تئاتر آسیب های اجتماعی را به مردم نشان می دهد
کد خبر: 743610
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0037Ri
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۴
یک کارگردان تئاتر:
امین صادقی گفت: تئاتر به ویژه تئاتر خیابانی بهترین ابزاری است که به واسطه ارتباط‌گیری مستقیم و بی‌واسطه‌ای که دارد می‌تواند به سهولت آسیب‌های موجود در جامعه را به مردم نشان دهد.

امین صادقی در حاشیه اجرای نمایش «وقت گل نی» در دهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در مصاحبه با خبرنگاران اظهار داشت: «وقت گل نی» با توجه به ماهیت «نی» که هیچ وقت گل نمی‌دهد به بیان برخی از واقعیت‌های جامعه که بسیاری از ما به سادگی از کنار آن می‌گذریم، می‌پردازد.

وی تصریح کرد: در دنیای امروزی برخی از انسان‌ها به راحتی برای کسب سود و منافع شخصی سر مردم کلاه می‌گذارند و گاها پایین بودن سطح آگاهی مردم موجب تکرار اینگونه برخوردها می‌شود.

صادقی گفت: این نمایش حکایت افرادی را دارد که با وجود اینکه از سوی برخی افراد مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، تنبیه نمی‌شوند و بازهم از همان ناحیه مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه در جشنواره‌های مختلف جوایزی را کسب کرده‌ام، افزود: جشنواره تئاتر خیابانی مریوان را از بین این جشنواره‌ها بسیار متفاوت‌تر می‌بینیم.

به گفته این کارگردان تئاتر، جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان امروز با فرهنگ مردم این منطقه آمیخته شده است و تاثیری را که باید بگذارد، گذاشته است.

وی با اشاره به مرزی بودن استان کردستان، انجام کارهای فرهنگی را نیازی ضروری خواند و تصریح کرد: باید برای مقابله با هجمه‌های فرهنگی دشمنان برنامه‌های فرهنگی محتوایی داشته باشیم که تئاتر خیابانی می‌تواند بهترین ابزار برای تحقق اهداف در این حوزه باشد.

به گفته صادقی، انجام کارهای محتوایی به ویژه جشنواره‌هایی که از اقبال عمومی برخوردار هستند، می‌تواند در ارتقای سطح شناخت و آگاهی مردم بسیار تاثیرگذار باشد که باید مورد حمایت قرار گیرد.

وی عدم حضور به موقع ناظر اجرایی را از نقاط ضعف این جشنواره در دهمین دوره برگزاری آن عنوان کرد و گفت: گروه‌های نمایش گاها در بحث تهیه تجهیزات نیز با موانعی روبه‌رو هستند که باید در دوره‌های بعدی برگزاری این جشنواره در راستای رفع آن تلاش شود.

صادقی حمایت مسئولان و در مجموع اسپانسر از فعالین این عرصه را ضروری دانست و گفت: دستگاها و نهادهای فرهنگی باید در هر شهرستانی بسترهای لازم را برای فعالیت فعالین این عرصه با توجه به تاثیرگذاری آن در بیان آسیب‌های اجتماعی فراهم سازند.

کارگردان نمایش «وقت گل نی» ضمن تقدیر از حمایت شورای شهر سقز از تئاتر خیابانی در این شهر، گفت: هنر در ایران نیازمند حمایت است و اگر حمایت نشود نمی‌تواند مسیر رشد و حرکت رو به جلو را طی کند.

وی در ادامه یکی از نیازهای امروز فعالین این عرصه را ارتقای توان و تخصص آنها با برگزاری و شرکت در دوره‌های آموزشی دانست و گفت: برگزاری دوره‌های تخصصی و آموزشی همزمان با جشنواره‌ها به دلیل درگیری گروه‌ها با بحث اجراها نمی‌توان مطلوبیت کافی را داشته باشد.

صادقی افزود: دوره‌های آموزشی و ورک‌شاپ‌های که با حضور اساتید داخلی و خارجی بهترین ظرفیت برای ارتقای سطح توانایی فعالین این عرصه باشد.

وی تصریح کرد: هرچند به گروه ما هم حق شرکت 2 نفر در ورک‌شاپ این دوره داده شده بود اما متاسفانه عدم انتخاب مناسب ساعت برگزاری این دوره آموزشی مانع شرکت ما شد.

این کارگردان تئاتر خواستار برگزاری این دوره‌های آموزشی در ساعاتی غیر از زمان اجرای گروه‌های نمایشی شد و افزود: تئاتر خیابانی از جمله رسانه‌های تاثیرگذاری است که باید در ارتقای سطح کیفی و کمی آن از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی گفت: تئاتر به ویژه تئاتر خیابانی بهترین ابزاری است که به واسطه ارتباط‌گیری مستقیم و بی‌واسطه‌ای که دارد می‌تواند به سهولت آسیب‌های موجود در جامعه را به مردم نشان دهد.

وی با بیان اینکه تاثیرگذاری که تئاتر خیابانی دارد از سینما و تلویزیون بیشتر است، اظهار کرد: این هنر امروز در بین مردم کاملا جا افتاده و در بسیاری از موارد در حین و پایان هر اجرایی، نقاط ضعف و قوت کارها را بیان می‌کنند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
مهمترین عناوین
آخرین اخبار