کد خبر: 1232690
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۲:۴۰
سلسله گزارش‌های «جوان» درباره عملکرد اقتصادی هزار روزه دولت شهید رئیسی|۶
رشد ۱۰ برابری جمع‌آوری گاز‌های همراه، افزایش ۱۰ میلیون تنی محصولات پتروشیمی در جهت تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی کشور، افزایش ظرفیت پالایش نفت خام در داخل کشور به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز، بهره‌برداری از بیش از هزارکیلومتر خطوط لوله انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی در دولت‌سیزدهم و رشد ۳۶‌درصدی ذخیره‌سازی گاز برای مقابله با ناترازی مقطعی در زمستان، از جمله اقدامات این دولت در حوزه انرژی قلمداد می‌شود

جوان آنلاین: یکی از رویکرد‌های راهبردی دولت‌سیزدهم با مدیریت شهید‌رئیسی، تحولات بزرگ و راهبردی در زمینه انرژی بود که تأثیرات بسیار جدی و مهمی در جهت تغییر وضعیت صنعت نفت و گاز ایران داشته است. جلوگیری از تشدید ناترازی انرژی در کنار تحقق الگوی بهینه مصرف، توسعه زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و همچنین افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز و همچنین گسترش تجارت نفت و گاز ایران از اقدامات راهبردی صورت گرفته در دولت سیزدهم بوده است. سرمایه‌گذاری ۲۸/۵ میلیارد‌دلاری، در ۱۳۲ طرح راهبردی بالادستی و پایین‌دستی در صنعت نفت و گاز یکی از کار‌های دولت‌سیزدهم است. این سرمایه‌گذاری، نه تنها به افزایش ظرفیت تولید کمک کرده است، بلکه امکان توسعه فناوری‌ها و فرآیند‌های جدید را فراهم کرده است که باعث رشد بیشتر در صنعت می‌شود. علاوه بر این، دولت برای افزایش تعداد شرکت‌های دانش بنیان در کشور به ویژه در بخش نفت و گاز تلاش کرده است. این امر منجر به افزایش ۵/۴ برابری در چنین شرکت‌هایی شده است که امکان تولید تجهیزات و فناوری‌های استراتژیک را فراهم می‌کند که برای موفقیت این صنعت ضروری هستند. 
 
دولت‌سیزدهم ایران در بخش انرژی به ویژه در صنعت نفت و گاز، گام‌های مهمی برداشته است. با مدیریت شهید ابراهیم‌رئیسی، رئیس‌جمهور، اقدامات راهبردی برای جلوگیری از تعادل نداشتن انرژی، ترویج الگوی مصرف بهینه، توسعه زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، افزایش ظرفیت تولید و گسترش تجارت نفت و گاز ایران انجام شده است. این اقدامات تأثیرات گسترده‌ای بر بخش انرژی کشور داشته و زمینه رشد و توسعه آینده را فراهم کرده است. یکی از تمرکز‌های اصلی دولت‌سیزدهم، بر کاهش هدررفت و بهبود کارایی در بخش انرژی بوده است. جمع‌آوری گاز‌ها در کشور ۱۰‌برابر شده است و از همین رو، سوزاندن گاز‌های همراه تا پایان ۱۴۰۴ پایان خواهد یافت. در کنار این ابتکارات، دولت‌سیزدهم تحت مدیریت شهید‌رئیسی، برای افزایش تولید محصولات پتروشیمی در کشور نیز تلاش کرده است. ایران با افزایش ۱۰‌میلیون تنی تولید توانسته است زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی خود را توسعه دهد و فرصت‌های جدیدی برای رشد و سرمایه‌گذاری ایجاد کند. دولت همچنین با برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت ۲۷۰‌هزار بشکه‌ای در روز، بر توسعه ظرفیت پالایش نفت خام کشور تمرکز کرده است. این افزایش به تأمین تقاضای داخلی کمک می‌کند و از همه مهم‌تر، زمینه تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز با این اقدامات فراهم شده است و بزرگ‌ترین طرح الفینی کشور در سال گذشته با حضور شخص رئیس‌جمهور فقید، در گچساران افتتاح شد. 
یکی از دستاورد‌های کلیدی دولت‌سیزدهم، افزایش صادرات گاز طبیعی به کشور‌های همسایه بوده است. این افزایش ۳۰ درصدی صادرات گاز طبیعی به همسایگان به تقویت جایگاه ایران به عنوان صادرکننده پیشرو گاز طبیعی در منطقه کمک کرده است. علاوه بر این، دولت‌سیزدهم در ۳۰ ماه گذشته صادرات LPG گاز مایع را تا صددرصد افزایش داده است. 
در مجموع، یکی از رویکرد‌های راهبردی دولت‌سیزدهم تحت مدیریت شهید‌رئیسی، تحولات بزرگ و راهبردی در زمینه انرژی بوده است که تأثیرات بسیار جدی و مهمی در جهت تغییر وضعیت صنعت نفت و گاز ایران داشته است. جلوگیری از تشدید ناترازی انرژی در کنار تحقق الگوی بهینه مصرف، توسعه زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز و همچنین افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز و همچنین گسترش تجارت نفت و گاز ایران از اقدامات راهبردی صورت گرفته در دولت‌سیزدهم بوده است. 

 دیپلماسی متحولانه انرژی دولت‌سیزدهم، موجب رشد ۴۰۰ درصدی صادرات نفت
جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اقدامات دولت شهید‌رئیسی در رابطه با صنعت انرژی کشور به «جوان» می‌گوید: دولت‌سیزدهم اقدامات مهمی در حوزه انرژی انجام داد و باعث شد تا در زمینه صنعت انرژی اقدامات متحولانه پیش رود. دیپلماسی انرژی در دولت‌سیزدهم کاملاً متحول شد و به واسطه برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ارتباط با همسایگان، ارتباطات خوبی بود. در دولت‌سیزدهم، پروژه‌های نیمه‌تمام نفتی و همچنین کشیدن خطوط لوله گاز بین کشور‌های مختلف سرعت بیشتری گرفت. 
این نماینده مجلس شورای اسلامی، در ادامه با اشاره به اجرای و تکمیل فاز۱۱ پارس جنوبی، اظهار کرد: فاز ۱۱ پارس جنوبی در دولت‌سیزدهم و پیش از موعد به بهره‌برداری رسید که این خود یکی از نمونه‌های بارز دیپلماسی انرژی در دولت سیزدهم بود. 
کوچکی‌نژاد تصریح می‌کند: راه اندازی فاز ۱۱ پارس جنوبی یکی از اقدامات مؤثر دولت در رابطه با حوزه انرژی بود که توانست عقب ماندگی‌های در زمینه برداشت از میادین مشترک را تا حدودی جبران کند. راه‌اندازی فاز۱۱ پارس جنوبی و بهره‌برداری از میادین مشترک‌گازی، توانست قسمتی از ناترازی گازی کشور را برطرف کند. 
کوچکی‌نژاد، با اشاره به توفق دولت سیزدهم در انجام سرمایه‌گذاری‌های راهبردی می‌گوید:این دولت، ۲۸/۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام شده برای ۱۳۲ طرح راهبردی بالادست و پایین‌دست صنعت نفت و گاز را مدنظر قرار داد
وی با اشاره به افزایش ۶۳ درصدی تولید نفت خام و افزایش ۴۰۰ درصدی صادرات نفت خام در دولت شهید‌رئیسی بیان می‌کند: همچنین افزایش ۴/۵ برابری شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه ورود فناوری در جهت تکمیل زنجیره ارزش و همچنین تولید بار اول تجهیزات راهبردی صنعت نفت و گاز سایر اقدامات دولت در حوزه انرژی بود. 
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح می‌کند: رشد ۱۰ برابری جمع‌آوری گاز‌های همراه، افزایش ۱۰ میلیون تنی محصولات پتروشیمی در جهت تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی کشور، افزایش ظرفیت پالایش نفت خام در داخل کشور به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز، بهره‌برداری از بیش از هزارکیلومتر خطوط لوله انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی در دولت سیزدهم و رشد ۳۶ درصدی ذخیره‌سازی گاز برای مقابله با ناترازی مقطعی در زمستان از جمله اقدامات این دولت در حوزه انرژی قلمداد می‌شود. 
عضو‌کمیسیون برنامه و بودجه مجلس‌یازدهم اظهار می‌کند: همچنین شکستن رکورد رشد اقتصادی کشور در بخش نفت و گاز هم‌راستا با سیاست جذب حداکثری سرمایه‌گذاری خارجی و دیپلماسی فعال انرژی یکی دیگر از اقدامات دولت‌سیزدهم، در حوزه انرژی محسوب می‌شود. همچنین اقدامات دولت‌سیزدهم در رابطه با دیپلماسی انرژی در آینده تأثیرات خود را نمایان خواهد ساخت؛ چراکه این اقدامات چشمگیر بود. همچنین ارتباط با کشور‌هایی همچون عربستان و سایر کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس یکی از اقدامات مهمی بود که از حوزه امنیتی و سیاسی عبور کرد و در حال نزدیک شدن به حوزه‌های اقتصادی که در دولت فوق مدنظر قرار گرفت. 

 طی شدن مسیر خنثی‌سازی تحریم‌ها در حوزه انرژی دولت شهید‌رئیسی
اسماعیل سیاوشی، نماینده مجلس دوازدهم شورای اسلامی، در خصوص سیاست‌های دولت شهید‌رئیسی در زمینه انرژی که به فروش نفت و گاز کشور منجر شد به «جوان» می‌گوید: یکی از راه‌های خنثی‌سازی تحریم‌ها برقراری روابط با تشکیلات جهانی مثل اکو، اوپک، بریکس و شانگ‌های است. ارتباط مؤثر با کشور‌های همسایه نیز از دیگر راهکار‌ها در راستای فروش منابع است. دولت شهید‌رئیسی، با به اجرا گذاشتن این سیاست‌ها توانست عملکرد خوبی در شرایط تحریم در زمینه فروش نفت و گاز کشور داشته باشد. 
وی ادامه می‌دهد: هدف اصلی کشور نباید فروش نفت و گاز به صورت خام باشد. اگر بتوانیم این منابع را فرآوری کنیم و فرآورده‌ها را به فروش برسانیم، اقدام بسیار مؤثری انجام داده‌ایم. البته در شرایط تحریم که به درآمد‌های نفتی نیاز داشتیم، دولت به درستی سیاست فروش حداکثری را به اجرا گذاشت و توانست برای کشور ارزآوری داشته باشد. 
نماینده مجلس دوازدهم خاطرنشان می‌کند: فروش فرآورده به لحاظ ارزش افزوده، سودآوری و تحریم‌ناپذیری برایمان مزیت دارد. به طور مثال، هر چقدر بتوانیم گاز را به فرآورده‌های پتروشیمی تبدیل کنیم به نفع کشور است. زیرا این فرآورده‌ها راحت‌تر به فروش می‌رسند و قابلیت تحریم‌پذیری کمتری نسبت به ماده خام اولیه دارند. سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی‌ها به درستی در دولت‌سیزدهم در دستور کار بود. از این طریق اشتغال آفرینی خوبی خواهیم داشت. 
وی در خصوص سیاست جذب سرمایه‌ها در دولت شهید‌رئیسی می‌افزاید: در حال حاضر، اقتصاد کشور مشارکتی، مقاومتی، رقابتی نیست. ۸۰ درصد از اقتصاد کشور دولتی است و ۲۰ درصد از آن خصوصی است. باید به تغییر این شرایط بپردازیم. اگر این کار انجام شود و مردم را در امور سهیم کنیم، نتایج مثبتی خواهیم گرفت. 
نماینده مجلس‌دوازدهم ادامه می‌دهد: جذب سرمایه‌های بخش خصوصی که در دولت‌سیزدهم به اجرا گذاشته شد؛ مثبت ارزیابی می‌شود. هر چقدر بتوانیم مردم را در اقتصاد مشارکت دهیم به نفع کشور است. باید نگاه ویژه‌ای به جذب سرمایه‌های خارجی داشته باشیم. همکاری با کشور‌های خارجی و استفاده از سرمایه‌های آن‌ها می‌تواند تأثیر زیادی، در برداشت از میادین داشته باشد. 
سیاوشی می‌گوید: هر چقدر بتوانیم از همکاری دیگر کشور‌ها در زمینه برداشت از میادین و فرآوری آن‌ها بهره ببریم، برای کشور منفعت دارد. در همین ارتباط، تلاش دولت‌سیزدهم در راستای جذب سرمایه‌ها مثبت ارزیابی می‌شود. 
وی ادامه می‌دهد: گسترش تعاملات با کشور‌های همسایه که در دولت‌سیزدهم به اجرا گذاشته شد؛ اقدام درستی بود. از نظر بنده، ما باید به افزایش روابط با کشور‌های همسایه، اسلامی، اوراسیا و جهان مبادرت کنیم. هر اندازه روابط خود را با دیگران گسترش دهیم، به نفع کشور است. 
نماینده مجلس دوازدهم خاطرنشان می‌کند: دولت‌سیزدهم روابط خوبی را با کشور‌های همسایه و جهان داشت. در مراسم شهادت شهید‌رئیسی دیدیم که سران بیش از ۶۸ کشور به تهران آمدند و ادای احترام کردند. این موضوع نشان می‌دهد که روابط خوبی بین ما و دیگر کشور‌ها در دولت شهید‌رئیسی برقرار شده بود. 

 افزایش ۳۰ درصدی صادرات گاز به کشور‌های همسایه در سایه دیپلماسی فعال انرژی 
محمدصالح جوکار، نماینده مجلس دوازدهم، در خصوص سیاست انرژی فعال دولت‌سیزدهم به «جوان» می‌گوید: دشمن به دنبال این بود که بتواند قطع ارتباط تهران با همسایگان را به عنوان یک موضوع راهبردی پیش ببرد. طی دو دهه گذشته نیز تمرکز دشمن بر همین موضوع بوده است. دولت‌سیزدهم در زمینه سوآپ گاز از ترکمنستان و انتقال گاز به کشور‌های همسایه عملکرد خوبی داشت و برنامه‌های دشمن را در این زمینه ناکام گذاشت. 
نماینده مجلس دوازدهم شورای اسلامی می‌افزاید: حفظ عراق به عنوان یکی از مشتریان گازی کشور کار مهمی بود که در دولت سیزدهم انجام شد. این اقدام با وجود فشار‌های سیاسی دشمنان و رقبا صورت گرفت. کشور‌های دیگر درصدد بودند که گاز عراق را تأمین کنند. به نحوی که این کشور از واردات گاز از ایران بی‌نیاز شود. البته موفق به این کار نشدند و دولت‌سیزدهم در سایه دیپلماسی قوی توانست عراق را به عنوان مشتری گازی کشورمان حفظ کند. 
جوکار می‌گوید: بر اثر اجرای یک دیپلماسی قوی انرژی توانستیم افزایش صادرات گاز به کشور‌های همسایه به میزان ۳۰ درصد را تحقق ببخشیم که اتفاق خوبی است. برگشت وجوه گازی کشور از عراق نیز بسیار حائز اهمیت بود. در این زمینه نیز چاره‌اندیشی‌های لازم در دولت‌سیزدهم صورت گرفت و مشکل حل شد. 
وی ادامه می‌دهد: صنعت نفت کشور قبلاً وابسته بود. بعد از انقلاب، شروع به استفاده از نیرو‌های متخصص داخلی کردیم و کار‌ها را پیش بردیم. اندک اندک صنعت نفت مستقل شد. به نحوی که الان در بخش زیادی از فناوری‌های صنعت نفت کشور به خودکفایی رسیده‌ایم. 
نماینده مجلس دوازدهم شورای اسلامی، خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در خدمت صنایع نفت و گاز کشور قرار گرفته‌اند و به ارائه خدمات می‌پردازند. در دولت‌سیزدهم، از طریق فعال‌شدن شرکت‌های دانش‌بنیان که رشد ۵/۴ برابری داشتند، بخش مهمی از نیاز‌های صنعتی کشور به اقلام راهبردی رفع شد. 
جوکار می‌گوید: رفع نیاز‌های صنایع نفت و گاز از طریق دستاورد‌های دانش‌بنیانی و توان داخلی تحول بزرگی بود که در دولت‌سیزدهم انجام شد. در دولت شهید‌رئیسی راه برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در صنایع نفت و گاز کشور باز شد. ظرفیت‌های زیادی در کشور به لحاظ توان داخلی و دانش‌بنیانی وجود دارد. بهره بردن از این فرصت‌ها توانست به خنثی‌سازی تحریم‌ها و افزایش تولید و فروش نفت و گاز کشور کمک کند. 
نماینده مجلس دوازدهم شورای اسلامی خاطرنشان می‌کند: سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی بر اثر استفاده از ظرفیت‌های داخلی فراهم شد. استفاده از نیرو‌های جهادی و متخصص در پروژه‌هایی مثل پالایشگاه خلیج‌فارس، صورت گرفت که در زمینه تولید بنزین کمک بزرگی به کشور کرد. این‌ها سیاست‌های درستی است که در دولت سیزدهم به اجرا گذاشته شد و باید ادامه پیدا کند. 
جوکار در خصوص افزایش ۱۰ میلیون تنی محصولات پتروشیمی در دولت سیزدهم، در جهت تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی کشور و افزایش ظرفیت پالایش نفت خام در داخل کشور به میزان ۲۷۰ هزار بشکه در روز تصریح می‌کند: هر چقدر بتوانیم از خام فروشی فاصله بگیریم و به سمت تولید فرآورده حرکت کنیم، به نفع کشور است. سیاست‌های دولت سیزدهم در زمینه افزایش ظرفیت پالایشی و پتروشیمی کشور قابل دفاع است و منافع کشور را تأمین می‌کند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار