چه کسی به دهقان شلیک کرد؟
کد خبر: 957961
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041Cz
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۱
به بهانه انتشار اثر تاریخی- پژوهشی «اسرار قتل احمد دهقان»
امید رازی‌
سرويس تاريخ جوان آنلاين: می‌گویند گذشته چراغ راه آینده است، چگونه می‌توان به حوادث و اتفاقاتی که در گذشته روی داده است پی‌برد؟ چگونه می‌توان از پیشرفت و توسعه گذشتگان که باعث رویداد‌های دوران حال شده است آگاه گردید؟ چگونه می‌توان از ظلم، جور و ستم فرمانروایان و حاکمان و پادشاهان تاریخ گذشته جامعه مطلع گردید؟ گفته‌های شفاهی و مکتوبات بهترین مأخذ و منبع برای آگاه گردیدن است و مطبوعات را با اینکه بیش از ۲۰۰‌سال در ایران قدمت ندارند می‌توان برترین و مؤثرترین منبع فهم و آگاهی از نسل‌های گذشته قلمداد کرد. مطبوعات آیینه تمام‌نمای اتفاقات و رخداد‌هایی است که در یک جامعه اتفاق می‌افتد و منعکس‌کننده آن‌ها برای زمان حال و حتی آینده می‌باشد. می‌گویند جامعه‌ای که مطبوعات ندارد یا مطبوعات آن در حال سکون، سکوت و خفقان قرار دارد مانند ساختمانی می‌ماند که فاقد چراغ و وسایل روشنایی می‌باشد و این چنین جامعه‌ای نمی‌تواند باعث آگاهی و درک مسائل فرهنگی، اجتماعی، تاریخی، سیاسی و اقتصادی و... مردم آن خطّه گردد. نباید فراموش کرد که این مطبوعات هستند که افشا‌کننده فسادها، ظلم‌ها و تباهی‌ها در یک جامعه می‌باشند و دست کارگزاران خطاکار و ستمگر و اجحاف‌کننده به حقوق مردم را رو می‌کنند.

مگر حادثه واترگیت در امریکا را که منجر به استعفای ریچاد نیکسون رئیس‌جمهور امریکا شد روزنامه واشنگتن‌پست افشا ننمود و باعث آن رسوایی بزرگ در جامعه توسعه‌یافته امریکا نشد که شاید تاکنون مردم امریکا و دولتمردان آن تاوان این رویداد را پس می‌دهند و مگر روزنامه‌های عراقی در چند سال پیش جنایاتی را که در زندان ابوغریب اتفاق افتاد افشا ننمودند و آنچنان دولت عراق و امریکا را در مورد بازداشتگاه به چالش کشیدند که باعث رسوایی امریکا و دولت وقت عراق گردید؟ می‌گویند مطبوعات رکن چهارم دموکراسی بعد از قوای مقننه، مجریه، قضائیه در یک جامعه می‌باشند و در جامعه ما نیز از بدو پیدایش، کم‌وبیش چنین نقشی را ایفا نموده‌اند. اینک سخن درباره قتل یکی از مطبوعاتی‌هایی است که به مرگی فجیع کشته شد.

مجله تهران مصور به صاحب امتیازی «ع. نعمت» در تهران تأسیس و در سال ۱۳۰۸ شمسی منتشر شده است. طهران مصور معمولاً در ۱۶ صفحه به قطع وزیری بزرگ، هفته‌ای یکبار، روز‌های شنبه طبع و شماره دوم سال اول آن در تاریخ شنبه ۲۳ آذرماه ۱۳۰۸ شمسی منتشر شده است. محل اداره مجله: تهران‌ـ کوچه حاجی باقر صراف. قسمت اشتراک آن داخله سالانه ۲۵ قِران شش ماهه ۱۳ قِران و خارجه سه‌دلار و دو دلار. تک شماره ۱۰‌شاهی. قیمت اعلانات به غیر از صفحه اول سطری سه قِران است. شعار مجله که روی جلد آن چاپ شده تصویر خرابه‌های طاق کسری و در بالای آن اسم روزنامه (تهران مصور) و در طرف راست کلمه «تأسیس» و در طرف چپ سال تأسیس «۱۳۰۸» طبع گردیده. مندرجات مجله عبارت است از: مقالات مختلف اجتماعی و تاریخی و فکاهی و اخبار داخله و پاورقی مجله رمان (اسرار لاله‌زار) است. در شماره دوم سال اول مقاله به قلم سعید نفیسی و نیز مقاله به قلم حبیب‌الله صحیحی به عنوان (هفته نسوان) درج است. مجله تهران مصور از حیث طبع و کاغذ زیبا و مرغوب نیست ولی از حیث مندرجات مجله مفید و سودمندی است. تهران مصور به وضع مذکور مدتی منتشر می‌شد و بعداً تعطیل گردیده و مجدداً پس از وقایع شهریور ۱۳۲۰ به مدیریت احمد دهقان به وضع مطلوبی منتشر شده است. تهران مصور هنگامی که به مدیریت احمد دهقان منتشر می‌شد یکی از بهترین مجلات هفتگی تهران بود و از لحاظ مبارزه‌های شدیدی که مدیر آن با توده‌ای‌ها می‌کرد آن را در صف اول روزنامه‌های مبارز قرار داده بود. مقالات و داستان‌های تاریخی و اخبار زره‌بینی طهران مصور قابل استفاده برای عموم بود به قسمی که تیراژ مجله به چند هزار می‌رسید. این وضع تا موقعی که احمد دهقان به قتل رسید ادامه داشت و پس از آن هم به مدیریت عبدالله والا - که قبلاً مدیریت داخلی مجله را داشت- باز منتشر می‌شد. اثری که از آن سخن می‌رود، به موضوع مرگ دهقان پرداخته است. امید آنکه مقبول افتد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار