آغاز تردد و عملیات تجاری از مرز سومار
کد خبر: 717391
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0030cp
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۹
در استان کرمانشاه:
مبادلات تجاری رسمی مرزسومار در استان کرمانشاه باصادرات محموله های سیمان به کشور عراق و حضور مسئولان ارشد استان‌های کرمانشاه ودیالی عراق آغاز شد.

 مبادلات تجاری رسمی مرزسومار در استان کرمانشاه باصادرات محموله های سیمان به کشور عراق و حضور مسئولان ارشد استان‌های کرمانشاه ودیالی عراق آغاز شد.

 رئیس مجلس شورای استان دیالی عراق، ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی بازارچه سومار، گفت: این مرز از اهمیت بسیار زیادی برای ما برخوردار است.

مثنی علی مهدی در مراسم افتتاح بازارچه مرزی سومار، افزود: امروز یک روز تاریخی برای ما و مردم استان دیالی عراق استو مرز سومار برای ما از اهمیت بسیاز زیادی برخوردار است و امیدواریم آغازی برای ارتباطات هر چه بیشتر و دوستی و برادری میان دو دولت ایران و عراق و تقویت مناسبات باشد.

علی مهدی گفت: طی هفت سال گذشته، پیگیری های جدی و گسترده ای در راستای راه اندازی مرز سومار با مسئولان استان کرمانشاه به عمل آمده و گفتگوها و دیدارهای بسیاری نیز صورت گرفته است که در نهایت امروز این خواسته محقق شد.

فرماندار شهرستان گیلانغرب نیز در این مراسم، از هزینه ۱۰ میلیارد تومانی برای راه اندازی بازارچه مرزی سومار خبر داد.

فرامرز اکبری افزود: دو پل برای این بازارچه احداث شده که یک پل آن به طول ۲۳۰ متر و پل دوم به طول ۱۴۶ متر ایجاد شده است.

وی همچنین از احداث ۴ پایانه در بازارچه سومار خبر داد و گفت: به منظور احداث این پایانه ها دو میلیارد تومان هزینه شده است.

اکبری گفت: پایانه مسافربری بازارچه به بهره برداری رسیده و پایانه های تجاری، کارگری و امنیتی نیز در حال ساخت است.

فرماندار گیلانغرب خاطر نشان کرد: طرف ایرانی تنها مجوز مبادلات مرزی از طریق بازارچه سومار را در اختیار دارد، اما طرف عراقی علاوه بر این مجوز تردد مسافر را نیز در اختیار دارد.

این بازارچه در جنوبی‌ترین منطقه استان دیالی عراق قرار دارد و راه‌اندازی آن فصل جدیدی را برای ارتباط بیشتر ایران و عراق ایجاد می‌کند و سبب تسریع در تردد مسافران و زوار و افزایش مبادلات تجاری دو کشور همسایه می‌شود.

مرز سومار در غرب استان کرمانشاه در کمترین فاصله تا بغداد پایتخت عراق قرار دارد و صادرات کالا از این مرز به استان‌های دیالی و بخش واسط و استان‌های شرقی عراق و بغداد انجام می‌شود.

در حال حاضر از طریق پایانه مرزی پرویزخان در استان کرمانشاه بیش از 50درصد صادرات کشور به عراق انجام می‌شود و با افتتاح مرز سومار امکان افزایش این میزان وجود دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی