رانت اطلاعاتی برخی واردکنندگان از سال‌های ۹۷ بیشتر است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: آمار گمرک نشان می‌دهد که واردات کره در دو ماه ابتدای سال‌جاری به دلیل وجود رانت اطلاعاتی برخی واردکنندگان از سال‌های ۹۷ بیشتر است، به همین منظور با وجود برداشته شدن ارز واردات کره قیمت این محصول حداقل یک سال نباید در بازار مصرف افزایش یابد.

بر‌اساس جمع‌بندی آمار روزانه گمرک مشخص می‌شود که واردات کره حیوانی در دو ماه ابتدای سال‌جاری به دلیل وجود رانت اطلاعاتی برخی واردکنندگان از ممنوعیت واردات کره از خرداد ماه سال‌جاری افزایش عجیبی داشته است.
در دو ماهه ابتدایی سال‌جاری ۳۵ هزار تن کره حیوانی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد شده است که از میزان واردات کره در ۱۲ ماه سال گذشته نیز بیشتر است، به همین منظور قیمت کره حداقل به مدت یک سال نباید افزایش یابد.

با توجه به اینکه گمرک هنوز آمار جدید ماهانه را منتشر نکرده است، معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران اقدام به جمع‌بندی آمار روزانه گمرک کرده است تا میزان مجموع واردات دو ماهه ابتدایی سال‌جاری مشخص شود.
بنابراین گزارش مقرر شده بود که واردات برخی کالا‌های اساسی، از جمله کره، چای و حبوبات، از نیمه خرداد (۱۳ خرداد ۱۳۹۸) از فهرست اقلام وارداتی مشمول ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی حذف شوند و صنایع لبنی برنامه فروش محصولات خود را با ارز نیمایی (دوبرابر قیمت) داشتند، اما بر‌اساس این حجم از واردات قیمت کره نباید به این زودی‌ها در بازار تغییری کند.

در اواخر فروردین ماه سال‌جاری، بعد از اینکه تخصیص ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی برای واردات گوشت قرمز منتفی شد، طی نامه‌ای از سوی دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت، در اواسط خرداد ماه (۱۳ خرداد ۱۳۹۸)، چند قلم کالای دیگر از جمله کره، چای، حبوبات و کاغذ نیز از فهرست اقلام وارداتی مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف شدند.

طبق این تصمیم، مقرر شد که دریافت مابه‌التفاوت ارزی به ازای هر دلار ۴ هزار و ۸۰۰ تومان از محموله‌های تأمین ارز شده کره، حبوبات، چای و کاغذ که از تاریخ ۱۸ خرداد از گمرکات کشور ترخیص می‌شوند، اجرایی شود و محموله‌های ترخیص شده تا قبل از تاریخ فوق‌الذکر با ارز ۴۲۰۰ تومان مشمول رصد، پایش و عرضه با نرخ مصوب سازمان حمایت بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

از آنجایی که آمار‌های رسمی گمرک برای ماه اردیبهشت تاکنون منتشر نشده است، معاونت بررسی‌های اقتصادی با استناد بر آمار‌های رسمی (برای فروردین ماه) و آمار‌های روزانه گمرک (برای اردیبهشت و خرداد) به بررسی واردات بخشی از این اقلام، از ابتدای سال‌جاری تا ۱۸ خرداد (تاریخ اجرایی شدن حذف ارز ترجیحی برای واردات چهار قلم) پرداخته است.
ارقامی که آمار‌های روزانه گمرک برای واردات این اقلام نشان می‌دهد مربوط به اقلام عمده وارداتی (۱۵ قلم) در هر روز است که مجموع واردات انجام شده برای تعرفه‌های مورد بررسی در این گزارش در بازه زمانی مورد نظر می‌تواند به‌عنوان رقم حداقلی برای واردات آن‌ها در نظر گرفته شود و بدون تردید ارقام قطعی واردات، از مقادیر مزبور، بیشتر است.
برچسب ها: گمرک ، اتاق بازرگانی
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار