ناگفته‌هایی شنیدنی
کد خبر: 950917
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003zNN
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۱
از افتخارات اسلام این است که اولین آیات کتابش، با قرائت و قلم آغاز شده و اولین فرمان خداوند به پیامبرش فرمان فرهنگی بود.
محمد موحدی‌نژاد
سرويس انديشه جوان آنلاين: «اقرأ باسم ربک الذی خلق، الانسان من علق، اقرأ و ربک الأکرم، الذی علم بالقلم، علم الإنسان ما لم یعلم»
«بخوان به نام پروردگارت که [جهانیان را] آفرید، انسان را از خون بسته سرشت، بخوان و پروردگارت کریم‌ترین است. همان که آموخت با قلم، آموخت به انسان آنچه را که نمی‌دانست.»
از افتخارات اسلام این است که اولین آیات کتابش، با قرائت و قلم آغاز شده و اولین فرمان خداوند به پیامبرش فرمان فرهنگی بود.

نکته جالب توجه دیگر اینکه، آنجا که نظر به مسئله آفرینش انسان است، خداوند، خود را کریم خوانده: «ما غرک بربک الکریم، الذی خلقک» (انفطار/۶ و ۷) ولی آنجا که موضوع آموزش و تعلیم انسان مطرح است، خود را «اکرم» خوانده است: «اقرأ و ربک الأکرم، الذی علم بالقلم» در مکتب اسلام، آغاز تحصیل علم باید به نام خدا باشد: «اقرأ باسم ربک» و فارغ‌التحصیلان نیز باید در راه او قدم بردارند: «فإذا فرغت فانصب، و إلی ربک فارغب» یعنی تعلیم و تعلم باید جهت الهی داشته باشد تا ارزش واقعی پیدا کند.

اگر انسان به وحی الهی تربیت نشود، نه تنها رشد و تکامل انسانی و واقعی نخواهد کرد، بلکه همچون حیوانی درنده طغیانگر خواهد شد. در تربیت الهی انسان به جایی می‌رسد که جز خدا نبیند و ملائکه بر او سجده می‌کنند. پس تعلیم و تعلم از شئون الهی و شغل انبیاست، «یعلمهم الکتاب و الحکمه و یزکیهم» و هر انسانی با پذیرش این مسئولیت سنگین نام خویش را در قالب و واژه مقدس «معلم» ثبت می‌کند، باید علم و ایمان را بر روح و جان و ضمیر‌های پاک حک کرده و ندای فطرت الهی را به گوش همگان برساند و سیهی جهل و نادانی را از دل‌ها زدوده و آب حیات و زلال دانایی را در روان بشر جاری سازد.

بنا به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره)؛ معلم همیشه بر مدار ارزش‌ها و کرامت انسانی حرکت نموده و تلاش در راه مکتب و دین همت اساسی او بوده و به هیچ بیگانه‌ای مجال تهاجم و شبیخون به آن فرهنگ الهی و ارزشی را نمی‌دهد. این مهم، در بیانات رهبر عزیز و فرزانه انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز تأکید شده است که: وجود ارزشمند معلم در سرنوشت یک ملت بسیار مؤثر بوده و با دست توانای معلم است که چشم‌انداز با کرامت و عزت آینده ملت ترسیم می‌شود.

شرافت و مرتبت معلم زمانی اهمیت دارد که بتواند شأن خداوند و پیامبران را در وجود خود محقق سازد و پیوند انسان را با هدف متعالی خلقت یعنی عبادت، برقرار سازد؛ لذا بحق می‌توان گفت که استاد شهید علامه مطهری (ره) یکی از عالمان ربانی و معلمان راستین در عرصه علم و دانش و تربیت بود که اولاً با نگاه ترکیبی به همه معارف بشری نظر می‌کرد و ثانیاً تمامی تلاش‌های علمی و عملی را مقدمه‌ای برای عبادت، عبودیت و اطاعت الهی می‌دانست و با شهادت، عبادت عملی و علمی خود را کامل ساخت. او در سنگر تعلیم و تعلم و تنویر افکار، به قله‌های رفیع دست یافت، تا آنجا که معلم و معمار کبیر انقلاب اسلامی در وصف او فرمود:

مطهری پاره تن من بود و آثار قلم و زبان شهید مطهری بی‌استثنا آموزنده و روانبخش است و موعظه و نصایح او که از قلبی سرشار از ایمان و عقیدت نشئت می‌گرفت، برای عارف و عامی سودمند است... من فرزند بسیار عزیزی را از دست دادم، مطهری فرزندی عزیز برای من و پشتوانه‌ای محکم برای حوزه‌های دینی و علمی و خدمتگزاری سودمند برای ملت و کشور بود؛ و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند: من خودم را شاگرد آقای مطهری می‌دانم... یکی از عناصری که بنیه فکر اسلامی من را پایه‌گذاری کرده است، سخنرانی‌های آقای مطهری است.

اینجانب که سال‌هاست با استاد و مفسر قرآن جناب حجت‌الاسلام و المسلمین قرائتی مأنوس و همراه هستم، بر آن شدم مجموعه خاطرات ایشان، درباره استاد شهید مطهری را از آثارشان استخراج و تنظیم نموده و در اختیار فرهنگیان و معلمان و دانشجویان و سایر خوانندگان قرار دهم.
امید است این اثر با لطف خداوند و توجهات حضرت ولی عصر (ع) مورد استفاده قرار گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار