خدمت بزرگ روحاني به نظام و انقلاب اسلامي
کد خبر: 863012
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003cVY
تعداد نظرات: ۱۷ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۲
سفر ظريف به نيويورك و اعلام اينكه: «امريكا روح و متن برجام را نقض» كرده است چه آورده‌اي بايد براي نيروهاي مؤمن به انقلاب اسلامي داشته باشد؟
دکتر عبد‌الله گنجی
نویسنده: دکتر عبد‌الله گنجی
 
سفر ظريف به نيويورك و اعلام اينكه: «امريكا روح و متن برجام را نقض» كرده است چه آورده‌اي بايد براي نيروهاي مؤمن به انقلاب اسلامي داشته باشد؟ و اينكه او اعلام مي‌كند «خروج از برجام از جمله گزينه‌هاي روي ميز ماست» از چه منظري براي معتقدين واقعي انقلاب اسلامي قابل بهره‌برداري است؟
 
به نظر مي‌رسد نيروهاي انقلاب از منظري بي‌فايده به موضوع مي‌پردازند و تلاش حداكثري آنان براي اثبات درستي حرف خويش در بدو مذاكرات است. آنان در قبال اين جمله ظريف كه روح و متن برجام نقض شده است از عبارت «ديديد ما درست مي‌گفتيم» استفاده مي‌كنند و در قبال عبارت خروج از برجام ظريف، عبارت «ما كه همون اول گفتيم خارج شويم» را استفاده مي‌كنند كه هر دو آن اشتباه است و تنها دستاورد اين مواجهه، دروني كردن منازعه و سياسي شدن صحنه داخلي كشور است. روي ديگر سكه هماني است كه امريكايي‌ها مي‌خواهند، يعني علاوه بر دستاورد «تقريباً هيچ»، به تراشيدن همديگر نيز مشغول مي‌شويم. اما نيروهاي انقلاب در معرض فرصت ذي‌قيمتي هستند كه نبايد از آن غفلت كنند يا آن را وارونه درك نمايند. چرا؟ اگرچه از اول مذاكرات هسته‌اي به نتيجه آن بدبين بوديم اما ابتدا به ساكن طرح اين بدبيني ادعايي بيش نبود و قدرت اقناع‌گري در آن وجود نداشت. ما واقعاً به اين مذاكره نياز داشتيم و اگر آن مذاكره نبود حجم اتهامات عليه نظام بيشتر مي‌شد. اگر در همان ابتدا مي‌گفتيم از برجام خارج شويم نيز حرف درستي نبود، چرا كه ممكن بود مخالفان مذاكره همان «كاسبان تحريم» معرفي شوند (كه بعضاً نيز اينگونه معرفي شدند) اما امروز فضا به گونه ديگري است. امروز دكتر ظريف گزينه خروج از برجام را روي ميز مي‌گذارد نه كيهان يا وطن امروز يا فلان عضو گروه پايداري و اين آورده را نبايد دست كم گرفت.
در يك تحليل منصفانه از برجام، مي‌توان امروز دست نيروهاي انقلاب را پر و دست روحاني را خالي ديد چرا كه آورده برجام براي روحاني خوشايند نبود اما برجام براي نيروهاي انقلاب سند حقانيت منطق 38 ساله نظام جمهوري اسلامي شد. اگرچه خود روحاني نمي‌پسندد و مايل نيست اينگونه شناخته شود اما او خدمت بزرگي به منطق و حقانيت نظام جمهوري اسلامي كرد.
 
اصرار و ابرام روحاني بر مذاكره، در تصميمات نظام مؤثر بود. رهبري در سال اول مذاكرات فرمودند: «هم اون دولت اصرار بر مذاكره داشت و هم اين دولت. من به اين دولت گفتم خب برويد مذاكره كنيد، اما من خوش‌بين نيستم.» اگر رهبري خوش‌بين نبودن خود را سد مذاكرات مي‌كردند، دستاوردهاي امروز را نداشتيم. حقيقتاً و بدون تعصبات عاطفي بايد بگوييم رهبر ما فوق‌هوشمند است. امروز مهم‌ترين دستاوردهاي برجام رشد ظرفيت شناختي ملت ما نسبت به امريكاست. اصرار روحاني بر مذاكره، مرددين نسبت به حقانيت نظام را مجدداً به صفوف نظام برگرداند. خوشبينان به امريكا را به سكوت كشاند و منفعل كرد و او كه نام «جرج» را بهتر از «صادق» مي‌دانست به همان صادق بودن خود قانع شد.
تنها آورده برجام اثبات تصويري است كه نظام از امريكا ارائه مي‌كرد و آنچه اين حقانيت را دوچندان مي‌كند اينكه هيچ مرجع بين‌المللي – حتي صهيونيست‌ها و وزارت خارجه امريكا- نمي‌گويند ايران به تعهدات برجامي خود عمل نكرده است و ملت ما از اين موضوع مطلع هستند.
 
مردم امروز مي‌دانند كه ما مذاكره كرديم و به تعهدات خود عمل كرديم، اما طرف مذاكره را براي مذاكره مي‌خواست و نتيجه‌اي دربر نداشت. فراموش نكنيم كه اصرار روحاني بر مذاكره و برملا كردن نقض‌ها از سوي ظريف منطق جمهوري اسلامي را در داخل و خارج مستحكم‌تر كرده است و اين‌گونه بايد از روحاني تشكر كرد كه: جناب روحاني اين شما بوديد كه ثابت كرديد اعتماد به امريكا بي‌فايده است، شما مجري اثبات بدبيني رهبري شديد و خود شما هم مانند ديگر مرددين قانع شديد كه دادن امتياز به معني گرفتن امتياز نيست.
روحاني سبب خير شد و آنان كه نظام مظلوم جمهوري اسلامي را به خاطر به كارگيري واژه «دشمن» سرزنش مي‌كردند و آنان كه مي‌گفتند اگر استكبارستيزي را از نظام بگيريد ديگر حرفي براي گفتن ندارد، امروز امريكا را از زبان ظريف مي‌شناسند و حتماً ظريف، كيهان و جوان را نمايندگي نمي‌كنند. خدمت بزرگ روحاني منسجم كردن دوباره ملت در مقابل امريكا بود و اين آورده كمي نيست. فقط يك كار ديگر باقي مانده است كه روحاني در پس اين نااميدي و در بدو دولت دوم يك‌راست برود سراغ اقتصاد مقاومتي و به انتظارنشيني مقابل دروازه‌هاي ورودي كشور پايان دهد. روحاني مچكريم.
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۷
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
1
0
اعلام روحانی در جلسه هیئت دولت "مبنی بر تحریم های امریکا روح و متن برجام را نقض کرده است و امریکا دو چهره است " ضربه سختی بر مدعیان اصلاحات وارد اورد و در عین حال خدمت بزرگی به کشور ونظام و نیروهای انقلاب بود
انشاالله این بار "جام زهر" را مدعیان زنجیره ای اصلاحات و حامیان فراریشان نوش جان خواهند کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
1
0
نه دولت مهرورزتان خدمت کرد خخخخخخخخ
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
0
0
جناب گنجی " شاید عده ای از جوانان امروز بدعهدی امریکا را باور
نمی کردند"اما چرا؟ فردی مانند اقای روحانی که گرم وسرد روزگار را دیده " از ابتدای انقلاب در نظام بوده " باید چنین برداشتی رویائی داشته باشد " که با مذاکره با کشوری که سیاستمداران هر دوحزب ان " افرادی هستند با تفکرات دیکتاتوری و استکباری "که هنوز به دنیا چنین نگاهی دارند "
براحتی هر وقت ایجاب کند باصطلاح کشور های دوست را " برای رسیدن به اهداف شان زیر پا له می کنند " ایا؟ برای فهمیدن چنین موضوعی لازم بود " اقای روحانی اینهمه هزینه بر دوش کشور و مردم بگذارد " ودراخر هم از او تشکر کنیم " که چشم وگوش عده ای خوش خیال " که شاید هم هنوز در اوهام تفکرات خود به سر می برند "باز خواهد شد.
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
2
0
دست تان درد نکنه تحلیل بسیار محکمی است.
هاشم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
0
1
خدای من. چقدر شما متوهمید. یعنی تا دیروز می گفتید آقا همون اول گفتند که خوشبین نیستند و کلا با برجام مخالف بودند و بر خلاف خواسته ایشان برجام امضا شد. حالا هم که توهم تفسیر به رای و به روز کردن تفسیرهاتون داره افکارتون رو به یک جزیره مرجانی سخت و نفوذ ناپذیر تبدیل می کنه که معلوم نیست تا کجاهای این دریا قراره پیشروی کنه و نفس کشیدن رو برای مرد سخت کنه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
3
2
نه جناب دکتر فضا به گونه ای دیگر نیست ،فضای دور بر شما وکسانی که در مسند قدرت هستند با فضای دور وبر بقیه ملت فرق می کند تمام این چهل سال همینطور بود آقای ظریف ،شما وهمه آن نیروهای انقلابی که از آن نام بردید فرزندان این نظامند برجام هم یکی از دستاوردهای این نظام است، کل انقلاب با بقیه دستاوردهایش برای عامه ملت چه داشت که این یکی داشته باشد هر چند برای شما وآنهایی که آقازاده یا سپاهی زاده بودند رویشهای زیادی داشت،روحانی کدام ملت را منسجم کرد؟ ملت آقازاده ها وسپاه پاسداران ؟ ملت آنهایی که اسم تمام موشکها وسلاح هایشان عربی است؟ ملت آنهایی که وامهای میلیاردی گرفته اند ومی گیرند ونور چشم...هستند؟یا آن ملتی که برای دومیلیون وام باید دو ضامن وسفته وچک وآیه وقسم بیاورند واگر قسطشان دو روزدیر شد آبرویشان را می برند ،یا آن ملتی که کارگر روزمزد کارخانه های ملت اول هستند وبیمه نمی شوند وحقوق ناچیز شان را هم چند ماه بعد با منت می دهند ؟ ملت آنهایی که چون پدرشان پاسدار است همه جا استخدامند یا آن ملتی که چون کار ندارند باید ازدواج را هم بی خیال شوند ...آقای گنجی بزرگترین دستاورد انقلاب ...می توان گفت ماندگارترین آن بدون اغراق معنی جدیدی بود که از اسلام وشیعه پیش روی نسلهای ایران وجهان قرار داد
فرامرز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱
0
1
آقای گنجی متاسفانه به علت اینکه برخی مسئولین برای مردم گرفتاری های گونا گون درست کرده اند و کسانی مانند شما که انقلاب را از آن خود میدانند و از سرگرم کردن مردم به رخ دادهای اجتماعی و اقتصادی و بهداشتی و سیاسی و غیره میدان را خالی و ترک تازی میکنند و هر آنچه که از پایداری مردم برای انقلاب دست آورد حساب می شود به نام خود و نیروهای به اصطلاح مومن میدانند و گویا تنها شما چند هزار نفر انقلاب را به این جایگاه رسانده اید تنها در گفته هایتان از دو گروه نام می برید یکی گروه خودتان و دیگر گروه رقیبتان گویا مردم هیچ کاره هستند اما بدانید این مردم هستند که شما هستید و اگر این مردم نباشند شما هم نخواهید بود پس اینقدر گروه بازی نکنید و مردم را حاکم بدانید و اینقدر از اصلاح طلب و اصول گر ا دم نزنید بلکه از مردم بگویید البته بردباری اجتماعی مردم زیاد است اما مرز هم دارد پس مردم را در دستآوردهای کشور ملاک قرار دهید نه اصولگرا و اصلاح طلب را
جمشید رفیقایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
0
0
دیدگاه جالبی بود،ولی بدانیم غرب و غرب زدگان با بلندگوهایشان این حقیقت بزرگ را مانند دیگر حقایق با خبر سازی و خبربازی مخدوش و کم رنگ و بی رنگ خواهند کرد،..هر چند والعاقبه للمتقین است،،،
معلم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
0
1
برای هر امتی اجلی معین است که نه یک لحظه دیر یا زود اتفاق می افتد البته ان الله لا یغیر ما بقوم حتی لغیروا ما بانفسهم و مملکت با کفر می ماند اما با ظلم پایدار نمی ماند به تاریخ ساسانیان نگاه کنید و ............ پس به داد اکثریت مردم بدبخت و فقیر ایران برسید فبل از اینکه مرگتان فرا رسدای دولتمردان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
0
1
بچه های ما بیکارند وامکان ازدواج ندارند وشماها از به اصطلاح من دراوردی اصولگرا وبدتر از ان اصلاح طلب سو استفاده کرده دزدیهای کلان اختلاسهای کلان رانتخواریهایی که نسل جوان را نابودکرده بطوری که وقیحانه افرادی مونگول صحبت از برتری ژنتیکی برای مردم میکنند انگار همین دیروز بود که بهترین جوانهای کشور برای حفظ این مملکت به خاک وخون نشستند وان موقع این فرصت طلبان در ناف امریکای جهانخوار مشغول فرصت طلبی از خون شهدا بودندن آقای گنجی شماها شتر راگم کرده ودنبال افسارش میگردید بخدا ما ازاین بحث های بی فایده خسته ایم بچه های ما اینده شان را ازدست داده اند بس کنید این بحث های بی فایده را
بهنام صدقي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱
1
1
درود خداوند بر جناب دكتر گنجي. آقاي دكتر! حقير نهايت لذت را از مطالعه سرمقاله ارزشي شما برده و صميمانه از شما بابت اين مطلب قدرداني مي كنم. بنده به عنوان يك روزنامه نگار معتقدم آقای روحانی! به جای توئیت های سخیف و بچه گانه و توپیدن به سپاه پاسداران، بهتر است قدر این نعمت بزرگ و بالاخص سپاه قدس و مرد تراز اول ژئواستراتژیست و ژئوپلیتیک اش، سردار حاج قاسم سلیمانی را بیشتر از قبل بدانند و برای آنان دعا کنند. وگرنه در غیر این صورت باید بیش از پیش نظاره گر زدن طرف غربی زیر میز مذاکره باشند.
صمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
1
1
آقای گنجی با سلام
اینجانب با بیشتر برنامه های دولت آقای روحانی موافق نبوده و نیستم اما سوال اینجاست اگر شما جای ایشان بودید میبایست چه کاری را انجام بدهید.
مجددا یاد آوری میکنم جنابعالی که به اصطلاح تحلیلگر هستید چرا راهکاری در مطالبتان نیست . تنها ایراد گرفتن مداوم از یک دولت که هنر نقد و بررسی نیست و متاسفانه شما این مهم را رعایت نمیکنید و فقط اصرار به انعکاس اشکالات هستید.
برادر عزیز به نظر شما دولت روحانی با آمریکا در خصوص برجام میبایست چه کاری را انجام میداد؟ اگر واقعا مطلعید پاسخ بفرمایید
بهنام صدقي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲
0
0
آقاي دكتر گنجي عزيز و محترم. اميد دارم متن شما به سمع و نظر آقايان مسئول برسد. به اعتقاد بنده برجام نه تنها براي انقلابيون بلكه براي مردم هم بايد سند حقانيت منطق 38 ساله نظام جمهوري اسلامي شود. حقانيت جمهور و نظام منزه و مقدس ما بايد براي آناني كه بر طبل دشمني با اين نظام (به خصوص در داخل كشور) مي كوبند، ثابت شود. مردم بر اين باورند كه آقاي روحاني ناجي آنها و برجام و توتال و... جز دستاوردهاي دولت اوست. اين خيانت و خسارت بايد بيش از پيش براي مردم شفاف سازي و علني شود. بله ما هم معتقديم رهبري معظم فوق هوشمند، مرد روزهاي سخت و نعمتي الهي براي اين مرز و بوم هستند اما چرا آقايان به نصايح پدرانه ايشان توجه نمي كنند و ساز خود را زده و بر طبق مذاكره با شيطان بزرگ مي كوبند؟ مگر امريكا، مادر مهربان شيطان‌پرستي و مهد ترويج اين پديده مذموم نيست؟ مگر مسئولين نمي دانند همين امريكايي ها و روباه پير ميلياردي هزينه مي كنند تا ما را به فحشا بكشند و كانون خانواده هاي ايراني را به لجن زار تبديل كنند؟ طبق آمار به دست آمده (از متني كه بنده كمترين ترجمه كرده ام) مسئولان ارشد امريكايي تاكنون بيش از ۲ هزار فرقه و گروه شيطان‌پرستي را تشكيل داده ‌اند و اين فرقه‌ ها را به تجهيزات لازم مجهز كرده ‌اند. امريكايي ‌ها سالانه ۷ ميليارد دلار براي ترويج شيطان ‌پرستي در اكثر نقاط جهان به خصوص ايران هزينه مي ‌كنند. آقاي دكتر گنجي سوال من اينجاست. چرا آقاي روحاني كانون توجه انگليس هاست؟ معناي واقعي مذاكره برد - برد اين بود؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳
1
0
احسنت جالب بود
ولی جنبشیها انقدر نامرد هستند که هیچ حسابی نمیشود کرد
امیرحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷
2
1
امیدوارم برجام پابرجا بماندو ب دوران اسفناک پنج، شش سال پیش برنگردیم؛ ولی با همه این اوصاف باید گفت،قبل برجام دنیا علیه ما متحد بود ولی اگه برجام از طرف دشمن لغو بشه، این بار دنیا پشت ما و علیه ایالات متحده خواهد بود
بهتر است از نقطه نظر سایرین هم ب موضوع نگاه کنید و تنها از پشت عینک خودتون ب دنیا نگاه نکنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸
اولا به گفته خود حامیان برجام دوران پس ازبرجام به مراتب خیلی اسفناک تروبدتراز دوران قبل ازبرجام بود ثانیا ما ازنقطه نظر سایرین هم به موضوع نگاه کردیم نقطه نظرافرادی نظیرخود آقای ظریف وصالحی وسیف وطیب نیا که همه آنها که جز حامیان برجام بودند الان جز منتقدان برجام شده اند وبیان کرده اند دستاورد برجام همه اش هیچ بوده است .قبل ازبرجام اگر امتیازی از آمریکا نگرفتیم ولی امتیازی هم به آمریکا ندادیم ولی بعدازبرجام خیلی امتیازدادیم ولی هیچ امتیازنگرفتیم دردوران قبل ازبرچام عربستا ن که دشمن درجه یک ایران بود اصلا جرآت اهانت به زائران ایرانی را نداشت دشمن ایران بود ولی عرضه عرض اندامی را نداشت ولی بعد ازبرچام نه تنها زائران ایرانی را باسهل انگاری عمدی به شهادت رسانید بلکه جرات وی برای کشتارشیعیان بیشترشد.قبل از برچام ارزش پاسپورت ایرانی درجه اش 86بود ولی بعداز برجام با 13پله سقوط به 96رسید .بنابراین امیرحسین خان این شما هستید که ازپشت عینک خود نباید به موضوع نگاه کنید برجام لکه ننگی است که تاابد درتاریخ ایران خواهد ماند وبدترازعهد نامه ترکمانچای وگلستان بود ومضرات ونارسایی های برجام بعدها برعموم آشکار خواهدشد.
عبدالله منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰
0
1
سالی که نکوست از بهارش پیداست !! دولتی که سوگندش با تعطیلی شروع می شود دیگه نوبراست !! راستی آقای روحانی چطور در درگاه خداوند شرم نمی کنید و سوگند یاد می کنید که از قانون اساسی جمهوری اسلامی پاسداری کنید در حال که طی این 4 سال بیشتر به نفع بیگانگان و بهتر بگوئیم دشمنان این مملکت کارکرده ای ! شما که بجای اشتغال برای جوانان ایرانی برای جوانان فرانسوی و ... ایجاد اشتغال کرده ای ! و این برجام بد فرجام را به این ملت شهبد داده تحمیل کردید ! اگر در سوگندی که 4 سال پیش ادا کردید صادق هستید حالا که آمریکا روح و جسم برجام را نقض کرده شما هم مقابله به مثل کرده و این برجام عزیز دل تان را نقض کنید . از آمریکا نترس از خدا بترس .
بدانید ما سر پل صراط جلوی تان را می گیریم . آنجا دیگر کاری از کدخدا اوباما ساخته نیست .
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار