روحانی: آمریکا قصد داشت ایران را از برجام خارج کند
کد خبر: 954339
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0040GZ
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷
اعلام دو اقدام متقابل ایران
رئیس جمهور: آمریکا قصد داشت ایران را از برجام خارج کند و پرونده به شورای امنیت برود، اما هنر نظام این بود که در این دام نیفتاد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه امروز (۱۸ اردیبهشت) هیئت دولت گفت: امروز یک سال از خروج غیر قانونی آمریکا از توافق برجام و زیر پاگذاشتن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.

وی افزود: امروز ما مصمم هستیم تا یک تصمیم ملی و راهبردی مهمی را به عرضم ملت ایران برسانیم، اساس برجام یک تصمیم ملی و راهبردی بود، برجام نه تصمیم فردی بود و نه تصمیم جناحی و دولتی بود بلکه تصمیم کل نظام بود، مردم ما هم قبل از برجام و هم بعد برجام دوبار پای صندوق‌آمدند و این راه را تایید کردند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: از آغاز توافق برجام، دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند، تندرو‌های آمریکا و صهیونیزم و ارتجاع منطقه و همه آن‌هایی که ضد برجام بودند، ضد ایران هم بودند، انتقاد، غیر از ضد برجام بودن است و می‌توان نسبت به هرچیزی منتقد بود و این حق مردم است. برجام به نفع منطقه و کل جهان و به ضرر دشمنان ایران بود و لذا این‌ها همه توان خود را از سال ۹۳ به کار گرفتند تا این بنا را ویران کنند. بعد از روی کار آمدن دولت جدید که مجموعه شرایط انتخابات، یک شرایط نامتعارف در آمریکا بود، علی‌رغم اینکه همین جناح از مردم با شعار صلح رای گرفتند و گفتند سربازانمان را از منطقه خارج می‌کنیم رای گرفتند. گروهی که در کاخ سفیداختیار کار را دارد، اختیار را از رئیس‌جمهورش هم گرفته است. از این شیوه آمریکا حتی دوستان آمریکا هم مثل اروپاو کانادا و مکزیک در رنج هستند.

روحانی تاکید کرد: صهیونیزم و ارتجاع و گروه تندروی داخلی فشار آوردند تا دولت آمریکا ازبرجام خارج شود، البته یک و سال و اندی شعار می‌دادند و بعد از دی‌ماه سال ۹۶ برای زیرپا گذاشتن تعهدات برجامی خود امیدوارتر شدند که در جای خود می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد و ۱۸ اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شدند تا تابستان آنچنانی برای ایران پیش‌بینی کنند و ۱۳ آبانی نقطه عطف و کریسمسی با حضورشان در تهران بدون اینکه جشن انقلابی وجود داشته باشد، اما در تمام مراحل دچار شکست شدند.

وی خاطر نشان کرد: آمریکا قصد داشت ایران را از برجام خارج کند و پرونده به شورای امنیت برود، اما هنر نظام این بود که در این دام نیفتاد و در زمین آمریکا بازی نکرد و وقتی دوستان ما و کشور‌های اروپایی با تماس مستقیم و حضوری درخواست کردند تا به آن‌ها مهلتی دهیم ما هم به درخواست آن‌ها جواب مثبتی دادیم. برای اتمام حجت و اینکه مردم بدانند در کار‌ها عجله نمی‌کنیم و می‌دانستیم که برجام مهم است و ویرانی برجام تاچه حد خسارت‌بار است، چندماهی صبر کردیم. دومرتبه آن‌ها تماس گرفتند و خواستند مهلت دهیم و ما بازهم مهلت دادیم. براساس بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام ۴ نوبت با ۵ کشور باقی‌مانده در برجام مذاکره کردیم و دومرتبه در سطح وزرا و دومرتبه در سطح معاونان وزرا.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اروپایی‌ها هرچند مواضع خوبی پیش گرفتند، اما در مقام عمل ناتوان بودند. من در مصاحبه‌ای هم گفته بودم در سال ۸۲ و ۸۳ اروپایی‌ها دچار یک مشکل بودند و در ذهنشان این است که آمریکا را کدخدا می‌دانند و این تفکر نمی‌گذارد آن‌ها تصمیم قاطع بگیرند.

روحانی ادامه داد: از سال ۸۳ تا الان لااقل در امور حقوقی و سیاسی کدخدایی‌آمریکا را قبول ندارند، اما در مسائل اقتصادی همچنان آمریکا را کدخدا می‌دانند و همین تفکر موجب شد تا بخش اقتصادی آمریکا برای منطقه و اروپا تصمیم درست بگیرد. من در سازمان ملل اعلام کردم که استراتژی نظام تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض است و امروز می‌خواهیم به آن سخنان عمل کنیم و ما در چارچوب برجام اولین قدم قاطع خود را برمی‌داریم.

وی گفت: ۱۴ نوبت از سال ۹۴ آژانس بین المللی تایید کرده که ایران به تعهداتش عمل کرده و در جلسات ۵ کشور همگی اعتراف کردند. تکالیف در برابر حقوق و نمی‌شود کشوری به تکالیفی عمل کند، اما از حق خودش برخوردار نشود، طبق تصمیم شورای عالی امنیت ملی امروز از طرف من ۵ نامه به سران ۵ کشور باقی مانده ارسال شد و به طرف‌ها اعلام کردیم یکسال به توصیه‌های شما صبر کردیم و این صبر یک قدرت بزرگ ملی و روحی است همانطور که صبر ما تاریخی است و دیپلماسی ما تاریخی است و یک سال صبر کردیم و به تعهداتمان پایبند بودیم. ما نمی‌خواهیم از برجام خارج شویم. امروز روز گام جدید در برجام است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز ما به سران ۵ کشور اعلام کردیم که از دو اقدامی که تاکنون انجام دادیم صرف‌نظر خواهیم کرد، این دو اقدام به یک بیان ساده دو فروش بوده است، هروقت مواد غنی‌شده به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسید اضافه بر آن را به کشوری می‌فروختیم و کیک زرد می‌گرفتیم از امروز این فروش متوقف می‌شود. فروش دوم، آب سنگین بود که اگر از ۱۳۰ تن تجاوز می‌کرد مقدار اضافی را می‌فروختیم و از امروز آن فروش را متوقف می‌کنیم.
منبع: تسنيم
برچسب ها: روحانی ، برجام
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
0
1
اگر ترامپ برجام را پاره کند ما آتش می زنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
0
1
جناب رئیس بعد از یکسال قایم باشک بازی با اروپائی ها!!!، وه که چه تصمیم شاخی گرفتی ؟!!!!
مجید آقا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
0
0
آمریکا فروش این دو مورد را تحریم کرده است و هر کشوری را که از ایران اورانیوم غنی شده و یا آب سنگین خریداری کند تحریم خواهد کرد، این یعنی ما اصلا نمی توانستیم از قبل هم این دو مواد را بفروشیم. در مورد مهلت 60 روزه و مذاکره هم کاملا موضوع منتفی است زیرا اکنون سالهاست که اقایان در حال مذاکره هستند و هیچ نتیجه مثبتی برای مردم نبوده و نیست البته برای مسئولین یقینا بوده که هنوز هم به دنبال آن هستند.این بار هم دوباره یک دور باطل جدید است که نیازی به درخواست رئیس دولت ننداشت زیرا اروپا و امریکا از قبل همین پیشنهاد را داده بودند یعنی مذاکره مجدد!! حالا دولت ما انها را تهدید می کند و به میز مذاکره فرا می خواند !!!!
عبدالله منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
0
1
روحانی: آمریکا قصد داشت ایران را از برجام خارج کند !

آقای روحانی آیا این حرف شما خنده دار نیست ! ایران که تمامی تعهدات را انجام داده و آمریکا هم هیچ تعهدی انجام نداده بلکه تحریم ها را افزایش داده و اروپا هم طی این یکسال بار ها اعلام کرده بخاطر ایران در مقابل آمریکا قرار نمی گیرد . مدت بیش از شش سال اقتصاد مملکت را به برجام خسارت آفرین گره زدی و اخیرا هم بر هیچ کالایی هیچ گونه نظارتی ندارید و قیمت ها روز به روز افزایش می یابد . حالا چرا دو ماه دیگر به دشمن مهلت دادی ؟ چرا آن ها نقض عهد کردند شما هم طبق آیه قرآن نقض عهد نمی کنید ؟
حتما قرآن خوانده ای ! خداوند در قرآن مجید می فرماید : « از آن ها (دشمنان) نترسید از من بترسید .»
هرکس موضع گیری شما را می شنود بوی ترس از آن احساس می کند . چرا باید بترسید ؟! حالا که ایران در منطقه آمریکا را ذلیل کرده و تررویست های داعش را که دست پرورده آن ها بوده را نابود کرده چرا این همه انفعال به خرج می دهید ؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار