سهم نیم درصدی آب‌بها در سبد خانوار
کد خبر: 955629
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040bN
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
بر اساس آمار سازمان برنامه و بودجه کشور، سهم آب‌بها در سبد خانوار کم‌تر از نیم درصد است و در نتیجه شهروندان برای استفاده از تجهیزات کم‌مصرف ترغیب نمی‌شوند و منابع مالی انجام پروژه‌های مدیریت مصرف آب هم تأمین نخواهد شد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: بر اساس آمار سازمان برنامه و بودجه کشور، سهم آب‌بها در سبد خانوار کم‌تر از نیم درصد است و در نتیجه شهروندان برای استفاده از تجهیزات کم‌مصرف ترغیب نمی‌شوند و منابع مالی انجام پروژه‌های مدیریت مصرف آب هم تأمین نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، قیمت‌ها در دولت دهم تثبیت و در دولت یازدهم نیز هر چند اندک افزایش پیدا کرد، اما به اعتقاد برخی کارشناسان، از آنچه قانون پیش‌بینی کرده، بسیار کمتر بود و نتیجه این شد که با وجود قیمت تمام شده معادل ۱۲۰ تومان، برق ۶۶ تومان و در آب با وجود قیمت تمام شده هزار تومان، این کالا ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان عرضه شود، یعنی تنها ۵۰ درصد از هزینه‌ها توسط وزارت نیرو دریافت می‌شود.

این در شرایطی است که میزان افزایش هزینه‌های آب و برق بسیار کم‌تر از متوسط نرخ تورم این سال‌ها بوده، یعنی آهنگ افزایش قیمت در سایر کالا‌ها و خدمات بسیار بالاتر از افزایش قیمت در آب و برق بوده است، در دولت فعلی نیز، در اردیبهشت‌ماه سال گذشته، تعرفه آب و برق ۷ درصد افزایش یافت، اما به گفته تحلیلگران، این رقم نیز نتوانسته فاصله قیمت تمام شده و آنچه از مشترکان اخذ می‌شود را پر کند.

از سوی دیگر همچنین مصوبه دولت درباره «افزایش بهای آب و برق از ابتدای اردیبهشت سال ۱۳۹۸» ابلاغ شده که بر اساس آن قرار شد بهای آب شرب و برق از ابتدای اردیبهشت سال‌جاری سالانه به میزان ۷ درصد افزایش یابد.

با تمام این اوصاف، کارشناسان بر این عقیده‌اند که واقعی‌شدن تعرفه‌های آب در کاهش مصرف سرانه آب بسیار مهم است. بر‌اساس آمار سازمان برنامه کشور سهم آب‌بها در سبد خانوار کم‌تر از نیم‌درصد است، در نتیجه شهروندان برای استفاده از تجهیزات کم‌مصرف ترغیب نمی‌شوند و منابع مالی انجام پروژه‌های مدیریت مصرف آب تأمین نمی‌شود.
در‌این‌باره، مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران با بیان اینکه سرانه مصرف آب در حوزه شهر‌های جنوب شرقی استان تهران، کمتر از ۲۰۰ لیتر در شبانه‌روز است، اظهار کرد: در حالی که طبق استانداردی که از سوی شرکت مهندسی آبفای کشور اعلام شده، سرانه مصرف خانگی ۱۸۰ لیتر در شبانه‌روز و در مصوبه هیئت وزیران برای شرایط خشک و تغییر اقلیم در شهر‌های بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۵ لیتر در شبانه‌روز در نظر گرفته شده است.

علیرضا کارگری با تأکید بر اینکه با این شرایط باید به سمت اصلاح مصرف به سوی الگوی استاندارد برویم، گفت: باید عدد کم‌تر از ۲۰۰ لیتر را به ۱۵۰ لیتر در شبانه‌روز و در مرحله بعدی به ۱۰۵ لیتر در شبانه‌روز برسانیم.
از سوی دیگر بنا بر اعلام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، در مناطقی که در حاشیه حوزه خدمات شهری هستند، انشعاب‌های غیرمجاز مدیریت شده و انشعاب‌های غیرمجازی که در خارج از محدوده پوشش شرکت و در حوزه خطوط آب خام بوده‌اند با هماهنگی با فرمانداری‌ها و دادگستری جمع‌آوری شده است.
همچنین در سال گذشته ۳ هزار و ۶۰۰ رشته انشعاب غیرمجاز شناسایی شده که تنها در ۱۰۰ مورد آن نیاز شد از ظرفیت‌های قانونی استفاده شود و ۳ هزار و ۵۰۰ مورد با استفاده از ظرفیت‌های محلی حل و به انشعاب‌های مجاز بدل شدند.

بر این اساس با توجه به اینکه در شرایط موجود ۴۰ درصد از هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه توزیع آب در آبفای جنوب شرقی استان تهران به اصلاح نیاز دارد، به گفته مدیرعامل آبفای جنوب شرقی استان تهران، بازسازی شبکه‌های توزیع آب، نه‌تن‌ها پاشنه آشیل شهر‌های جنوب شرقی استان تهران است، بلکه در بسیاری از شهر‌های کشور وضعیت همین‌گونه است.
در ایران بیش‌ترین لوله‌هایی که در شبکه‌های توزیع آب شهری استفاده می‌شود از جنس پلی‌اتیلن و میانگین عمر آن‌ها در تأسیسات ۲۰ سال است که برای حفظ شرایط موجود شبکه‌های توزیع آب، باید سالانه حدود ۵ درصد از آن‌ها اصلاح شود که به گفته مسئولان مربوطه، با توجه به پایین بودن قیمت آب‌بها برای این کار محدودیت منابع مالی وجود دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار