ظريف: اعتراف مي‌کنم اشتباه بزرگي کردم
کد خبر: 828648
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/003TZI
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۹
زماني كه محمدجواد ظريف شامگاه دوشنبه براي ارائه گزارشي درباره بدعهدي‌ امريكا در موضوع برجام در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي حضور يافت...
مهدی‌ پورصفا
زماني كه محمدجواد ظريف شامگاه دوشنبه براي ارائه گزارشي درباره بدعهدي‌ امريكا در موضوع برجام در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي حضور يافت، كمتر كسي تصور مي‌كرد كه برخي اظهارات و سخنان وي سبب ‌حاشيه‌های زیادی  در مجلس شوراي اسلامي و صدالبته فضاي خبري كشور شود. البته نمي‌توان اين نكته را كتمان كرد كه ظريف با تمديد قانون تحريم‌هاي ايران در سناي امريكا ديگر نمي‌تواند بي‌محابا از برجام دفاع كند و سکوت این روزهای او درباره برجام هیچ شباهتی به تریبون‌های پرطمطراق یک‌سال گذشته او ندارد. اما نقل قولي از ظريف در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس كه توسط يكي از نمايندگان منتشر شد، تكان‌دهنده‌تر از آن بود كه كسي بتواند به آن واكنشي نشان ندهد.
‌ بلافاصله پس از انتشار خبر ظریف در مجلس موج تكذيب‌ها و تأييد‌ها از سوي مقامات مختلف آغاز شد. روندي كه در نهايت روشن كرد، نمي‌توان اصل اين سخنان را زير سؤال برد، اگرچه انتشار آن برخلاف تدابير مربوط به جلسات محرمانه صورت گرفته باشد.
  
ظريف گفت من پشيمانم
البته در متن رسمي كه از جلسه محمدجواد ظريف با نمايندگان منتشر شده است، هيچ نكته جنجالي وجود ندارد، اما موضوع زماني جنجالي شد كه روز گذشته يكي از اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در گفت‌و‌گو با خبرگزاري‌ها ابعاد جديدي از اين جلسه را افشا كرد.
جواد کريمي‌قدوسي، نماينده مردم مشهد در گفت‌وگو با فارس، به بيان برخي اظهارات محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه در موضوع برجام در جلسه 28 آذر کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس پرداخت.

‌در اين خبر به نقل از كريمي‌قدوسي آمده بود كه ظريف اعترافات آشکاری کرد،  همچون‌ «من اعتراف مي‌کنم اشتباه کردم»، «به حرف جان کري، وزير امور خارجه امريکا اعتماد کردم»، «اگر استراتژي خودم را دنبال مي‌کردم اکنون با مشکل مواجه نمي‌شدم»، «مي‌پذيرم اشتباه کردم، مسئوليت آن را مي‌پذيرم»، «ما با صحبت و قول آقاي کري اظهارنظر کرديم»، «اين اشتباه بزرگي بوده که من کردم»، «به جان کري بعد از نقض اخير که درخواست مذاکره در ايتاليا را داشت گفتم شما کاري کرديد که حضور من با شما در يک شهر غيرممکن است»، «قبلا جان کري وزير خارجه و وزير خزانه‌داري امريکا به ما گفتند اگر قانون داماتو به سنا برود ما روش‌هايي داريم که جلوي آن را مي‌گيريم».  البته بيان اظهارات تأييد نشده از جلسات كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس مسبوق به سابقه بوده است، اما انتشار چنين سخناني آن هم به نقل از يك نماينده مجلس واكنش بسيار گسترده‌اي در فضاي خبري داشت. كريمي‌قدوسي اين گفت‌وگو را علاوه بر خبرگزاري فارس با خبرگزاري مهر نيز انجام داد.  اندكي پس از اين سخنان واكنش‌ها به اين خبر آغاز شد.
 
تکذیب رحیمی!
اولين واكنش را عليرضا رحيمي، نماينده تهران و از اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي داشت كه اين اظهارات را كذب محض عنوان كرد.
وي در گفت‌و‌گو با خبرنگاران ‌گفت: «‌ اولاً کميسيون سخنگو دارد و ايشان گزارش جلسات را مطرح مي‌کند. کما اينکه گزارش اين جلسه را نيز سخنگو به رسانه‌ها داده و خلاصه آن از طريق سيما به اطلاع مردم رسيده است و اينکه يکي از اعضاي کميسيون که در جلسه حضور نداشته بخواهد نقل قول غيرمسئولانه‌اي از جلسه داشته باشد غيراخلاقي و خلاف پروتکل کميسيون است، زيرا وقتي کميسيون سخنگو و رئيس دارد جايي براي اظهارنظر اعضا باقي نخواهد ماند.»  وي ادامه داد: « اظهارات غيرمسئولانه در مورد صحبت‌هاي آقاي ظريف اجحاف به وزير و همچنين کميسيون است و يک اقدام غيراخلاقي و غيرحرفه‌اي است زيرا آنچه به نقل از آقاي دکتر ظريف مطرح شده کذب محض است و مطلقاً در کميسيون مطرح نشده است.»  
  
تکذیب تکذیب رحیمی!
سيدحسن نقوي‌حسيني، سخنگوي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز در واكنش به انتشار اين اخبار به سكوت بسنده كرد.  با اين حال واكنش ديگر اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تكذيب سفت و سخت رحيمي را زير سؤال برد.
 مجتبي ذوالنور يكي از اعضاي كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در گفت‌و‌گو با مهر تصريح كرد:« تکذيبيه‌هايي که از سوي يکي از اعضاي کميسيون امنيت پيرامون مطالب مطرح شده در اين جلسه اعلام مي‌شود، مبنا ندارد. آقاي کريمي‌قدوسي که مطالب جلسه را منتشر کرده، يا سند دارد يا ندارد. آقاي وزير مي‌تواند مطالب منتشر شده در مورد جلسه را تکذيب کند.»
  
وزارت‌خارجه: مخدوش است
با اين مصاحبه روند اظهارنظر در خصوص سخنان كريمي‌قدوسي ادامه يافت. نكته جالب اينجا بود كه بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه نيز در مصاحبه‌اي سخنان رحیمی را تأييد كرد.
قاسمي با اشاره به سخنان كريمي‌قدوسي گفت: «نامبرده از قضا در آن جلسه حضور نداشتند و نقل قول ايشان از سخنان وزير امور خارجه کاملاً نادرست، مخدوش و گزينشي است و به منظور بهر‌ه‌برداري‌هاي خاص تحرير و تنظيم شده است. نقل قول‌هاي منتشره وارونه جلوه دادن واقعيات و اظهارات وزير امور خارجه بوده و اين ناراستي در بيان و نقل قول با واقعيت سخنان وزير امور خارجه در تضاد کامل قرار دارد.»
‌   
فايل صوتي اظهارات كريمي‌قدوسي را تأييد كرد
اين اظهارات قاسمي سبب شد تا در نهايت كار به صحن علني مجلس شوراي اسلامي كشيده شود و نمايندگان به بررسي جزء به جزء سخنان ظريف در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي بپردازند.  براساس گزارش فارس، در ابتدا علاءالدين بروجردي، بهروز نعمتي، جهانبخش محبي‌نيا و مجتبي ذالنور پيرامون جزئيات نشست مذکور در گوشه‌اي از صحن پارلمان به گفت‌وگو با يکديگر پرداختند. در اين بين كريمي‌قدوسي با انتقاد از تكذيبيه رحيمي خطاب به وی گفت: « آقاي رحيمي! چرا اظهارات من را تکذيب کرديد؟ شما مي‌دانيد آقاي ظريف اين اظهارات را در کميسيون مطرح کرده است!»

در نهايت با ادامه يافتن كشمكش‌ها فايل سخنان صوتي ظريف در بين اعضاي كميسيون امنيت و سياست خارجي مجلس بررسي و صدق سخنان كريمي قدوسي در اين‌باره روشن شد. در همين باره اکبر رنجبرزاده، نماينده مردم اسدآباد به فارس گفته است: «فيلم اين جلسه با حضور بهروز نعمتي سخنگوي هيئت رئيسه، ‌جهانبخش محبي‌نيا و جواد کريمي‌قدوسي بازبيني و صحبت‌هاي جواد کريمي‌قدوسي در خصوص اظهارات وزير امور خارجه دراين جلسه توسط نعمتي و محبي‌نيا تأييد شد.»
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
مهرناز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
1
0
اقای ظریف درست ست "قبول اشتباه دردی
را از کشور درمان نمی کند"اما نکته مهم اقرار
به اشتباه ست"که جای دارد مسئولین کشور به این امر مهم توجه کنند"در دنیای امروز با تکذیب ودروغگوئی "هیچ موضوعی قابل پنهان کردن از چشم مردم و حمایت از ناکارامدی یک دولت نمی تواند باشد"با تکذیب ها و بیان مطالب زیبای غیر واقعی
نمی شود "مسیر عدم موفقیت یک دولت را
پنهان کرد.نمایندگان مجلس وکیلانی که در
جایگاهی قرار گرفته اید"که از حقوق موکلین
خود دفاع کنید"اقایان ... حفظ دولت مهم تر ست"یا حفظ بقای کشور و حفظ حق مردمی که شما
اسما وکیل انان هستید"اما در مسیر حزب بازی قراردارید ؟باید از مردم متحمل سختی ها برای پشتیبانی از کشورشان خجالت بکشید ایا؟ با چنین مردمانی باید به دروغ وریاکاری رفتار کرد؟
سهراب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
1
2
جوان جان آخرش را سانسور کردید «كريمي‌قدوسي هم به مهر گفته بود نتيجه اين اعتمادنوشت بررسي به اطلاع علي لاريجاني هم رسيده است. اظهاراتي كه از سوي نعمتي سخنگوي هيات رييسه مجلس در گفت‌وگو با «اعتماد» تكذيب شد. قبل و بعد از عبارت‌هاي انتخاب شده از سوي كريمي‌قدوسي در سخنان ظريف جملاتي وجود داشته كه بدون آنها نمي‌توان درباره اين عبارت‌ها قضاوتي كرد.»,واقعاً بعضی وقتها انسان به حال خودش تأسف میخورد که یک موضوع کوچک را این قدر بزرگ کنیم مردم را به مجلس ودولت بد بین کنیم یکی به این آقای کریمی قدوسی بگوید جنابعالی چند ساله که نماینده مجلس هستی تا حالا کدام طرح عملیاتی وسازنده را ارائه دادی برادر عزیز به فرض که ظریف این حرف را زد آیا بیرون بردن اطّلاعات کمیسیون به بیرون از نظر اخلاقی درست است ؟ ظاهراً جنابعالی در جلسه حضور هم نداشتید .
گر مسلمانی همین است که حافظ دارد
وای اگر از پس امروز بود فردائی
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
2
2
حتی اگر ظریف هم اعتراف نکند.
برجام یک سندی است که در آن غرب مسئولین نظام را فریب داده است و بابت برجام حتی یک عدد آدامس هم به ایران نخواهد داد. ... هم در حال چرت زدن هستند و روشنفکران در غرب درس خونده هم برای آنها لالایی میخونند. بیچاره ملت مظلوم ایران /تمام
امیر محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
3
2
جناب ظریف هیچ می دانید این اعتراف دیر هنگام و به درد نخور شما چه هزینه ای برای کشور و ملت و ابروی نظام داشت؟
هادی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
2
2
سیاست دیوار گریه نیست آقای ظریف!

قرآن کریم را بخوانید و سرنوشت حضزت آدم (ع) را در اعتماد به ابلیس ببینید که چگونه فریب خورد و امضاء داد و بعدش خر بیار و باقالی بار کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۶
2
1
وقتی750سکه بیت المال را روحانی بهت داد"چرا اونوقت نگفتی اشتباه کردی؟...
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار