اروپا علیه یکجانبه‌گرایی امریکا بایستد
کد خبر: 933072
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003ujY
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۸
یادداشت روحانی در فایننشال تایمز
رئیس جمهور در مقاله‌ای که در روزنامه فایننشال تایمز انگلیس منتشر شد، با انتقاد از سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه امریکا ضمن تشویق کشور‌های اروپایی برای ایستادگی در برابر این رویکرد امریکا نوشت: وقت آن است که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم‌های امریکا ارائه و اجرا کنند.
رئیس جمهور در مقاله‌ای که در روزنامه فایننشال تایمز انگلیس منتشر شد، با انتقاد از سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه امریکا ضمن تشویق کشور‌های اروپایی برای ایستادگی در برابر این رویکرد امریکا نوشت: وقت آن است که اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را برای جبران تحریم‌های امریکا ارائه و اجرا کنند.
در بخشی از یادداشت روحانی آمده است: جهان امروز با چالش‌های فراوانی همچون مسائل اقتصادی، بحران‌های اجتماعی، معضل پناهندگان، بیگانه‌ستیزی و پدیده تروریسم و افراطی‌گری مواجه است. اروپا نیز از این قاعده مستثنا نبوده و روزمره با این مشکلات درگیر است. البته نزدیک به دو سال است که یک مشکل پیچیده به مشکلات جهانی اضافه شده و آن سیاست‌های دولت امریکا است که روابط بین‌المللی را در حوزه‌های مختلف به چالش کشیده است. مشارکت امریکا در جنایات روزمره علیه مردم یمن و در تحقیر و مرگ تدریجی ملت بزرگ فلسطین منجر به تحریک روزانه احساسات ۱/۵ میلیارد مسلمان جهان شده است. ما معتقدیم حمایت آشکار دولت امریکا از جانیانی مانند داعش که هیچ اصل انسانی را محترم نمی‌شمارند، مشکلات منطقه ما را دوچندان کرده است. از نگاه کلی‌تر، رویکرد دولت ترامپ در زمینه موضوعات تجاری، معاهدات بین‌المللی و برخورد تحقیرآمیز ترامپ حتی نسبت به متحدان ایالات متحده، نظم جهانی را با چالش‌های جدیدی مواجه ساخته است. در یک‌کلام، سیاست یکجانبه‌گرایی، تبعیض نژادی، مسلمان ستیزی و تضعیف معاهدات مهم بین‌المللی از جمله معاهده تغییرات اقلیمی که توسط دولت فعلی امریکا دنبال می‌شود، از اساس با رویکرد چندجانبه‌گرایی و دیگر نظرات سیاسی-اجتماعی که اروپا آن را دنبال می‌کند در تضاد است. در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: متأسفانه دولت امریکا با طرح ادعا‌های واهی و بدون توجه به تعهدات بین‌المللی خود از برجام خارج شد و تحریم‌های یکجانبه و فرا سرزمینی را به ایران و کشور‌های دیگر تحمیل کرده است. با این اقدام، امریکا در واقع کشور‌های دیگر را تهدید می‌کند که در صورت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مجازات خواهند شد؛ این چیزی نیست جز به سخره گرفتن مصوبات بین‌المللی و باج‌خواهی از اجراکنندگان آن.
روحانی نوشته است: بعد از خروج امریکا از برجام، گفت‌وگو‌های خوب و سازنده‌ای را با اعضای باقی‌مانده در برجام از جمله کشور‌های اروپایی آن داشته‌ایم. مواضع این کشور‌ها در حمایت از برجام ارزشمند بوده است. اکنون ضروری است سه کشور اروپایی به اضافه روسیه و چین قبل از اعمال تحریم‌های یکجانبه و فرامرزی جدید امریکا، بسته نهایی خود را که می‌باید تحریم‌های امریکا را جبران کند ارائه و اجرایی نمایند. تنها از طریق بهره‌مندی ملت ایران از دستاورد‌های برجام است که این توافق تاریخی تداوم خواهد داشت. برجام به خوبی نشان داد که جمهوری اسلامی ایران اهل منطق و گفت‌وگوست. بر همین اساس است که با کشور‌های اروپایی رایزنی و گفت‌وگو‌های سیاسی پیرامون موضوعات مهم و مورد علاقه مشترک به ویژه مشکلات و بحران‌های موجود در منطقه را با هدف یافتن راهکار‌های مناسب برای حل این بحران‌ها آغاز کرده‌ایم. روحانی در پایان این یادداشت تصریح کرده است: در جهان پرتلاطم امروز، تنها راه غلبه بر مشکلات، اقدامات هماهنگ بین‌المللی بر مبنای منافع مشترک جامعه بین‌المللی و نه خواسته‌های کوته‌بینانه یک یا چند کشور است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین
آخرین اخبار