سپاه آماده تحمیل شکست‌های دوباره به دشمن است
کد خبر: 952584
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zoG
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
تأکید فرماندهان نیرو‌های مسلح در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه
روز گذشته مراسمی برای تودیع فرمانده قبلی و معارفه فرمانده جدید در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد؛ مراسمی که گرچه نام تودیع و معارفه بر آن بود، اما نه تودیعی در کار بود و نه نیازی به معارفه.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: روز گذشته مراسمی برای تودیع فرمانده قبلی و معارفه فرمانده جدید در ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار شد؛ مراسمی که گرچه نام تودیع و معارفه بر آن بود، اما نه تودیعی در کار بود و نه نیازی به معارفه. محمدعلی جعفری یا همان آقا عزیز نیرو‌های مسلح گرچه با پایان دوران فرماندهی‌اش بر سپاه جای خود را به حسین سلامی داده است، اما با حکم فرمانده کل قوا اینک فرمانده قرارگاه فرهنگی بقیه‌الله است تا فرمانده جنگ نرم سپاه باشد. او همچون همه فرماندهان مختلف نیرو‌های مختلف سپاه همیشه پاسدار خواهد ماند و تودیعی در کار نخواهد بود، لذا این مراسم تکریم صرفاً ۱۲ سال از سال‌های پاسداری او از انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف است.

حسین سلامی هم بی‌نیاز از معارفه است، از آغازین روز‌های تأسیس سپاه، پاسدار بوده و حالا در چهلمین سالگرد تاسیس سپاه فقط مسئولیتی سنگین‌تر بر دوش لایق و کاردان او نهاده شده است. سلامی نه در ایران که حتی برای فضای سیاسی بین‌الملل هم شناخته شده است و بی‌نیاز از معارفه. صلابت و اقتدار او نقطه امن و تکیه‌گاهی در داخل است و نقطه بیم و هراس دشمنان در خارج. سپاه از گذشته تاکنون، با فرماندهان قدیم و جدید برای تحمیل شکست‌های متعدد و مجدد بر دشمن و پاسداری از انقلاب اسلامی ایستاده است.

باقری: دوران فرماندهی سردار سلامی قطعـاً دوره شکست دشمن خواهد بود

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح اولین سخنران این مراسم تکریم و معارفه بود. سرلشکر محمد باقری در این مراسم با اشاره به اینکه سپاه به عنوان مهم‌ترین سازمان بعد از انقلاب مسئولیت‌های خطیر و حساسی در دفاع، امنیت و پاسداری از انقلاب بر عهده دارد، گفت: در تعریف جایگاه سپاه همین بس که امام (ره) فرمود، اگر سپاه نبود کشور هم نبود.

رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح ادامه داد: نقش سپاه در تثبیت نظام و ارتقای بازدارندگی جمهوری اسلامی و دورانی که تهدیدات امریکا توسعه یافته و همچنین شکل‌دهی به قرارگاه‌های امنیتی در برخی استان‌های کشور و توسعه و سازندگی کشور و شکل‌دهی به محور مقاومت و کشاندن اسرائیل از آرزوی نیل تا فرات به جایی که امروز نگران بقای خود شده، از نقاط درخشان کارنامه سپاه است. سرلشکر باقری با بیان اینکه خدمات سپاه در تعمیق انقلاب اسلامی در داخل کشور قابل توجه است، گفت: بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی در کشور با مسئولیت بسیج و سپاه در حال انجام است. وی خاطرنشان کرد: بدیهی است که امریکا از سپاه عصبانی باشد و اوج این عصبانیت خود را با تروریست اعلام کردن سپاه نشان دهد. جنایتکارانی که خود پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از تروریست‌ها انجام می‌دهند، سپاه را تروریست اعلام می‌کنند و البته از دشمن جز این انتظار نمی‌رود. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح با تأکید بر اینکه عصبانیت دشمن از جمهوری اسلامی ادامه دارد، تأکید کرد: اعلام منتفی شدن معافیت برخی کشور‌ها از خرید نفت ایران بخشی دیگر از این عصبانیت است. ملت ایران بعد از گذشت ۴۰ سال به حدی از قدرت رسیده است که بتواند با هر میزان فروش نفت روی پای خود بایستد و این می‌تواند فرصتی باشد تا ایران بتواند از گرفتاری وابستگی به نفت رها شود، البته امریکا تقاص دشمنی‌های خود را در وقت مقتضی دریافت می‌کند.

سرلشکر باقری با اشاره به دوران فرماندهی سردار جعفری در سپاه گفت: دوران فرماندهی سرلشکر جعفری دوران درخشانی برای سپاه بود و سپاه همواره در مسیر رشد و ارتقا بوده و دوران مسئولیت سردار جعفری نشانگر اقدامات بسیار اساسی در سپاه است که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به تشکیل سپاه‌های استانی، طرح تحول سپاه، توجه خاص به مسائل فرهنگی و رشد محور مقاومت و پشتیبانی از نیروی قدس اشاره کرد. محور مقاومتی که امروز تروریسم را سرکوب کرده تفاوت اساسی با دوران قبل از ایشان دارد. رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ویژگی‌های سردار سلامی، خاطرنشان کرد: سردار سلامی از هنگام ورود به سپاه در جبهه مستقر شدند و مسئولیت‌های سنگین عملیاتی را بر عهده داشتند. بعد از جنگ هم در مسئولیت‌های مختلف خود در سپاه خوش درخشیدند، لذا ایشان فرماندهی لایق و توانا برای سپاه هستند.

سرلشکر باقری ایمان، شجاعت، پای‌کار بودن و اخلاق خوب را از دیگر ویژگی‌های سردار سلامی برشمرد و عنوان کرد: دوران فرماندهی سردار سلامی با دوران حساسی در تاریخ انقلاب همزمان شده است، در این دوره شاهد عصبانیت امریکا و دور جدیدی از توطئه‌ها و تحریم‌های او هستیم که سپاه می‌تواند نقش اساسی در خنثی کردن آن‌ها داشته باشد و دوران سردار سلامی قطعاً دوره شکست دشمن خواهد بود.
وی در پایان گفت: وحدت و همدلی ارتش و سپاه از اتفاقات ارزشمند چند وقت اخیر است و این دو نهاد در کنار هم به عنوان دو بازوی قدرتمند انقلاب برای پیشبرد آن و دفع تهدیدات هستند.

سلیمانی: جعفری را شهید زنده و سلامی را شبیه شهید باکری می‌دانم

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخنران بعدی مراسم بود. او در این مراسم گفت: سپاه افتخار می‌کند که از نعمت ولایت به عنوان فرمانده کل قوا برخوردار است، البته این نعمت مختص نیرو‌های مسلح است و افتخار بزرگی در شغل با عظمت پاسداری است.
‎فرمانده نیروی قدس سپاه ادامه داد: در طول چهار دهه از عمر سپاه، در سه دوره متعالی و متراکم سه فرمانده یعنی سردار آقا محسن، سردار صفوی و سردار جعفری را داشتیم که هر کدام کشتی سپاه را از ساحلی به ساحل دیگر رساندند، خدا را شاکریم که در دهه پنجم انقلاب اسلامی، ما را از فرماندهی از همین نسل بهره‌مند کرد. ‎سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه سپاه نعمت بزرگی است و مرکز رویش ارزش‌هاست، تصریح کرد: در کشور ما مرکزی به اندازه سپاه وجود ندارد که در انتشار ارزش‌ها فعال باشد که نمونه بارز آن بسیج است. بسیج، سرزمین تبلور و تجلی جوهر جوانان است و اینکه نایب امام زمان (عج) چفیه بسیجی را در جلسات رسمی به دوش خود می‌گذارد، نشان از تجلی فرهنگ بسیج است.

‎فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به ویژگی‌های شخصی سردار جعفری، اظهار داشت: سردار جعفری دارای صفات بسیار بارزی است و چه در داخل و چه در خارج از سپاه عزیز بود و همواره فارغ از رسومات امروزی و درجات، ایشان را عزیز می‌خوانیم.

‎سرلشکر سلیمانی با تأکید بر اینکه اخلاص، ویژگی بارز سرلشکر جعفری است و هرگز ندیدم نفسانیت را در موضوعی دخالت دهد، تصریح کرد: مشخصه بارز دیگر، ولایتمداری و تقید نسبت به ولایت و فرمایشات رهبری است، بنده، خدمت رهبری هم عرض کردم که سرلشکر جعفری حتی نسبت به نمایندگی ولی‌فقیه که از ارزش‌ها و ولایتمداری حفاظت و حراست می‌کند هم ولایتمدار‌تر است. سرلشکر جعفری را شهید زنده می‌دانیم و به ایشان می‌گویم که شما همواره عزیز خواهید ماند. ‎فرمانده نیروی قدس سپاه با اشاره به ویژگی‌های سرلشکر سلامی، گفت: ایشان به پاکی و سعه‌صدر در سپاه شهرت دارد، پاکی را به خوبی در او می‌بینیم و من او را در پاکی به شهید باکری تشبیه می‌کنم. ‎سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه به عنوان یک سپاهی می‌گویم که سپاه و انقلاب در برهه خطیری قرار دارند، گفت: در سپاه، این موضوع وجود دارد که هر انتصاب و امری که از سوی رهبری وجود دارد، حکمتی در آن نیز هست و این موضوع را در طول بیست و چند سال فرماندهی نیروی قدس می‌دیدم که آنچه ایشان می‌فرمودند، درست‌تر بود.

‎وی خطاب به سرلشکر سلامی، تأکید کرد: ضمن اینکه عاقبت به خیری خودمان را در پیروی از حکم رهبری می‌دانیم، به شما می‌گوییم که در فرمانبری و پیروی از شما مانند گذشته خواهیم بود. امروز به دلیل بغض و کینه دشمنان نسبت به انقلاب و سپاه، به برادری و همدلی بیشتری نیاز داریم.

شیرازی: اوامر رهبری در هر ۲ حکم کاربردی شود

سردار محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی فرمانده کل قوا نیز در این مراسم اظهار داشت: مقام معظم رهبری اوامر مؤکدی به سردار سلامی فرموده‌اند که ان‌شاءالله دنبال می‌کنند و اجرا می‌شود. اوامر ایشان در حکم سردار سلامی و سردار جعفری باید مورد دقت و پژوهش قرار گیرد و به صورت کاربردی درآید. درخصوص قرارگاه فرهنگی- اجتماعی حضرت بقیه‌الله (عج) نیز باید بازتعریف صورت گیرد و همینطور درباره راهبرد‌های اصولی سپاه، گام‌های تکاملی باید تبیین و به فرمانده معظم کل قوا گزارش شود.

نمای نزدیک:

جعفری و سلامی در مراسم تکریم و معارفه خود تأکید کردند

رشد سپاه و توسعه قلمرو از منطقه به جهان

دو فرمانده کنونی و سابق سپاه هم که این مراسم به احترام و پاسداشت زحمات آنان برگزار شد، سخنانی کوتاه ایراد کردند. فرمانده سابق از دوران فرماندهی‌اش توضیحاتی کوتاه داد و فرمانده جدید، فرمانده سابق را به جهاد و دوری از تجملات و شجاعت و ایجادکننده تغییر‌های بزرگ وصف کرد.

سلامی: دوران سردار جعفری دوران طلایی سپاه است

سرلشکر حسین سلامی فرمانده جدید سپاه صبح دیروز در مراسم تکریم و معارفه فرمانده سپاه طی سخنانی اظهار داشت: ما امروز یک فرمانده ماندگار و بزرگ را بدرقه می‌کنیم. سردار جعفری محصول ۴۰ سال جهاد است که پرچم را یک لحظه از دست خود بر زمین نگذاشته است؛ شخصیتی که به ما شجاعت و تغییر آموخت. پرهیز از تجملات و ریزبینی و دقت از خصوصیات برجسته اوست که باید در سپاه امتداد پیدا کند. دوران سردار جعفری دوران طلایی و باشکوه سپاه است.

وی ادامه داد: نیروی قدس ما با فرمانده دلاور و رشیدش کوه‌ها و دشت‌های زیادی را پشت سرگذاشت تا در شرق مدیترانه بر سلطه امریکا پایان دهد و تا دریای سرخ پیش رفتند و بلاد اسلامی را تبدیل به سرزمین جهاد کردند. مرز‌های ما به قدرت نیروی زمینی تأمین شد. نیرو‌های هوافضای ما دل زمین را شکافتند و شهر‌های موشکی را پدید آوردند و موشک‌های آن‌ها با شکافتن دل آسمان بر سر دشمنان اسلام فرود آمدند. نیروی دریایی ما نیز دست متجاوزان امریکایی را بست و شکوه یک امپراطوری را شکست، بسیج نیز زیبایی با مردم بودن را به ما چشاند. سردار سلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب تصریح کرد: ما در گام دوم انقلاب باید حاکمیت اسلام را به تمدن تبدیل کنیم و سپاه باید ظرفیت نقش‌آفرینی در گام دوم انقلاب را در خود ایجاد کند. ما باید قلمرو اقتدارمان را از منطقه به جهان گسترش دهیم تا نقطه امنی برای دشمن در سراسر جهان وجود نداشته باشد.

جعفری: سپاه شرایط حضور مردم در جنگ نرم را فراهم کند

محمدعلی جعفری فرمانده سابق سپاه که اخیراً به فرماندهی قرارگاه فرهنگی- اجتماعی حضرت بقیه‌الله (عج) منصوب شد، در مراسم تودیع خود و معارفه سردار سلامی اظهار داشت: من رمز موفقیت سپاه را در تلاش برای فهم و اجرای درست تدابیر رهبر انقلاب می‌دانم. ارتقای توانمندی‌ها وظیفه همه سازمان‌های نیرو‌های مسلح است، اما چیزی که در سپاه با تدبیر رهبر انقلاب محقق شد، همه جانبه بودن این توانمندی‌هاست.
سرلشکر جعفری با بیان اینکه معنویت محور اصلی قدرت سپاه است، تصریح کرد: ما تلاش زیادی برای تقویت ساختار درونی سپاه با محوریت معنویت، تقوا و بصیرت انجام دادیم و امروز شاهد رشد کمی و کیفی و منزلت اجتماعی سپاه هستیم و رشد سپاه نیاز قطعی انقلاب در آینده پیش رو است.

فرمانده قرارگاه بقیه الله ادامه داد: برای اینکه انقلاب به اهداف خود برسد، نیازمند راهنمایی‌های رهبری است و ما باید تلاش کنیم ابتدا تدابیر ایشان را به درستی بفهمیم و بعد آن‌ها را اجرا کنیم. همچنین ما در سپاه تلاش کردیم به سبک دوران دفاع مقدس فرماندهی کنیم. در سپاه فرماندهی دستوری جواب نمی‌دهد و باید فرماندهی به سبک اقناعی باشد. امروز سپاه تمام دستاوردهایش را مدیون تمامی مدیران و فرماندهان خود است. سرلشکر جعفری در پایان تصریح کرد: محور اصلی ما برای حفظ انقلاب مردم هستند و آن‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در مهار بحران‌ها داشته‌اند. سپاه باید برای حفظ انقلاب شرایط نقش‌آفرینی مردم به ویژه در جنگ نرم را فراهم کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار