آغاز سازندگی در مناطق سیل‌زده با حضور ۶۰‌ هزار مهندس جهادگر
کد خبر: 951410
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zVK
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۷
سال نو ۹۸ متفاوت از هر سال آغاز شد. بارش‌های جوی به قدری بود که تعدادی از روستا‌ها و شهر‌های شش استان خوزستان، مازندران، اصفهان، ایلام، لرستان و گلستان یا به زیر آب رفتند یا با جاری شدن سیلاب دچار خسارت‌های شدیدی شدند.
میترا شهبازی
سرویس ایران جوان آنلاین: شش استان خوزستان، مازندران، اصفهان، ایلام، لرستان و گلستان به دنبال بارندگی‌های نیمه نخست فروردین دچار آبگرفتگی و سیلاب شدند. از همین رو از همان روز‌های نخست حادثه تعداد قابل توجهی از جهادگران سازمان بسیج عمران و معماری به مناطق خسارت‌دیده اعزام شدند. بسیجیانی که آتش به اختیار آماده امدادرسانی شدند و بعد از چند روز کمک‌رسانی به مردم خسارت‌دیده حالا قصد بازسازی این مناطق را دارند. در این راستا می‌توان به شروع ساخت پنج واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد مازندران با کمک خیرین مهندس اشاره کرد. لازم به ذکر است تعداد اعضای سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری به بیش از ۶۰ هزار نفر می‌رسد که اغلب آن‌ها در این امدادرسانی‌ها حضور دارند.

سال نو ۹۸ متفاوت از هر سال آغاز شد. بارش‌های جوی به قدری بود که تعدادی از روستا‌ها و شهر‌های شش استان خوزستان، مازندران، اصفهان، ایلام، لرستان و گلستان یا به زیر آب رفتند یا با جاری شدن سیلاب دچار خسارت‌های شدیدی شدند. درست در همان روز‌هایی که مناطق سیل‌زده هیچ‌گونه راه ارتباطی نداشتند، جهادگران بسیج و سپاه از هر گوشه وارد مناطق خسارت‌دیده شدند و دست مردم را گرفتند. در این بین می‌توان به حضور پررنگ جهادگران سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری کشور اشاره کرد که از همان روز‌های ابتدایی حادثه به مناطق خسارت‌دیده آمدند. این بسیجیان که همگی آتش به اختیار برای کمک‌رسانی داوطلب شدند اقداماتی از تخلیه آب از منازل تا پخش اقلام به مردم خسارت‌دیده تا کمک به پاکسازی مسیر‌ها و باز کردن جاده‌ها را انجام دادند. حالا هم که اوضاع مناطق سیل‌زده به ثبات نسبی رسیده، برای بازسازی منازل و زیرساخت‌های خسارت‌دیده آستین بالا زده‌اند. آن‌ها در اولین اقدام قصد دارند پنج واحد مسکونی را برای مددجویان کمیته امداد مازندران بسازند. لازم به ذکر است تعداد اعضای سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری کشور به بیش از ۶۰ هزار جهادگر می‌رسد که اغلب آن‌ها یا به صورت سازمانی به کمک مردم شتافته‌اند یا به صورت فردی و تحت گروه‌های مردمی کار کمک‌رسانی را انجام می‌دهند. جهادگرانی که با وجود هر سختی و دشواری پا پس نمی‌کشند و به کمک مردم می‌آیند.

کمک‌رسانی به مردم خوزستان و لرستان

درست قبل از حادثه سیل خوزستان و لرستان بار‌ها سازمان هواشناسی کشور نسبت به جاری شدن سیلاب در این مناطق هشدار داد. از همین رو اعضای سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری سپاه ولیعصر (عج) خوزستان پیش از شروع بارندگی‌ها خود را برای وقوع هرگونه حادثه‌ای آماده کردند. آن‌ها با برنامه‌ریزی توانستند پس از وقوع حادثه بیشترین کمک‌ها را به دو استان خسارت‌دیده برسانند. مجموع فعالیت‌های این سازمان در خوزستان و لرستان شامل ۱۲ مورد می‌‎شود که اطلاع‌رسانی گسترده به اعضای سازمان، فراخوان برای حضور گسترده نیرو‌های متخصص، برگزاری جلسات فوق‌العاده برای افزایش هم‌افزایی با دیگر گروه‌های جهادگر، بررسی مداوم وضعیت خروجی آب از رودخانه‌ها و اطلاع‌رسانی درباره مناطق درگیر سیل، رفع نقص، تجهیز و راه‌اندازی حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی در اردوگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، مدارس و تمامی مناطقی که مردم سیل‌زده اسکان داده شده‌اند، جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی همچون آب، مواد غذایی، بهداشتی، شوینده، پوشاک و سایر کمک‎‌های مردمی و توزیع مناسب آن‌ها بین مردم خسارت‌دیده، گشت‌زنی در مناطق حادثه‌دیده برای کمک به مردمی که در راه مانده بودند و کمک‌رسانی به مردم محلی برای مقاومت در برابر حادثه، جلوگیری از شکست سیل‌بند‌ها و ممانعت از ورود هرچه بیشتر آب به مناطق مسکونی و نجات مردم و... را شامل می‌شود. بعد از کمک‌رسانی‌های اولیه به مردم در حادثه، قرار است کارشناسان بسیج مهندسین با ارزیابی خسارت‌های ناشی از سیل و بکارگیری گروه‌های جهادی مهندسین در صدد بازسازی مناطق سیل‌زده برآیند. علاوه بر بسیج مهندسین عمران و معماری استان خوزستان که به کمک مردم سیل‌زده لرستان شتافتند بسیجیان این سازمان در لرستان نیز با ارسال ۱۲ دستگاه وانت و ۳ دستگاه خاور کمک‌های جمع‌آوری شده به ارزش ۳۵۰ میلیون تومان شرایط را برای مردم خسارت‌دیده بهبود بخشیدند. در این بین ۵۰ نفر از مهندسین کارآزموده لرستان نیز برای کمک به مردم اعزام شدند و با بررسی میدانی زمین و پیاده‌روی ۲۴ کیلومتری برای ایجاد راه فرعی افرینه- معمولان توانستند ۲۰ هزار نفر را هم از محاصره سیل نجات دهند.

کمک بسیج مهندسین عمران و معماری به مردم شمال

علاوه بر لرستان و خوزستان، به دلیل وقوع حادثه سیل در استان‌های مازندران و گلستان نیز جهادگران بسیج مهندسین عمران و معماری در این دو استان حاضر شدند و به مردم خسارت‌دیده کمک کردند. علی امامی، سرپرست مرکز بسیج مهندسین عمران و معماری مازندران در این باره می‌گوید: پس از شروع سیلاب در استان مازندران که منجر به آبگرفتگی معابر، منازل مسکونی، تخریب پل‌های ارتباطی و رانش زمین شد سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری استان مازندران همانند سایر رده‌های بسیج حضوری فعال و چشمگیر داشته است. بر اساس گفته‌های این مسئول سازمان بسیج در استان مازندران، اقدامات انجام گرفته شامل بازدید میدانی رئیس سازمان به همراه چند تن از اعضای هیئت اندیشه‌ورز سازمان از مناطق سیل‌زده ساری و میاندرود، هماهنگی با مدیران کانون‌های بسیج مهندسین عمران و معماری جهت فراخوان مهندسین بسیجی و تشکیل گروه‌های جهادی، هماهنگی با سازمان بسیج سازندگی و فرماندهان نواحی آسیب‌دیده جهت حضور گروه‌های جهادی، هماهنگی با سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و نظام کاردان‌های ساختمان استان جهت جمع‌آوری کمک‌های مهندسین عضو سازمان، اعزام پنج گروه جهادی به مناطق سیل‌زده شهرستان‌های ساری، میاندرود و سیمرغ جهت خروج سیلاب از منازل و معابر عمومی، جمع‌آوری دو دستگاه خاور لوازم بهداشتی و خوراکی جهت ارسال به سیل‌زدگان شهرستان آق‌قلا استان گلستان، اعزام گروه‌های تخصصی مهندسین بسیجی به مناطق دودانگه، چهاردانگه و مسکونی، حضور فعال در ستاد اجرایی مدیریت بحران سپاه استان جهت برنامه‌ریزی ساخت منازل آسیب‌دیده تحت پوشش کمیته امداد که مقرر شد به ازای هر واحد مسکونی احداثی یک نفر مهندس ناظر بسیجی به‌صورت رایگان در اختیار قرار بگیرد و ساخت پنج واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد با کمک خیرین مهندس استان مازندران انجام شود. در استان گلستان نیز گروه‌های جهادی ۱۲ و ۹ نفره مهندسین بسیجی برای امدادرسانی و باز کردن راه‌ها و خارج کردن گل و لای از منازل مردم در شهر‌های آق‌قلا، گنبد و کلاله اعزام شده‌اند. همچنین کار لایروبی رودخانه قره‌سو به طول ۲ کیلومتر در محل روستای قره‌سو صورت گرفته است. اقداماتی که بیش از این چند مورد هستند و همگی با کمک بسیج مهندسین و معماری صورت گرفته است. همان‌طور که گفته شد کار کمک‌رسانی در استان‌های اصفهان و ایلام نیز با همین روال انجام گرفته است. همچنین بسیجیان از سراسر کشور برای کمک‌رسانی به این مناطق نیرو‌های بسیجی اعزام شده‌اند. جهادگرانی که تعداد‌شان شامل نیرو‌های سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری کشور می‌شود و حالا بعد از فروکش کردن حادثه برنامه دارند کار بازسازی و ساخت دوباره زیرساخت‌ها و منازل مردم را با نظارت و راهنمایی رایگان انجام دهند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار