سامانه پدافند هوایی پیشرفته «۱۵خرداد» عملیاتی شد
کد خبر: 957801
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0041AP
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴
با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح
سامانه پدافند هوایی «۱۵خرداد» ساخت متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی رونمایی و تحویل این نیرو شد.
مهدی پورصفا
سرويس سياسی جوان آنلاين: سامانه پدافند هوایی «۱۵خرداد» ساخت متخصصان و دانشمندان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با حضور امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و امیر سرتیپ علیرضا صباحی‌فرد فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی رونمایی و تحویل این نیرو شد.

یکی از مهم‌ترین ابزار‌های هر سیستم دفاعی نظام پدافندی علیه حملات هوایی است. این مسئله زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که بدانیم نقطه ثقل نبرد‌ها در جنگ‌های قرن ۲۱ هواپایه است. از این مهم‌تر قدرت‌های نظامی در دنیا سرمایه‌گذاری فراوانی را در حوزه پدافند هوایی انجام داده‌اند که نمونه آن ایجاد یک سامانه جهانی برای مقابله با موشک‌های بالستیک از سوی امریکاست که قرار است کل دنیا را مورد پشتیبانی قرار دهد.

در این میان ایران هم تلاش‌های گسترده‌ای را برای تقویت سامانه‌های پدافندی آغاز کرده که نمونه آن تجهیز سامانه پدافندی کشورمان به موشک‌های اس- ۳۰۰ بود. در کنار تلاش‌های گسترده هم ساخت سامانه‌های بومی آغاز شده که برخی از نتایج آن در حال به بار نشستن است.
روز گذشته نیز طی مراسمی با حضور وزیر دفاع اولین آتشبار از سامانه دفاع هوایی ۱۵ خرداد به خدمت سامانه پدافند هوایی کشور درآمد تا مانع محکمی در مقابل هر گونه فشار و تهاجم علیه کشورمان باشد.

سمت و سوی نبرد‌های امروزی به سمت تهدیدات موشکی و هوایی رفته است

امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در این مراسم اظهار داشت: فرزندان غیور ملت ایران در وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح با اتکال به ذات اقدس الهی و تحت زعامت مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فرمانده معظم کل قوا و با حمایت‌های بی‌دریغ دولت خدمتگزار و ملت سرافراز ایران موفق شدند دستاورد جدید و ارزشمندی در حوزه پدافند هوایی به نام «۱۵ خرداد» را به ملت شریف و نیرو‌های مسلح مقتدر جمهوری اسلامی ایران تقدیم کنند.

وی افزود: پیرو تشکیل نیروی پدافند هوایی به عنوان نیروی چهارم ارتش جمهوری اسلامی ایران و تشکیل قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا (ص) با مسئولیت فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران با حکم مبارک فرمانده معظم کل قوا به منظور انجام دقیق‌تر مأموریت‌های کلان و خطیر پدافندی نظام مقدس جمهوری اسلامی در سطح راهبردی، وزارت دفاع بر خود فرض می‌داند همان طور که فرمانده معظم کل قوا (مدظله العالی) پدافند هوایی را اولویت اول نیرو‌های مسلح برشمردند، با تولید و ساخت پیشرفته‌ترین تجهیزات پدافندی متناسب با نیاز کشور و نوع تهدیدات پیش رو پدافند هوایی را با هدف ارتقای امنیت و صیانت از آسمان جمهوری اسلامی ایران تأمین و پشتیبانی نماید.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به حکم عقل و منطق روز به روز بر توان دفاعی برای تأمین امنیت ملی و دفاع از منافع ملی خود می‌افزاید و در این مسیر از کسی اجازه نمی‌گیرد، گفت: از آنجا که مأموریت نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بسیار حساس بوده و به تعبیری در خط مقدم مقابله با دشمنان ایران محسوب می‌شود، سامانه سلاح پدافند هوایی «۱۵خرداد» که نماد خودباوری، خوداتکایی و دسترنج متخصصان داخلی کشورمان است به عنوان یک دستاورد مهم دفاعی و پیشرفته متناسب با فناوری روز دنیا تحویل نیروی پدافند هوایی می‌شود.

وزیر دفاع با اشاره به حضور پایگاه‌های متعدد نیرو‌های فرامنطقه‌ای مستقر در کشور‌های اطراف ما اظهار کرد: با بررسی تحولات اخیری که پیرامون کشور عزیزمان رخ داده و البته اتفاقاتی که به واسطه ایجاد داعش در سوریه و عراق شکل گرفته است، می‌بینیم که سمت و سوی نبرد‌های امروزی متفاوت از گذشته و به سمت تهدیدات موشکی و هوایی رفته است، به همین دلیل تنها راهکار مقابله با تهدیدات هوایی و موشکی به طور قطع در اختیار داشتن یک پدافند هوایی پیشرفته، به‌روز، مجهز و کارآمد است و در این راستا با وجود تحریم‌های شکننده در حوزه‌های دفاعی و نظامی ملت ما شاهدند هیچ سدی جلودار عزم و اراده فرزندان برومند ایران اسلامی در حوزه پشتیبانی از نیرو‌های مسلح نبوده و نخواهد بود.

امکان هدف قرار دادن ۶ هدف با سامانه «۱۵ خرداد»

وزیر دفاع با تشریح پروژه سامانه پدافند هوایی شهدای سوباشی با نام سامانه پیشرفته پدافند هوایی «۱۵خرداد» که به همت متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است، گفت: در شبکه جامع پدافند هوایی کشور لازم است گستره‌ای از سامانه‌های پدافند هوایی با برد‌های مختلف از چندکیلومتر تا چند صد کیلومتر به کارگرفته شوند و بر این اساس این سامانه می‌تواند اهدافی نظیر جنگنده و پهپاد‌های مهاجم را در برد ۱۵۰کیلومتر شناسایی و تا برد ۱۲۰کیلومتر ردگیری نماید و توانایی شناسایی اهداف پنهان‌کار در برد ۸۵کیلومتر و درگیری و انهدام آن‌ها را در برد ۴۵کیلومتری دارد.

امیر سرتیپ حاتمی ویژگی برجسته دیگر این سامانه را هدف‌گیری آن عنوان کرد و افزود: سامانه پدافند هوایی «۱۵خرداد» قادر است شش هدف را همزمان شناسایی و ردگیری کند و علیه شش هدف عملیات شلیک و انهدام را انجام دهد. از دیگر ویژگی‌های بارز این سامانه قابلیت تحرک‌پذیری آن است به گونه‌ای که زمان حاضر به جنگ و عملیاتی شدن آن کمتر از پنج دقیقه است.

وزیر دفاع توسعه سامانه پدافند هوایی نیرو‌های مسلح را از ضرورت‌های دفاعی هر کشوری دانست و افزود: با وجود تحریم و در اختیار قرار ندادن این گونه سامانه سلاح‌ها از طرف کشور‌های دیگر، بومی‌سازی این سامانه از طریق طراحی و توسعه در داخل کشور مورد توجه ویژه قرار گرفته است تا بتوان پوشش دفاعی مناسبی را در مقابل تهدید‌های مختلف هوایی با قابلیت عملیاتی بالا جهت مقابله با سلاح‌های استراتژیک دشمن از جمله هواپیما‌های جنگنده، بمب‌افکن‌های رادارگریز، موشک‌های بالستیک، موشک‌های کروز و انواع پهپاد‌ها ایجاد نمود. در این میان نقش سامانه‌های برد بلند و متوسط کشور در بازدارندگی از تهاجم دشمنان و تهدید اهداف هوایی برای محافظت از تأسیسات حیاتی و شهر‌های بزرگ بسیار حائز اهمیت است.
امیر سرتیپ حاتمی در تشریح سایر ویژگی‌های این سامانه پیشرفته افزود: این سیستم مجهز به رادار آرایه فازی با امکان درگیری همزمان با چند هدف و سکو‌های پرتاب مستقل است که در آن از موشک صیاد ۳ استفاده شده است.

وی امکان درگیری مؤثر با اهداف هوایی با قابلیت‌های آفندی بالا مانند هواپیما‌های شناسایی، بمب‌افکن‌ها و جنگنده‌های تاکتیکی را از دیگر قابلیت‌های این سامانه برشمرد.
امیر سرتیپ حاتمی افزود: این سامانه در صورت وجود اهداف کروز در ناحیه کشندگی سامانه سلاح، قابلیت انهدام اهداف مذکور را دارد.

وی قابلیت کارایی بالا در سطوح کنترل و هدایت عملیات، قدرت تحرک‌پذیری بالا و زمان عکس‌العمل کوتاه را از ویژگی‌های دیگر سامانه ۱۵خرداد عنوان کرد و گفت: این سامانه در برد عملیاتی بالا و ناحیه کشندگی گسترده با اهدافی که در محدوده ارتفاع ۱۵۰ کیلومتر تا ۲۷کیلومتر و در برد هفت کیلومتر تا ۷۵کیلومتر قرار دارند، می‌تواند درگیر شود.

وزیر دفاع خاطرنشان کرد: ما امروزه در حوزه ساخت فناوری‌ها، تجهیزات و سامانه‌های پدافند هوایی به سطحی از رشد، بالندگی و توسعه رسیده‌ایم که نیرو‌های مسلح ما در مقابل هرگونه تهدیدات هوایی و موشکی بدون نیاز به کمک سایر کشور‌ها می‌توانند از حدود و ثغور ایران اسلامی حفاظت و حراست نمایند. وزیر دفاع در پایان با تبریک این موفقیت بزرگ به محضر فرماندهی معظم کل قوا، ملت شریف ایران و نیرو‌های مسلح از تلاش‌ها و مجاهدت‌های دانشمندان، متخصصان و مدیران سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع که در بخش‌های مختلف با تولیدات ارزشمند خود قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را به اوج رسانده‌اند، تشکر و قدردانی کرد.

صحبت‌های «هوک» ارزش پاسخگویی ندارد

امیر سرتیپ امیرحاتمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه پاسخی به اظهارات نماینده ویژه امریکا در امور ایران دارید که گفته بود پرتاب‌های موشکی ایران فتوشاپ و فریبکارانه است؟ افزود: ارزش پاسخگویی ندارد، اینکه مردم دنیا تحقیر و با آن‌ها اینگونه برخورد شود در شأن افراد احمقی مانند همین فردی است که نام بردید.

وی گفت: شما می‌توانید از همین سامانه امروز و فیلم آزمایش آن استفاده کنید و پاسخی دندان‌شکن بدهید.
وزیر دفاع گفت: فیلم‌های زیادی داریم که اگر مورد نیاز و درخواست مردم شریف خودمان بود اطلاعات بیشتری را در اختیارشان می‌گذاریم، اما در کل بعید می‌دانم کسی پیدا شود چنین اظهارنظر‌ها و حرف‌های بی‌پایه و ضعیف را بپذیرد و ضرورتی هم ندارد به آن بپردازیم.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار