طوفان در نماد‌های کوچک بازار سرمایه
کد خبر: 956274
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040lm
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۱
در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران شاخص کل با رشد ۷۶ واحدی به محدوده ۲۱۵ هزار و ۱۶۸ رسید، رشد شاخص بیش از هر چیز تحت تاثیر برخی گروه‌های بنیادی نظیر پالایشی و پتروشیمی روی داد.
هادی غلامحسینی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: در جریان معاملات روز گذشته بورس تهران شاخص کل با رشد ۷۶ واحدی به محدوده ۲۱۵ هزار و ۱۶۸ رسید، رشد شاخص بیش از هر چیز تحت تاثیر برخی گروه‌های بنیادی نظیر پالایشی و پتروشیمی روی داد.
به گزارش «جوان»، حجم معاملات روزگذشته بورس تهران ۲ میلیارد و ۸۹۳ میلیون سهم و ارزش معاملات نیز هزار و ۸۳۷ میلیارد تومان بود که از این میان ۸۱۰ میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است. در این میان ارزش کل بازار نیز به بیش از ۸۴۰ هزار میلیاردتومان رسید. معاملات بورس تهران در اخرین روز هفته در حالی پایان یافت که نماد‌های خودرو با مجموع ارزش معاملات ۵/ ۸۱ میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند که بیشترین بهای معاملات در میان آن‌ها با ۲۴ میلیارد و ۶۰۰ تومان به نماد «وتجارت» اختصاص داشت.

بیشترین ارزش معاملات متوجه گروه‌های بانک و خودرو بود. در عین حال شاخص این گروه‌ها تغییراتی کمتر از یک درصد را به ثبت رسانده که نشان از رویکرد متفاوت معامله‌گران به نماد‌های مختلف این گروه‌ها دارد.
اکثر نماد‌های مطرح این دو گروه کار خود را با رشد قیمت آغاز کردند، اما در نیمه دوم معاملات به محدوده منفی خزیده‌اند یا دامنه رشد قیمت آن‌ها کاملاً محدود شده است.
ضعف معاملات نماد‌های سنگین وزن به رغم برخورداری از بنیادی مناسب موجب شده تا بطور مجدد نماد‌های کوچک‌تر بازارسرمایه مورد توجه قرار بگیرند، هر چند که گاهی پشت سر افزایش قیمت‌های نماد‌های کوچک حرف و حدیث زیاد است.

اگر چه میانگین بازدهی ماهانه بورس تهران در حدود ۵ درصد بود، اما سرمایه‌گذارانی که استراتژی‌های کوتاه مدت را برای سرمایه گذاری برگزیده‌اند، پیوسته تلاش می‌کنند تا از طریق سرمایه گذاری در سهم‌ها یا گروه‌هایی خاص بازدهی‌های بیشتری را بدست آورند بطور نمونه روز گذشته نماد‌هایی از گروه‌هایی، چون سیمانی، ساختمانی و قندی‌ها با افزایش قیمت و صف خرید رو به رو شدند.
همانطور که گفته شد در میان گروه‌هایی که روند یکدست و سبزپوش را طی این جلسه طی کردند بار دیگر باید به گروه‌های سیمان و قندوشکر اشاره کرد. اکثر نماد‌های این گروه‌ها امروز را سبزپوش سپری کردند و صف‌های خرید در این‌گروه‌ها متعدد بود.

به‌طور نمونه ارزش معاملات سهام سیمان تهران روز گذشته نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان رسید، گفتنی است که درترکیب سهامداران عمده این سهم سیمان تهران و گروه مالی بانک مسکن و شرکت گروه توسعه مالی مهرآیندگان، شرکت سرمایه گذاری ملی ایران و... دیده می‌شوندطی این روزسهام شرکت‌هایی، چون سیمان فارس و خوزستان، سیمان شرق، سیمان کرمان، سیمان دورود، سیمان سپاهان، سیمان کردستان نیز در پیک قیمت معامله شدند.

نگاهی به فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز گذشته را با افزایشی ۲۷ واحدی به اتمام رساند. این شاخص بیشترین تأثیر مثبت را از نماد‌های «مارون»، «دماوند» و «هرمز» پذیرفت.
در این روز نماد‌هایی نظیر «ذوب»، «زاگرس» و «کرمان» بر روی این شاخص اثر منفی گذاشتند. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و ۲۳۲ میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به ۴۱۳ میلیارد تومان می‌رسد. ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به هزار و ۶۶ میلیارد تومان رسیده است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار