شهیدی که نامش رمز شکست امریکایی‌هاست
کد خبر: 955442
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040YM
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۶
والفجر ۸ آوردگاهی بود که نادر مهدوی و گروهش در آن خوش درخشیدند و در ردگیری ناو‌ها و ناوچه‌های عراقی در خور عبدالله نقش مؤثری ایفا کردند. کمی بعد هم شهید مهدوی در عملیات کربلای ۳ حماسه دیگری آفرید و نقش مؤثر و مبتکرانه‌ای در فتح اسکله و پایانه نفتی الامیه عراق ایفا کرد
غلامحسین بهبودی
سرویس ایثار و مقاومت جوان آنلاین: نادر مهدوی نامی است که این روز‌ها و با بالا رفتن هیاهوی امریکایی‌ها در خلیج‌فارس، دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است و تکرار می‌شود. مهدوی کسی بود که هیمنه امریکایی‌ها را در خلیج فارس با انهدام نفتکش غول‌پیکر بریجتون فرو ریخت و عاقبت نیز در یک رویارویی جانانه، اما نابرابر با بالگرد‌های امریکایی به شهادت رسید. نام شهید مهدوی اسم رمز شکستی است که انگار امریکایی‌ها دوست دارند دوباره تجربه‌اش کنند. با هم به مرور زندگی این پهلوان ایرانی می‌پردازیم.

۱۴ خردادماه ۱۳۴۲ بود که نادر در یک خانواده مذهبی در روستای نوکار از توابع شهرستان دشتی بوشهر متولد شد. چون پدر و مادرش به تربیت قرآنی اعتقاد خاصی داشتند، در دوم دبستان به مکتب رفت و قرآن کریم را در مدت ۲۵ روز ختم کرد. بعد از پیروزی انقلاب به عضویت بسیج درآمد و در سال ۶۰ رسماً عضو سپاه شد. اوایل حضورش در سپاه برای مبارزه با منافقین به تهران اعزام شد، اما خیلی طول نکشید که دوباره به بوشهر برگشت و به عنوان فرمانده عملیات سپاه خارک منصوب شد.

مهدی، زاده جنوب کشور بود و خلیج فارس را بیش از هر ایرانی دیگری دوست داشت. آنجا نه فقط بخشی از سرزمینش که خانه او محسوب می‌شد. حضور در جزیره خارک آن هم در شرایط جنگی، باعث شد رفته‌رفته با جنگ روی آب آشنایی و مهارت پیدا کند. چنانچه در سال ۶۳ گروهان دریایی ناوتیپ امیرالمؤمنین (ع) را پایه‌ریزی کرد و فرماندهی این گروهان را برعهده گرفت. کمی بعد ناو گروه دریایی ذوالفقار را تشکیل داد که تا زمان شهادت، فرماندهی این گروه دریایی زبده را برعهده داشت.

والفجر ۸ آوردگاهی بود که نادر مهدوی و گروهش در آن خوش درخشیدند و در ردگیری ناو‌ها و ناوچه‌های عراقی در خور عبدالله نقش مؤثری ایفا کردند. کمی بعد هم شهید مهدوی در عملیات کربلای ۳ حماسه دیگری آفرید و نقش مؤثر و مبتکرانه‌ای در فتح اسکله و پایانه نفتی الامیه عراق ایفا کرد. صفحات تقویم که به سال ۱۳۶۶ رسید، جنگ بعد دیگری از خود را به نمایش گذاشت. عراق در مسیر نفتکش‌ها و کشتی‌های بازرگانی ایران مانع ایجاد کرد و ایران هم درصدد پاسخگویی برآمد، لذا امریکایی‌ها وارد عمل شدند و اعلام کردند اسکورت نفتکش‌های کشور‌های حاشیه خلیج فارس را برعهده خواهند گرفت. یانکی‌ها گفته بودند ایرانی‌ها هرگز جرئت نمی‌کنند به کشتی‌هایی که پرچم امریکا را حمل می‌کند حمله کنند!
در یک عملیات پر سر و صدا که امریکایی‌ها آن را اراده جدی نامیده بودند، قرار شد سه ناو امریکایی اسکورت کشتی کویتی الرخاء را که از پرچم امریکا استفاده می‌کرد و نام بریجتون برای خودش انتخاب کرده بود از تنگه هرمز عبور دهند و تا مقصد مشایعت کنند.

تیرماه ۱۳۶۶ عملیات اسکورت بریجتون با حضور خبرنگاران در عرشه این کشتی غول پیکر آغاز شد. همه محاسبات امریکایی‌ها درست بود، الا اینکه آن‌ها ایمان و شجاعت جوانانی، چون نادر مهدوی را از قلم انداخته بودند. خود شهید مهدوی در این خصوص گفته بود: «سه ساعت قبل از رسیدن کاروان (بریجتون و اسکورت‌کننده‌هایش) ما به محلِ مورد نظر رسیدیم. پس از انجام سریع مأموریت و پایان کار، به طرف محل استقرار نیرو‌های خودی برگشتیم و به استراحت پرداختیم. پس از گذشت سه ساعت اعلام شد کشتی کویتی بریجتون روی مین رفت. اعلام این خبر، شادی و قوت قلب بالایی را در جمع ما به ارمغان آورد؛ همدیگر را در آغوش کشیده بودیم و یکدیگر را می‌بوسیدیم. برادران، صورت‌های خود را بر خاک گذاشته بودند، گریه می‌کردند و شکر خدا به جا می‌آوردند.»

چند روز بعد امریکایی‌ها که درصدد انتقام از مهدوی بودند، با چند فروند بالگرد به قایق او و دو قایق همراهش حمله کردند. جنگی نابرابر شکل گرفته بود. با این وجود مقاومت جانانه شهید مهدوی و نیروهایش امریکایی‌ها را غافلگیر کرد. کما اینکه این‌بار نیز ضربه مهلکی دریافت کردند و یکی از بالگردهایشان توسط موشک استینگر یکی از نیرو‌های شهید مهدوی منهدم شد. خود نادر نیز با مسلسل دوشیکایی که داشت تا توانست امریکایی‌ها را آزار داد و وحشت زده کرد، اما عاقبت قایق‌های ایرانی مورد اصابت موشک‌های پیشرفته امریکایی قرار گرفتند و چند نفر از رزمنده‌ها به شهادت رسیدند. نادر مهدوی، بیژن گرد و چهار نفر دیگر به اسارت درآمدند، اما مدتی بعد که قرار به آزادی اسرا شد، امریکایی‌ها اعلام کردند پیکر مهدوی و گرد را تحویل خواهند داد. بعد‌ها شواهد نشان داد که نادر مهدوی روی عرشه ناو امریکایی شکنجه شده و به شهادت رسیده است.
برچسب ها: عملیات والفجر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار