شریعتمداری: کسانی که خود را مشمول سبد حمایت می‌دانند اعلام کنند
کد خبر: 942909
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003xID
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۴
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون ۱۴ میلیون خانوار سبد حمایتی را دریافت کرده‌اند و اگر کسانی باشند که خود را مشمول قانون دریافت بسته حمایتی می‌دانند باید تقاضای خود را به مراجع حمایتی اعلام کنند.
در حالی وزیر کار دیروز اعلام کرده ۵ /۶ میلیون کارگر بسته حمایتی دریافت کرده‌اند که گزارش‌های رسیده حاکی است، تا‌کنون بخش قابل‌توجهی از مشمولین تأمین اجتماعی هنوز بسته حمایتی را دریافت نکرده‌اند.
علاوه بر این، موضوع قابل توجه این است که از بین ۱۴ میلیون کارگر، بنابر اعلام وزارت کار تنها ۵ /۶ میلیون کارگر مشمول این طرح شدند که به نظر می‌رسد بخش زیادی از کارگران مستحق از این بسته محروم شده‌باشند.
مشمولان گروه چهارم در طرح امنیت غذایی دولت شامل خانوار‌های با درآمد ماهانه کمتر از ۳۰ میلیون ریال در گروه‌های کارگران ساختمانی، قالیبافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایان، رانندگان بین‌شهری و درون‌شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلان کسب و کار‌های خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری و دیگر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند.
محمد شریعتمداری در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست شورای عالی حفاظت با اشاره به دستور کار این نشست درباره سخت و زیان‌آور بودن شغل آتش‌نشانان به «فارس» گفت: در گروه الف. مشاغل سخت و زیان‌آور مشاغلی هستند که با بررسی آلایندگی‌های محیطی می‌تواند خارج و شمول سخت و زیان‌آور قرار بگیرد که قاعدتاً نمی‌شد آتش‌نشانان را در آن بخش قرار دهیم.
وی ادامه داد: در گروه «ب» مشاغلی هستند که به ذات سخت و زیان‌آور محسوب می‌شوند که بر این اساس تمامی مشاغل عملیاتی آتش‌نشانی در سراسر کشور که تابع قانون کار هستند، مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور شدند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: لیست مشاغل عملیاتی را به پیوست مصوبه امروز شورای حفاظت فنی به همه استان‌ها ابلاغ خواهیم کرد و سازمان تأمین اجتماعی نیز آن را در دستور کار قرار خواهد داد.
وی گفت: علاوه بر این سایر مشاغل مطرح بودند که در ظاهر عملیاتی نیستند و متناسب با جغرافیای کشور ممکن است در زمره مشاغل عملیاتی قرار گیرند که در آن مورد هم مقرر شد کمیته‌های محلی و استانی متناسب با شرایط خاص در استان‌ها بتوانند علاوه بر لیست مصوب درباره آن مشاغل تصمیم‌گیری کنند. این موضوع از روز تصویب و به محض ابلاغ لازم‌الاجرا است.
وی درباره تأمین ۴ درصد حق بیمه مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور گفت: کارفرما‌ها در این زمینه باید تمهیداتی در نظر بگیرند و طبیعی است که از زمان تصویب مصوبات لازم‌الاجرا خواهد بود.
شریعتمداری درباره سبد حمایتی کارگران گفت: با تأمین اعتباری که از سوی سازمان برنامه و بودجه انجام شد و بر اساس قانون مصوب همه گروه‌هایی که باید از بسته حمایتی نوبت اول برخوردار می‌شدند، بسته را دریافت کردند و ۱۴۵ میلیارد تومان آخرین مبلغی بود که سازمان برنامه و بودجه در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار داد تا آخرین بخش از مرحله اول بسته حمایتی پرداخت خواهد شد.
وی ادامه داد: کسانی که تا به حال سبد حمایتی را دریافت کردند، تقریباً نیمی از جمعیت کشور و ۱۴ میلیون خانوار را شامل می‌شوند و اگر کسانی باشند که خود را مشمول این قانون را دریافت بسته حمایتی می‌دانند باید تقاضای خود به مراجع حمایتی اعلام کنند که اگر لازم باشد تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی قرار بگیرند و مشمول این بسته شوند.
وزیر کار گفت: دستور رئیس‌جمهور این بوده که برای نوبت دوم پرداخت بسته حمایتی سازمان برنامه و بودجه مقدمات را فراهم کند. وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: درباره افزایش حق مسکن کارگران در شورای عالی کار بررسی‌های انجام شده که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده و مجدداً دوشنبه هفته جاری مجدداً در دستور کار است و در صورت تصویب نهایی برای تصویب به هیئت وزیران ارجاع خواهد شد.
شریعتمداری در پاسخ به این سؤال که آیا به عنوان وزیر رفاه معتقدید که مردم از پس هزینه‌های زندگی در شرایط کنونی بر می‌آیند و آیا رفاه دارند، گفت: فشار‌هایی که در ماه‌های اخیر از اواخر سال گذشته توسط نظام سلطه علیه ملت ایران وارد شد قطعاً تغییراتی در سطح عمومی قیمت‌ها به وجود آورد که به همان میزان سبد معیشتی مردم دچار لطماتی شد. تصمیم دولت برای ارائه سبد حمایتی به مردم بر پایه همین درک اتخاذ شد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
0
1
چراتحقیر میکنید یعنی بریم کمیته امداد
حسن صفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
0
0
بسته حمایت شامل من نشد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار