کودکم بازی با کاسه و بشقاب را به اسباب‌بازی لاکچری ترجیح می‌دهد
کد خبر: 958620
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Nc
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۹
وسایل بازی کودکان را چگونه انتخاب کنیم؟
مراحل رشد کودک از همان ابتدای دوران کودکی باید جدی گرفته شود وگرنه در مراحل بعدی و در سنین بالاتر کودک دچار اختلال خواهد شد. همبازی شدن با کودک از سوی پدر و مادر یا خواهر و برادر و همسالان، خود بهتر از هر نوع وسیله بازی برای او محسوب می‌شود
سمیرا عموپور
سرویس سبک زندگی جوان آنلاین: مراحل رشد کودک از همان ابتدای دوران کودکی باید جدی گرفته شود وگرنه در مراحل بعدی و در سنین بالاتر کودک دچار اختلال خواهد شد. همبازی شدن با کودک از سوی پدر و مادر یا خواهر و برادر و همسالان، خود بهتر از هر نوع وسیله بازی برای او محسوب می‌شود، چه بسا توأم با وسایل بازی هم باشد. کودکان با محیط اطراف و با وسایل بازی که در اختیار دارند هر کدام شخصیت‌های نهفته در خود را بروز می‌دهند و گاه بی‌اختیار در زندگی شان اجرا می‌کنند.

نوع وسایل بازی کودک باید به گونه‌ای انتخاب شود که با روح و روان او بازی نشود و او به راحتی و با آرامش مطلق به بازی ادامه دهد و حتی اوقات آتی‌اش را درگیر نکند. چون بعضاً دیده شده است اسباب‌بازی‌هایی وجود دارد که باعث اضطراب و ترس کودک می‌شود. اسباب‌بازی و حتی بازی‌ها باید متناسب با سن کودک طراحی شود، در غیر این صورت برای او مضر هستند.

بعضی مواقع والدین به خصوص مادر به دنبال وسایلی هستند که فقط کودکانشان را سرگرم کند تا فرزندشان در گوشه‌ای بدون سر و صدا بنشیند و خودشان به کار و مشغله‌شان برسند، بنابراین والدین حداقل در انتخاب اسباب بازی باید هوشیارانه عمل کنند، چراکه این مهم نقش بسزایی در تمایلات عاطفی و روانی کودک دارد.

یک کودک، مقلد خوبی برای یادگیری هرگونه رفتار اطرافیان خود است. در کوچک‌ترین و ریزترین حرکات و رفتار و گفتار مانند پشه‌ای که بعد از نیش زدن متوجه آن می‌شویم، سریع عمل می‌کند و توجه کامل دارد. حال اگر این‌ها به صورت غیرکلامی باشند، قطعاً تأثیر بیشتری خواهد گذاشت، لذا یکی از مواردی که باید در شکل‌گیری شخصیت کودک به آن توجه داشت، این است که او در معرض یادگیری فزاینده‌ای قرار دارد. پس هر چیزی که در اختیار کودک قرار می‌گیرد، می‌تواند شخصیت او را شکل دهد.

بهترین اسباب بازی برای کودک آن است که اولاً حساسیتی برای او نداشته باشد و اگر در دهان خود قرار داد موجب بیماری، اضطراب و ترسش نشود. اسباب و وسایل بازی باید برای کودک جذاب باشد تا مجدداً در بازی‌های بعدی خود سراغ آن برود. بسیاری از پدر و مادر‌ها فکر می‌کنند اگر وسایل بازی کودک گرانقیمت‌تر باشد برای کودک جذاب‌تر است، در صورتی که کاملاً برعکس است. مادری می‌گفت: کودکش اسباب و وسایل بازی زیادی دارد، اما موقع بازی از وسایل خودش زود خسته می‌شود و سراغ وسایل آشپزخانه می‌رود و با آن‌ها بازی می‌کند. در واقع بازی با کاسه و بشقاب را به اسباب بازی‌های لاکچری ترجیح می‌دهد.

از موارد دیگری که در انتخاب اسباب بازی باید مورد توجه قرار گیرد، این است که اسباب بازی باید به گونه‌ای باشد که ارزش‌های جامعه را تقویت و تحکیم کند. با تولید اسباب بازی‌های جدید، جذاب و متناسب با فرهنگ ایرانی- اسلامی می‌توان با اسباب‌بازی‌هایی که نماد غربی دارند و استحکام عاطفی و روانی کودک را به خطر می‌اندازند، مقابله کرد. حتی می‌توان بازی‌های بومی و محلی را تا حدودی جایگزین بازی‌های فعلی کرد.

اسباب‌بازی‌هایی نظیر اسلحه و وسایل بازی رزمی مانند شمشیر، چاقو و هرگونه آلات و ابزار که حالات کودک را خشن و مهاجم کند، اثر سوء دارد و پرخاشگری و زورگویی را در او نمایان می‌کند. در نتیجه کودک در میان همسالان و حتی با پدر و مادر خود نیز درگیر می‌شود.

وسایل بازی کودک دختر که شامل عروسک‌های باربی که از دنیای غرب وارد محیط اسلامی شده‌اند، می‌تواند باعث تغییر رفتار او شود و گاهی کودک را با پرورش زود هنگام قوای جنسی روبه‌رو و ذهن و روان او را دچار اختلال کند. اینگونه اسباب‌بازی‌ها متأسفانه بر شخصیت روانی کودک لطمه وارد می‌کند و ممکن است نوجوانی و جوانی شخص را تحت تأثیر قرار دهد و او را روان‌پریش کند.

همچنین در بسیاری موارد دیده شده است کودکانی که بیشتر مشغول بازی‌های رایانه‌ای هستند، کمتر در معرض عاطفه و مهر و محبت والدین قرار دارند یا اینکه تمرکز کافی در رفتار و شخصیت خود ندارند، از طرفی به دلیل عقب ماندن نسبت به کودکانی که از بازی‌های فکری و آموزشی سود می‌برند، از بهره هوشی کمتری برخوردار هستند، چون ذهن در طول روز فقط یک مسیر را طی می‌کند و کودک به خلاقیت خود هیچ‌گونه توجهی نمی‌کند.
والدین باید با توجه به سن و توان یادگیری و آموزش‌های لازم که کودک باید از همان ابتدای کودکی در معرض آن قرار گیرد و همچنین فرهنگ جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، انتخاب مناسبی برای اسباب‌بازی کودک خود داشته باشند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار