نگذاريم ني و نواي اسپندار به خاموشي بگرايد
کد خبر: 664742
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/002mve
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۵۰
استاندار سيستان و بلوچستان:
استاندار سيستان و بلوچستان در مراسم نكوداشت استاد شيرمحمد اسپندار هنرمند دونلي نواز استان كه در تالار وحدت تهران برگزار شد، از نقش هنر و مقام هنرمند تجليل كرد.

 هاشمي گفت: امروز روزیست ماندگار، ثبت شده در تقویم ملی و ثبت شده در تقویم سیستان و بلوچستان  و  حضور بزرگان و حضار گرانقدر خود احترام و تکریمیست به بزرگ مردی در خطه سیستان و بلوچستان، که در عرصه فرهنگ و هنر نقش بسزایی داشته است.

استاندار سيستان و بلوچستان فرهنگ و هنر سيستان و بلوچستان را بخشي از فرهنگ متنوع و کثیر مردمان ایران و اين استان را پاره تني از ایران بزرگ دانشت و گفت: امروز می توانم بگویم این ظرفیت و این حضور می تواند به زیبایی آنی که مردمان آن  سرزمین از آن بهره می برند، به زیبایی انسانهای سیستان و بلوچستان، نقشی را برای غبارروبی از چهره استان و فرهنگ استان ایفا کند و نگذاریم بر این استان القائات ناثواب پیشی گیرد .

هاشمي افزود: استاد اسپندار دو نی خود را به تریبون بلندی برای شناساندن استان تبدیل کرده است . از نفس گرمش، از آنچه حاصل عشقش، نوع نگاهش و یافت و کشفش، در درون دلها چه دل دردمندان و چه آنان که در مسیر سعادت و خیر و خدمت سیر می کنند این نی را به زیبایی به صدا درآورد که صدا و تریبونی از فرهنگ آن استان باشد .

وي بر ضرورت ايفاي نقش در معرفي زيبايي هاي استان سيستان و بلوچستان تاكيد كرد و گفت: حتی استاد اسپندار را هم مردمان ما کم می شناسند  زيرا ما اين دانش و هنر  و ذوق و سليقه را كه از درون دل او مي جوشد
و طراوت مي بخشد و جلب توجه مي نمايد، به جغرافياي خود محدود کرده ايم.

استاندار سيستان و بلوچستان اظهار داشت: نگذاریم نگاه ما به نیروهای کارساز و نقش آفرین به خصوص آنهایی که با مردمان همدردی می نمایند و آنانی که با نی خویش آنی را که در درون انسانها می گذرد و انباشت یافته است، آشکار و برجسته می کنند و سعی می کنند در درون نی خود چون یک لوله ای آن را در افکار مردمان جاری کنند، به جغرافياي خودمان محدود گردد.
هاشمي افزود: بیایید با هم استان را منطبق با همه زیباییهایش بشناسانیم  و نگذاریم دوری مسافت مانع ارتباط گردد، دلها را با فرهنگ و هنر كه بهترين وسيله وصل است، به هم پیوند بزنیم.

رئيس شوراي اداري استان گفت: صداوسیما و تمام رسانه های جمعی می بایست به این مهم بیشتر توجه کنند و برای معرفی و شناساندن اهل کشف باشند.

وي افزود: نباید استاد اسپندار را فقط در تالار وحدت  بشناسانیم. آنهم به جمعی که می شناسند، و امروز براساس شناختشان برای نشست در اینجا به پاس تکریم و احترام، روی آورده اند.

هاشمي با اشاره به نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نقش صداوسیما در توجه به خرده فرهنگها گفت که به فرهنگ بومی هر محل در رسانه ملی بیشتر عنایت گردد و نگذاریم فقط بخشی از فرهنگها در سیمای جمهوری اسلامی از سهم و نقش بیشتری برخوردار باشند.

استاندار سيستان و بلوچستان ابراز اميدواري كرد كه این نوع نشستها عامل به شناساندن بیشتر این پتانسیلها باشد.

هاشمي از تبديل خانه استاد اسپندار به موزه ای ماندگار خبر داد و گفت: نگذاریم این نی و نوایش که حکایت از  داستانها دارد به خاموشی بگراید. هر چند نقش استاد هم این است که به زیبایی آموزش دهد همانطور که آموخت، بیاموزاند و به صدای نی که بیش از هر ساز دیگری نوایش با دل انطباق دارد، دوام بخشد .

استاندار سيستان و بلوچستان در پايان گفت: اميدوارم در طریق این راه که امسال هم سال سال فرهنگ و اقتصاد است عزمی را جزم و اراده ها را محکم برای بهره گیری از فرهنگ و هنر برای جهشی انفجاری در مسیر توسعه همه جانبه و پایدار و متوازن در استان دست در دست هم به زیبایی ایفای نقش کنیم.

گفتني است در اين مراسم هدايايي به رسم يادبود به استاد شيرمحمد اسپندار اهدا و از كتاب اسپندار به همت ايرج افشار سيستاني نويسنده و پژوهشگر برجسته كشورمان رونمايي شد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
مهمترین عناوین