نمایش «نامه سرگشاده» برای بالابردن دوباره تعرفه‌های پزشکی!
کد خبر: 956282
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040lu
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۱
وزیر بهداشت جامعه پزشکی را به تمکین از تعرفه‌های اعلامی تشویق می‌کند، مشاورش برای گرانی چندباره سلامت به معاون اول رئیس‌جمهور نامه می‌نویسد.
زهرا چیذری
سرویس جامعه جوان آنلاین: هیچ گاه پزشکان از میزان رشد تعرفه‌های درمان راضی نبوده‌اند؛ حتی در زمان اجرای گام سوم طرح تحول سلامت رشد ۱۲۰ تا ۳۰۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی، باز هم همه گروه‌های پزشک را راضی نکرد، اما با تمام این‌ها امسال انگار ماجرا فرق می‌کند. سال ۹۸ به عنوان نخستین سالی که رشد مزد درمان پیش از آغاز سال جدید نهایی و از ابتدای سال کاری ابلاغ شد که با بیشترین اعتراضات تعرفه‌ای پزشکان همراه بود. حالا کار به جایی رسیده که سیدمحمود طباطبایی، مشاور سلامت وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور خواستار تجدیدنظر جدی در تعرفه‌های درمانی سال جاری شده است آن هم در شرایطی که وزیر و معاونانش پزشکان را به تمکین فرامی‌خواندند!

بعد از اجرای گام سوم طرح تحول سلامت و اصلاح کتاب ارزش‌گذاری نسبی تعرفه‌های درمان چند سالی می‌شود میزان افزایش تعرفه‌های پزشکی به یکی از داغ‌ترین مباحث حوزه سلامت تبدیل می‌شود. یک سوی این ماجرا کارشناسانی هستند که معتقدند، افزایش تعرفه‌های پزشکی به دنبال افزایش چندین برابری آن در طرح تحول سلامت منطقی نیست و حتی در برخی موارد نیازمند تعدیل تعرفه‌ها هستند. گروه دیگر معتقد به افزایش تعرفه‌ها متناسب با افزایش همه قیمت‌ها و تورم هستند و طی سال‌های اخیر همیشه گروه دوم بوده‌اند که کارشان پیش‌رفته است، اما با وجود این در یکی دو سال گذشته، جامعه پزشکی به هیچ عنوان به میزان افزایش مزد درمان قانع نبوده است. سال گذشته کار به جایی رسید که زمزمه‌های افزایش دوباره تعرفه‌ها از سوی وزارت بهداشت و با مسئولیت سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی رسانه‌ای شد، اما ماجرا مسکوت ماند. امسال پیگیری‌های پزشکان جدی‌تر از قبل شده است. تدارک شکایت به دیوان عدالت اداری برای طرح نارضایتی از میزان رشد تعرفه‌های درمان مدت‌هاست از سوی انجمن‌ها و گروه‌های مختلف پزشکی پیگیری می‌شود و نسخه‌های دادنامه شکایت تعرفه‌ای در فضای مجازی و کانال‌های مربوط به پزشکان دست به دست می‌چرخد، اما ماجرا به همین اقدامات محدود نشده و این بار مشاور سلامت وزارت بهداشت دست به قلم شده و خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور در نامه‌ای سرگشاده خواستار تجدید نظر جدی تعرفه‌ای شده است.

دستمزد کارگران هم متناسب با تورم نیست

پیش از این نیز گلایه‌های تعرفه‌ای پزشکان از طریق نظام پزشکی به گوش وزارت بهداشتی‌ها رسیده بود. سازمان صنفی نظام پزشکی در برابر رشد ۱۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی در بخش دولتی و رشد ۱۳ درصدی آن در بخش خصوصی معتقد است، این میزان رشد پیامدهایی، چون رواج پدیده زیرمیزی، کاهش کیفیت ارائه خدمات، ورشکستگی مراکز درمانی و تعدیل نیرو را خواهد داشت. به همین دلیل هم طی روز‌های آغازین سال ۹۸ روزی نبود که شکوائیه‌ای تهدیدآمیز از سوی نظام پزشکی یکی از شهرستان‌ها رسانه‌ای نشود. با وجود این سعید نمکی، وزیر بهداشت از پزشکان خواست تا به افزایش تعرفه‌ها تمکین کنند و تأکید کرد «با متخلفان تعرفه‌ای برخورد می‌شود.»
قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، در واکنش به گلایه‌های تعرفه‌ای جامعه پزشکی گفت: «مگر دستمزد همه مردم متناسب با تورم بالا رفته است. در شرایط کنونی، فاصله اثرات تورم روی حقوق و دستمزد، کارمند و کارگر بیشتر بوده است.» حالا از بدنه خود وزارت بهداشت نامه‌ای سرگشاده برای تجدیدنظر تعرفه‌ای منتشر شده است؛ نامه‌ای که شاید بیش از هر چیز مصرف رسانه‌ای و برد تبلیغاتی داشته باشد.

بازگشت بخش درمان لاکچری و دریافت هزینه استهلاک

در این نامه آمده است: «از آنجایی که در حال حاضر تعرفه‌های خدمات درمانی ابلاغی با عنایت به رشد هزینه‌های حقوق و دستمزد و مواد و وسایل مصرفی و سایر هزینه‌های تسهیلات و اقلامی که مراکز درمانی، به خصوص برای تولید محصول سلامتی به آن نیاز دارند به هیچ‌وجه جوابگوی هزینه‌های جاری نبوده و چنانچه وضع به این منوال ادامه یابد در ماه‌های آتی شاهد تعطیلی تعداد زیادی از مراکز درمانی خصوصی خواهیم بود، بنابراین تجدیدنظر جدی در تعرفه‌های درمانی در ابعاد مختلف مورد درخواست است.»

برگشت روند سابق درخصوص پرداخت هزینه‌های متفرقه و وسایل یک‌بار مصرف و همچنین موافقت با تداوم استمرار خدمات در حوزه بخش‌های VIP در بیمارستان‌های خصوصی، همانند بخش دولتی به منظور تأمین بخشی از هزینه‌ها از سوی اقشار توانمند که در سال ۹۷ تعطیل شده بود، از دیگر مواردی است که در این نامه لحاظ شده است.
علاوه بر این تأکید شده با عنایت به استهلاک تجهیزات گرانقیمت پزشکی که قیمت برخی از آن‌ها نسبت به سال گذشته بالغ بر ۳۰۰ درصد افزایش داشته هزینه این استهلاک نیز از بیماران دریافت شود.

۳ /۰ درصد از پزشکان ۳۵ درصد نسخه‌ها را می‌پیچند!

تلاش‌های پزشکان برای افزایش بیشتر درآمدهایشان در حالی است که اسناد و مدارک گوناگون اثبات می‌کند درآمد‌های اغلب گروه‌های این قشر همین حالا هم به اندازه کافی بالا هست و با سطح کلی جامعه فاصله زیادی دارد. این در حالی است که درصد بالایی از این قشر حتی مالیاتشان را هم نمی‌پردازند.

علیرضا عبدالله‌زاده، دانش آموخته سیاستگذاری عمومی از دانشگاه هاروارد با اشاره به بررسی‌هایی که در سال ۹۵ روی نسخ بیمه سلامت انجام شده، می‌گوید: «در طرح بیمه سلامت ۲۶۰ پزشک ۵۸۵ میلیارد نسخه نوشته‌اند، یعنی ۳ /۰ درصد از پزشکان ۳۵ درصد از نسخه‌های این بیمه را نوشته‌اند. وی با طرح این پرسش که به نظرتان همین پزشکان مالیاتشان را داده‌اند، می‌گوید: «به نظرم آن‌ها مالیاتشان را نپرداخته‌اند.» از نگاه وی می‌توان با تدابیری از جمله کنترل تراکنش‌ها و دارایی‌های پزشکان مالیات آن‌ها را محاسبه کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار